Matura 2014 JĘZYK POLSKI - PRZECIEKI: Zobacz, jakie tematy krążą w Internecie!

KQ
Matura 2014 JĘZYK POLSKI - PRZECIEKI
Matura 2014 JĘZYK POLSKI - PRZECIEKI archiwum Polskapresse
Matura 2014 PRZECIEKI - JĘZYK POLSKI. Matura z języka polskiego już 5 maja. Każdy maturzysta na pewno chciałby poznać tematy przed egzaminem. W sieci krąży ich mnóstwo. Zobaczcie kilka z nich. Czy się sprawdzą? To się okaże!

Po każdym egzaminie na naszej stronie znajdziecie arkusze i odpowiedzi!

Zobacz koniecznie! Matura 2014: Przecieki i lipne arkusze egzaminacyjne. Nie daj się oszukać!

Kilka dni temu w sieci pojawiły się arkusze egzaminacyjne matury 2014. Wiadomości mailowe przesłane do redakcji internetowych wskazują na słaby poziom zabezpieczeń systemów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zobacz także: Matura 2014 tuż-tuż. Kiedy? Sprawdź terminy egzaminów! [DATY, HARMONOGRAM]

"W tym roku postanowiliśmy zmobilizować informatyków z CKE do podniesienia zabezpieczeń w inny sposób. Poniżej przedstawiamy treść (planowaną) tegorocznych obowiązkowych matur z maja 2014r." - czytamy na portalach społecznościowych. Czy doszło do przecieku, a w internecie krążą zadania, które mają rozwiązywać maturzyści już za kilka dni? CKE zaprzecza.

"(...) Informacje te – przesłane drogą mailową do większości redakcji – są nieprawdziwe. Żadne arkusze do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju br. nie zostały przez nikogo przechwycone. Nie zostały również odnotowane żadne włamania na serwery CKE" - takie stwierdzenie można przeczytać na stronie internetowej CKE.

MATURA 2014 PRZECIEKI - JĘZYK POLSKI

Internauci często typują, że wypracowanie trzeba będzie napisać na podstawie Bogurodzicy.

Tegoroczni maturzyści, szykujcie się na "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Od 2005 roku nie było tej lektury na maturze, więc być może pojawi się w już na egzaminie 5 maja - czytamy na forach.

Mógłby się pojawić temat z Powstania Warszawskiego. Wprawdzie w zeszłym roku był Baczyński, ale nic nie szkodzi, żeby się pojawił również w tym roku. Powroty tematów się zdarzają.

Jeśli chodzi o rocznice, to mamy też w tym roku 10. rocznicę śmierci Miłosza.

Poloniści obserwują koncentrację tematów wokół literatury XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Rzadko pytania wykraczają poza te okresy.

MATURA JĘZYK POLSKI 2014 - PRZECIEKI: Czy się sprawdzą? Zobaczymy!

MATURA 2014 - JĘZYK POLSKI: CO BYŁO W UBIEGŁYCH LATACH?

Matura 2005

Temat 1: Jaki obraz Polaków XVII wieku wyłania się z Potopu Henryka Sienkiewicza? Punktem wyjścia swoich rozważań uczyń wnioski z podanych fragmentów powieści. Zwróć uwagę na ich znaczenie dla całości utworu.

Temat 2: Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj widzę o utworach, z których pochodzą fragmenty.
Matura 2006

Temat 1: Charakteryzując Makbeta na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego.

Temat 2: Kłótnia u Borynów : Zanalizuj podany fragment Chłopów Władysława Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragmentu i I tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny.

Zobacz też: Matura 2014. Język polski - Biblia [TESTY, KLUCZE ODPOWIEDZI]

Matura 2007

Temat 1: Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez Żegotę objaśnia sens męczeństwa młodzieży polskiej? Analizując przytoczony fragment Dziadów Adama Mickiewicza, zwróć uwagę na sytuację studentów i ich postawy.

Temat 2: Analizując fragmenty Przedwiośnia i Granicy, porównaj kreacje matek. Określ wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

Matura 2008

Temat 1: Analizując fragment Ody do młodości Adama Mickiewicza i wiersz Któż nam powróci Kazimierza Przerwy–Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców. Wykorzystaj konteksty historycznoliterackie.

