Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013 - Wiedza o tańcu. Ewa Wycichowska bohaterką testu! [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Katarzyna Sklepik
Ewa Wycichowska
Ewa Wycichowska Archiwum Polskapresse
Ewa Wycichowska, dyrektor Poznańskiego Teatru Tańca. Choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych została bohaterką arkusza maturalnego z wiedzy o tańcu (na poziomie podstawowym). Pani Ewa jest absolwentką poznańskiej szkoły baletowej, której nauczyciele zgodzili się rozwiązać dla maturzystów tegoroczne arkusze z wiedzy o tańcu.

- Cieszę się, że w ten sposób mogłam pomóc maturzystom - śmieje się Ewa Wycichowska i dodaje, że dzisiaj młodzież bardziej interesuje się choreografami, niż tancerzami i ich biografiami. Dlatego tym bardziej miło, że uczniowie mogą poznać życiorysy tancerzy tak wielkich jak na przykład Ewa Głowacka, która też jest bohaterką tego samego zadania co pani Ewa.

TU ZOBACZ ARKUSZE:

MATURA 2013, WIEDZA O TAŃCU - POZIOM PODSTAWOWY
MATURA 2013, WIEDZA O TAŃCU - POZIOM ROZSZERZONY

ROZWIĄZANIA ARKUSZY - WIEDZA O TAŃCU - POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY OPUBLIKUJEMY W ŚRODĘ

Dorobek taneczny i choreograficzny Ewy Wycichowskiej jest bogaty. Jej choreografie realizowane były nie tylko na scenach polskich, ale także m.in. włoskich, czeskich, niemieckich i amerykańskich. Współpracowała ze znanymi choreografami, reżyserami operowymi, teatralnymi i filmowymi.

Ewa Wycichowska zatańczyła tytułowe partie w "Romeo i Julii" (w choreografii Witolda Borkowskiego), "Giselle" (w choreografii Jean Coralli i Julesa Perrota), "Coppelii" (w choreografii Teresy Kujawy), "Córce źle strzeżonej" (w choreografii Eugeniusza Paplińskiego), a także w "Zielonym stole" (w choreografii Kurta Joossa), "Gajane" (w choreografii Borisa Ejfmana), "Medei" (w choreografii Teresy Kujawy), "Ognistym ptaku" (w choreografii Conrada Drzewieckiego), "Królewnie Śnieżce" (w choreografii Witolda Borkowskiego), "Śnie nocy letniej" i "Wolfgangu Amadeuszu" (w choreografii Gray’a Veredona), "Carmen" (w choreografii Jerzego Makarowskiego), "Faust goes rock" i "Skrzypku Opętanym" we własnej choreografii.

Nic dziwnego, że jej biografię powinni poznać młodzi tancerze i miłośnicy tańca.

Swoją maturę, Ewa Wycichowska wspomina z dużym sentymentem. Jako jedyna z klasy (a liczyła ona 10 dziewcząt!) wybrała matematykę - jako przedmiot dodatkowy.
- Poza tańcem, uwielbiałam nauki ścisłe: matematykę, fizykę, chemię - przyznaje Ewa Wycichowska, która dzienne studia artystyczne chciała połączyć z zaocznymi matematyczno-fizycznymi. - Niestety nie dało się - dodaje.

Umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania zadań, planowania i eksperymentowania - wyniesione z przedmiotów ścisłych - bardzo przydają się w pracy tancerza i choreografa. - Cieszę się, że mogę obie te pasje połączyć: taniec i matematykę - uśmiecha się artystka.

Maturzystom, którzy 8 maja przystępują do matury z matematyki Ewa Wycichowska życzy spokoju i logicznego myślenia. - Pozwólcie sobie myśleć logicznie, dajcie sobie szansę na zastanowienie, przemyślenie. Nie szukajcie w pamięci wyuczonych wzorów, skupcie się i dacie radę. Wierzę w Was i trzymam kciuki!


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski