Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016. Język polski już dzisiaj!

Anna Jarmuż
W poniedziałek - 2 maja - do egzaminu przystąpili już pierwsi maturzyści. To uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. W Wielkopolsce program IB jest realizowany w dwóch szkołach publicznych - II LO w Poznaniu i II LO w Lesznie. Na zdjęciu maturzyści z Poznania
W poniedziałek - 2 maja - do egzaminu przystąpili już pierwsi maturzyści. To uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. W Wielkopolsce program IB jest realizowany w dwóch szkołach publicznych - II LO w Poznaniu i II LO w Lesznie. Na zdjęciu maturzyści z Poznania Grzegorz Dembinski
Startuje matura 2016. Język polski już dzisiaj! Tym razem absolwenci liceów i techników przystąpią do tej samej matury - „po nowemu”. Najwięcej młodych Wielkopolan chce zdawać w tym roku egzamin z geografii lub biologii

Ponad 34 tysiące młodych Wielkopolan przystąpi w tym roku do egzaminu maturalnego. Dzisiaj napiszą test z języka polskiego, jutro z matematyki, a w piątek - z języka angielskiego. Egzaminy zakończą się 27 maja. Tym razem po raz pierwszy wszyscy - zarówno absolwenci liceów, jak techników - będą zdawać maturę „po nowemu”.

W większości szkół w czasie trwania obowiązkowych egzaminów młodsi uczniowie będą mieli wolne od zajęć.

Jak wygląda matura 2016?
Zmiany w zasadzie weszły w życie już w 2012 roku. Od tego czasu uczniowie realizują nową podstawą programową (w czasie nauki decydują, jakich przedmiotów chcą uczyć się na poziomie rozszerzonym). W zeszłym roku do nowej matury przystąpili po raz pierwszy licealiści. W tym - dołączą do nich uczniowie techników.

Na czym polega różnica? „Nowi maturzyści”, oprócz egzaminu z matematyki oraz języka polskiego i języka obcego (część ustna i pisemna na poziomie podstawowym), muszą podejść też do minimum jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego - na poziomie rozszerzonym.

Wszystko, co musisz wiedzieć o maturze 2016 znajdziesz tutaj:

- W praktyce dla uczniów niewiele się zmieni - stwierdza Marek Gabryelewicz, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu. - Termin egzaminów jest ten sam, co zawsze. Organizacja też wygląda podobnie. Wyjątkiem jest nowy egzamin ustny z języka polskiego.

Wcześniejszą prezentację zastąpiła bowiem wypowiedź ustna na określony temat (podobnie jak odbywało się to do 2005 roku, na tzw. „starej maturze”). Egzamin trwa około 30 minut. Uczeń losuje zestaw pytań. Na przygotowanie się ma 15 minut, 10 minut poświęca na wypowiedź, a kolejne pięć na rozmowę z egzaminatorem. W puli znajdują się zagadnienia z trzech kategorii - odnoszące się do: tekstu literackiego, ikonicznego (sztuka, film) lub popularnonaukowego (z zakresu wiedzy o języku).

Matura 2016 rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 27 maja

- W zeszłym roku losowanie pytań odbywało się w formie papierowej, w tym roku użyjemy do tego komputerów - zapowiada Ryszard Pyssa, dyrektor Zespołu Szkół Komunikacji. W tej szkole jest zarówno liceum, jak technikum. W tym roku, nie licząc osób poprawiających zeszłoroczny egzamin, wszyscy napiszą tę samą maturę.

- Organizacyjnie będzie to łatwiejsze do przeprowadzenia - przyznaje Ryszard Pyssa. - Jako dyrektorzy szkół najbardziej ucieszylibyśmy się jednak z pewnej stabilizacji. Co roku coś się zmienia.

Jeśli wierzyć zapewnieniom minister edukacji, na maturzystów czeka jeszcze jedna nowość. Jak poinformowała Anna Zalewska, będą oni mieli możliwość odwołania się od wyniku egzaminu do specjalnej komisji. W jej skład wejdą eksperci, niezwiązani z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z oszczędności, wypracowanych na sprawdzianie szóstoklasisty. W tym roku uczniowie kończący szkołę podstawową napisali go po raz ostatni.

Co wybierają maturzyści?
W Wielkopolsce najchętniej wybierana przez maturzystów dodatkowo jest... geografia. Egzamin z tego przedmiotu zamierza zdawać ponad 8,5 tys. osób. Wielu - bo aż prawie 5 tys. maturzystów - chce sprawdzić swoją wiedzę z biologii. Mniejszą popularnością cieszą się wśród uczniów chemia (ok. 2,7 tys.), historia (ok. 2,2 tys.), wiedza o społeczeństwie (prawie 2,1 tys.) i fizyka (prawie 2 tys.).

Wszystko, co musisz wiedzieć o maturze 2016 znajdziesz tutaj:

Wśród najchętniej wybieranych języków obcych - tak jak w latach ubiegłych -jest angielski (ok. 22,7 tys. osób) i niemiecki (ok. 3,2 tys.).

Pierwszy egzamin za nimi
W poniedziałek - 2 maja - do egzaminu przystąpili już pierwsi maturzyści. To uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. W Wielkopolsce program IB jest realizowany w dwóch szkołach publicznych - II LO w Poznaniu i II LO w Lesznie. Ci maturzyści wyniki egzaminów poznają 6 lipca, pozostali - 5 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski