Matura 2016. Język polski już dzisiaj!

  Matura 2016. Język polski już dzisiaj!

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W poniedziałek - 2 maja - do egzaminu przystąpili już pierwsi maturzyści. To uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. W Wielkopolsce
  1/7
  przejdź do galerii

  W poniedziałek - 2 maja - do egzaminu przystąpili już pierwsi maturzyści. To uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. W Wielkopolsce program IB jest realizowany w dwóch szkołach publicznych - II LO w Poznaniu i II LO w Lesznie. Na zdjęciu maturzyści z Poznania ©Grzegorz Dembinski

  Startuje matura 2016. Język polski już dzisiaj! Tym razem absolwenci liceów i techników przystąpią do tej samej matury - „po nowemu”. Najwięcej młodych Wielkopolan chce zdawać w tym roku egzamin z geografii lub biologii
  Ponad 34 tysiące młodych Wielkopolan przystąpi w tym roku do egzaminu maturalnego. Dzisiaj napiszą test z języka polskiego, jutro z matematyki, a w piątek - z języka angielskiego. Egzaminy zakończą się 27 maja. Tym razem po raz pierwszy wszyscy - zarówno absolwenci liceów, jak techników - będą zdawać maturę „po nowemu”.

  W większości szkół w czasie trwania obowiązkowych egzaminów młodsi uczniowie będą mieli wolne od zajęć.

  Jak wygląda matura 2016?
  Zmiany w zasadzie weszły w życie już w 2012 roku. Od tego czasu uczniowie realizują nową podstawą programową (w czasie nauki decydują, jakich przedmiotów chcą uczyć się na poziomie rozszerzonym). W zeszłym roku do nowej matury przystąpili po raz pierwszy licealiści. W tym - dołączą do nich uczniowie techników.

  Na czym polega różnica? „Nowi maturzyści”, oprócz egzaminu z matematyki oraz języka polskiego i języka obcego (część ustna i pisemna na poziomie podstawowym), muszą podejść też do minimum jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego - na poziomie rozszerzonym.

  Wszystko, co musisz wiedzieć o maturze 2016 znajdziesz tutaj:
  MATURA 2016. JĘZYK POLSKI I INNE PRZEDMIOTY - ODPOWIEDZI I ARKUSZE CKE


  - W praktyce dla uczniów niewiele się zmieni - stwierdza Marek Gabryelewicz, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu. - Termin egzaminów jest ten sam, co zawsze. Organizacja też wygląda podobnie. Wyjątkiem jest nowy egzamin ustny z języka polskiego.

  Wcześniejszą prezentację zastąpiła bowiem wypowiedź ustna na określony temat (podobnie jak odbywało się to do 2005 roku, na tzw. „starej maturze”). Egzamin trwa około 30 minut. Uczeń losuje zestaw pytań. Na przygotowanie się ma 15 minut, 10 minut poświęca na wypowiedź, a kolejne pięć na rozmowę z egzaminatorem. W puli znajdują się zagadnienia z trzech kategorii - odnoszące się do: tekstu literackiego, ikonicznego (sztuka, film) lub popularnonaukowego (z zakresu wiedzy o języku).

  Matura 2016 rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 27 maja
  - W zeszłym roku losowanie pytań odbywało się w formie papierowej, w tym roku użyjemy do tego komputerów - zapowiada Ryszard Pyssa, dyrektor Zespołu Szkół Komunikacji. W tej szkole jest zarówno liceum, jak technikum. W tym roku, nie licząc osób poprawiających zeszłoroczny egzamin, wszyscy napiszą tę samą maturę.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najczęściej czytane

  STUDNIÓWKA 2016

  Wybierz szkołę:

  Przejdź do:

  Najczęściej komentowane