Matura 2016: Język polski poziom podstawowy [ODPOWIEDZI,...

  Matura 2016: Język polski poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]

  KS, AB, KAEF

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rozpoczęła się matura 2016. Język polski poziom podstawowy był pierwszym egzaminem tegorocznej matury. Odpowiedzi i arkusz CKE znajdziecie na naszej stronie. Z nami sprawdzicie, jak Wam poszła matura 2016 z języka polskiego.
  Matura 2016: Język polski poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]
  1/23
  przejdź do galerii

  Matura 2016: Język polski poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE] ©CKE

  Matura 2016: Język polski poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]


  W środę, 4 maja, rozpoczęła się matura 2016. Na pierwszy ogień poszedł język polski - od godziny 9 maturzyści zdawali poziom podstawowy, o godzinie 14 zaplanowano poziom rozszerzony.

  Sprawdź też: Matura 2016: Język polski i wszystkie inne przedmioty


  Tutaj znajdziecie odpowiedzi oraz arkusz CKE do języka polskiego - części podstawowej. Z nami sprawdzicie, jak poszła Wam matura 2016 z języka polskiego!

  Matura 2016: Język polski poziom podstawowy - odpowiedzi:

  ZADANIE 1
  Przeczytaj uważnie teksty, a następnie wykonaj zadania umieszczone pod nimi. Odpowiadaj tylko na podstawie tekstów i tylko własnymi słowami – chyba że w zadaniu polecono inaczej. Udzielaj tylu odpowiedzi, o ile Cię poproszono.

  Zadanie 1.
  [O Lalce]
  Na długiej liście przygnębiających metafor formułowanych przez bohaterów Lalki znajdziemy ludzi-marionetki, ludzi-mrówki, nawet – pierwotniaki. Rzecki dodaje do niej ludzi-liście: „Ludzie są jak liście, którymi wiatr ciska; gdy rzuci je na trawnik, leżą na trawniku, a gdy rzuci w błoto – leżą w błocie…”. Po tym zdaniu następuje wprawdzie pocieszający opis triumfu sprawiedliwości (sądowego zwycięstwa pani Stawskiej nad baronową Krzeszowską), ale i wyraźna wygrana szlachetności z intrygami nie uśmierza
  niepokoju – w ostatecznym rachunku po dobrych i złych pozostaje to samo: „A jednakże ciężko żyć na świecie. I nieraz myślę sobie: czy naprawdę jest jaki plan, wedle którego cała ludzkość posuwa się ku lepszemu, czyli też wszystko jest dziełem przypadku, a ludzkość czy nie idzie tam, gdzie ją popchnie większa siła?... Jeżeli dobrzy mają górę, wówczas świat toczy się ku dobremu, a jeżeli gałgany są mocniejsi, to idzie ku złemu. Zaś ostatecznym kresem złych i dobrych jest garść popiołu”. Stary subiekt doświadcza trwogi, że świat jest chaosem, że ludzie na próżno próbują się w nim dopracować ładu, zwłaszcza we wzajemnych relacjach, że brak im woli lub że wola ta nic nie znaczy, że dzieje Polski układają się tak, jakby nimi rządziło jakieś fatum słabości i małości.
  Odpowiedzią na te wszystkie trwogi w Lalce jest przyjaźń, troska o drugiego człowieka, miłość – zwłaszcza miłość matczyna. Nie przypadkiem znajdujemy w powieści tak wiele serdecznych rozmów między przyjaciółmi; nie przypadkiem moglibyśmy ułożyć małą antologię serdecznych powitań i pożegnań (Jan Mincel wita Rzeckiego, a Rzecki – ćwierć wieku później – Wokulskiego powracającego z wojny; Rzecki i inni subiekci po zaledwie kilkutygodniowej nieobecności – Mraczewskiego, Szuman żegna Wokulskiego wyjeżdżającego do Bułgarii); nie przypadkiem Rzecki-pamiętnikarz zmarłego kolegę przywołuje po dziesiątkach lat żarliwą, liryczną apostrofą („pamiętasz, Katz, niezapomniany przyjacielu?”).
  Nie przypadkiem Węgiełek, o którego troszczy się matka, sam niepokoi się w liście o losy swego dobroczyńcy Wokulskiego, a Izabela, która matki od dawna nie ma, traktuje tego samego Wokulskiego z zimnym wyrachowaniem. Nie przypadkiem też to Rzeckiemu, który jest żywym ogniskiem życzliwości wobec bliźnich, powierzył Prus spisywanie pamiętnika stanowiącego drugie skrzydło powieściowej narracji. Sam stary subiekt jednak umrze, nie doczekawszy spełnienia żadnego ze swoich marzeń. A jednak – jak mimochodem głosi kartka wystająca po śmierci z jego kieszeni – „nie wszystek umrze”. Po pierwsze: jako pisarz, a więc w ścisłej zgodzie z pierwotnym sensem dumnej przepowiedni Horacego. Po drugie: będzie trwać we wszystkich słowach, gestach i uczynkach swojej życzliwości, porozdawanych między ludzi. Ten rodzaj nieśmiertelności nie jest niedostępny dla żadnego z nas – o czym Prus przypomina uroczyście, bo na ostatniej stronie powieści, ale bez natarczywego patosu, aż w potrójnym cudzysłowie przytaczając słowa Ochockiego cytującego Węgiełka, który przepisał w swoim liście zdanie starożytnego poety. Cudzysłowów jest nawet więcej! Bo przecież Węgiełkowi słowa Horacego „poradził […] wyciąć […] na krzyżu” postawionym na ruinach ruin zasławskiego zamku „Ksiądz proboszcz jegomość”. Tak niekończący się szereg osób przekazuje sobie w trzech drogocennych wyrazach nadzieję, że nie tylko życie Rzeckiego, ale niczyje życie nie jest daremne, obojętne dla innych ani bezwartościowe. Nie jesteśmy lub nie jesteśmy tylko „jak liście, którymi wiatr ciska”.
  Na podstawie: Stanisław Falkowski, Paweł Stępień,
  Ciężkie norwidy czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej, Warszawa 2009.


  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystko sciagnalem

  Kacper Sławicki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Chacha wszystko sciagnalem bende mieć piatke z czytania z zrozumieniem ale facetke oszukalem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pablo pies

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pablo ściagnął wszystko. Jesteś u pani

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gówno

  szymon xd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jakie to jest gówienko !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MAMY ARKUSZE!!!

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  @@@@@@@@@@@
  A R K U S Z - M A T E M A T Y K A
  arkusz2016matematyka.blogspot.com
  @@@@@@@@@@@

  Najczęściej czytane

  STUDNIÓWKA 2016

  Wybierz szkołę:

  Przejdź do:

  Najczęściej komentowane