Temat 2: Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej: Analizując i interpretując podany fragment Lalki Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób – ojca i Wokulskiego.

Matura 2009

Temat 1: Na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława S. Reymonta Chłopi scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?

Temat 2: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.
Matura 2010

Temat 1: Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera Świętoszek scharakteryzuj głównego bohatera oraz omów postawy Orgona, Kleanta i Elmiry wobec tytułowej postaci.

Temat 2: Na podstawie podanego fragmentu utworu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem przedstaw przemyślenia Marka Edelmana o możliwościach godnego życia w czasach Zagłady i różnych poglądach na temat godnej śmierci.

Matura 2011

Temat 1: Analizując wiersze Gdy tu mój trup… Adama Mickiewicza oraz Światło w ciemnościach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Temat 2: Analizując podane fragmenty powieści Zofii Nałkowskiej Granica, przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Matura 2012

Temat 1: Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części Dziadów Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego.

Temat 2: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki Bolesława Prusa i Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.

Matura 2013

Temat 1: Porównaj obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej Gloria victis i w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Mazowsze. W analizie zwróć uwagę na osoby mówiące w obu tekstach.

Temat 2: Co o autorytecie pisał w Przedwiośniu Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawiony fragment, zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetów.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MONIKA

[cyt]Uprzejmie zawiadamiam że arkusz ze strony adf.ly/6792420/polskipp2014 to prawdziwy arkusz z polskiego 2014, i zezwalam na jego pobieranie :)[/cyt]

M
MONIKA

[cyt]Uprzejmie zawiadamiam że arkusz ze strony adf.ly/6792420/polskipp2014 to prawdziwy arkusz z polskiego 2014, i zezwalam na jego pobieranie :)[/cyt]

n
nauczyciel

Oczywiście subskrypcja polega na tym,że pobierają Wam systematycznie pieniążki z konta -z telefonu.
Systematycznie raz w tygodniu albo i częściej pobierają po 6, 7 lub nawet 10 zł.A z anulacją subskrypcji jest kłopot.Poczytajcie trochę o tym nim naciągniecie rodziców na koszty .
Pozdrawiam cieplutko;-)

n
nauczyciel

Eh maturzyści naiwni, do nauki!
Zamiast się uczyć to marnujecie czas.
Z ciekawości weszłam na te strony bo wiele lat temu zdawałam maturkę z matematyki z resztą z wyboru i powiem szczerze ,że ktoś chce Was naciągnąć.Po kliknięciu pobierz nagle okazuje się ,że trzeba wpisać nr telefonu i aktywować subskrypcję!!!!!!!!

s
seba

Jakby ktoś szukał to mam arkusze i odpowiedzi matura2014arkuszee.blogspot.com/

k
kontroler

Uprzejmie zawiadamiam że arkusz ze strony adf.ly/6792420/polskipp2014 to prawdziwy arkusz z polskiego 2014, i zezwalam na jego pobieranie :)

K
Kamil

Już są dostępne arkusze i odpowiedzi, które będą na maturze2014, zobaczcie na matura2014arkusze.tk

a
anka123

Tyle szukania ale w końcu znalazłam prawdziwe przecieki z polskiego i matmy na www.2014-matura.pl !!!!
teraz nie mam już się o co martwić :)

K
Kamil

Arkusze wraz z odpowiedziami można już zobaczyć na tej stronie :))
arkuszedomatur2014.blogspot.com

j
jarek

Jak wszyscy zapewne słyszeli są w tym roku przecieki,
znalazłem je tutaj, maturaprzecieki.blogspot.com/

K
Kamil

Już są dostępne odpowiedzi na

arkuszedomatur2014.blogspot.com

D
Dobrze

Rzeczywiście, to nie fejkowy wirus! To naprawdę działa!

D
Dobrze

Chciałeś chyba powiedzieć, że już dostępne są wirusy.

D
Dobrze

Fajny ten nowy wirus! Takiego jeszcze nie miałem!

k
kornel

to nie fejk, to tegoroczny arkusz z polaka! catshare.net/aw6UVJB11ovb5AXy szybko zanim usuną!

Dodaj ogłoszenie