Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 język polski. CKE opublikowała klucz odpowiedzi. Sprawdź, czy dobrze rozwiązałeś arkusz

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała klucz odpowiedzi do arkuszy maturalnych. Zobacz, jak wyglądają poprawne odpowiedzi do obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała klucz odpowiedzi do arkuszy maturalnych. Zobacz, jak wyglądają poprawne odpowiedzi do obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego. 123rf
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała klucz odpowiedzi do arkuszy maturalnych. Zobacz, jak wyglądają poprawne odpowiedzi do obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Do egzaminu obowiązkowego z języka polskiego w Wielkopolsce podeszło 22 741 uczniów szkół średnich. Zdało go 96 procent maturzystów z regionu. Średni wynik wyniósł 54 procent. Dla porównania w kraju ten wynik jest niższy o 2 proc.

Zobacz też: MATURA 2019: Język POLSKI - POZIOM PODSTAWOWY. Oto zadania i klucz odpowiedzi od naszych ekspertów

Jak czytać klucz odpowiedzi?

Egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie podstawowym sprawdza umiejętność wykonywania na tekście nieliterackim operacji dowodzących jego rozumienia na różnych poziomach (część testowa) oraz tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (wypracowanie) w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu.

POLECANE

Oceny części testowej i wypracowań dokonują egzaminatorzy okręgowej komisji egzaminacyjnej, przyznając punkty zgodnie z modelem odpowiedzi w wypadku testu i z kryteriami oceny w wypadku wypracowania.
Łącznie za test i wypracowanie można uzyskać 70 punktów, w tym:

  • za część testową – 20 punktów,
  • za wypracowanie – 50 punktów

Ocena testu
W części testowej każda odpowiedź jest punktowana. Liczba punktów do uzyskania jest podana w arkuszu egzaminacyjnym obok zadania, a w kryteriach oceniania uszczegółowione są zasady przyznawania punktów.

Ocena wypracowania
W ocenie wypracowania za kryteria najważniejsze uznaje się:

  • w przypadku rozprawki: sformułowanie swojego stanowiska wobec problemu podanego w poleceniu i uzasadnienie stanowiska,
  • w przypadku interpretacji: sformułowanie koncepcji interpretacyjnej i uzasadnienie tezy
  • interpretacyjnej.

Co to jest: wymagania ogólne i szczególne
W podstawie programowej dzieli się wymagania na ogólne i szczegółowe. Wymagania ogólne (odbiór wypowiedzi i zawartych w nich informacji, analiza i interpretacja tekstów kultury, tworzenie wypowiedzi), jako syntetyczne ujęcie nadrzędnych celów kształcenia, informują, jak rozumieć podporządkowane im wymagania szczegółowe, które odwołują się do konkretnych umiejętności oraz ściśle określonych wiadomości. Spełnianie wymagań szczegółowych powinno służyć osiąganiu celów ogólnych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski