MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019: Język POLSKI ODPOWIEDZI - podstawa. Arkusze CKE, tematy, odpowiedzi. Tym razem były "Dziady" i wiersz "Samotność" [6 MAJA]

Katarzyna Sklepik
Odpowiedzi znajdziesz pod tym linkiem [KLIKNIJ]
Odpowiedzi znajdziesz pod tym linkiem [KLIKNIJ] CKE
JĘZYK POLSKI podstawowy rozpoczął kampanię pod hasłem "matura 2019". ODPOWIEDZI będą na Was czekać tutaj. Jak zawsze bowiem jesteśmy z uczniami, więc na stronie "Głosu Wielkopolskiego" dowiecie się, co było na maturze, znajdziecie tematy, arkusze CKE z zadaniami oraz klucz prawidłowych odpowiedzi. Przypominamy, że egzaminy z polskiego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, zaplanowano na poniedziałek, 6 maja. Tym razem do wyboru był temat o wolności na podstawie "Dziadów cz. III" Mickiewicza lub wiersz "Samotność". Na naszej stronie będą czekać na Was odpowiedzi i arkusze CKE z polskiego a w kolejnych dniach z innych przedmiotów. 8 maja - matura z matematyki. Arkusze, zadania, odpowiedzi i rozwiązania znajdziesz na naszej stronie wkrótce po egzaminie.

Matura 2019: Język polski. Odpowiedzi, tematy i arkusze CKE.

Na pogodę podczas tegorocznej majówki narzekali prawdopodobnie wszyscy... tylko nie maturzyści. Oni bowiem zamiast bawić się na grillach czy imprezach, wolny czas spędzili przede wszystkim na przeglądaniu notatek, systematyzowaniu swojej wiedzę i zasadniczo denerwowali się przed czekającymi ich egzaminami.

Tu znajdziesz również: Matura 2019 z MATEMATYKI - odpowiedzi i arkusze z zadaniami CKE. Sprawdź klucz rozwiązań zadań [7 maja 2019]

Najszybciej, gdyż już 3 maja, z testami zmagali się uczniowie zdający maturę międzynarodową. Zdecydowana większość pojedynek z egzaminem dojrzałości rozpoczęła w poniedziałek 6 maja o godzinie 9.00

Zobacz też: Matura 2019: JĘZYK POLSKI Poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

To wówczas w całej Polsce zdawana była matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. No w prawie całej, gdyż w kilku szkołach ogłoszono alarmy bombowe, co postawiło egzaminy pod znakiem zapytania.

Zobacz też: Matura 2019: Alarmy bombowe w szkołach! Co z egzaminami?

Egzamin trwał 170 minut. Do rozwiązania było kilkanaście zadań, sprawdzających wiedzę zdobytą podczas lekcji i umiejętność pracy z tekstem oraz rozumienie go. Tradycyjnie ostatnim zadaniem było napisanie wypowiedzi argumentacyjnej. Maturzyści mogą wybrać, czy chcą napisać rozprawkę na zadany temat, czy podjąć się analizy tekstu poetyckiego.

Matura 2019 - CO BYŁO NA POLSKIM?

Tym razem maturzyści mieli do wyboru: napisanie wypracowania o tym, czym dla człowieka jest wolność.

Należało się przy tym odwołać do podanego fragmentu "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza

.

Alternatywą była analiza wiersza "Samotność" Anny Świrszczyńskiej. Wypracowania musiały liczyć minimum 250 słów.

Odpowiedzi znajdziesz pod tym linkiem [KLIKNIJ]
Odpowiedzi znajdziesz pod tym linkiem [KLIKNIJ]

Przed egzaminem żartowano, że być może pewną podpowiedzią co do tematów jest program telewizyjny. I rzeczywiście Mickiewicz na maturze 2019 się pojawił. Trudno jednak było to wywnioskować po tym, że w telewizji leciał "Pan Tadeusz".

To jednak nie wypracowanie było najtrudniejsze. - Najtrudniejsze były zdecydowanie zadania zamknięte. Szczególnie te na dopasowywanie treści akapitów do ich tytułów - oceniał jeden z uczniów z Poznania.

Zobacz też: Matury 2019: Uczniowie z Poznania przystąpili do egzaminu. Co było na maturze z języka polskiego?

Osoby, które zdecydowały się zdawać język polski na poziomie rozszerzonym, do egzaminu podchodzą także 6 maja, ale o godzinie 14.00.

Powodzenia na maturze wszystkim zdającym życzyli m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu:

Oraz prezydent Andrzej Duda.

Polski podstawa - tematy

Także w poprzednich latach największą zagadką dla zdających były tematy. W zeszłym roku na maturzystów czekał wiersz Ernesta Brylla oraz temat o tęsknocie, w którym należało odwołać się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prussa.

Z kolei w 2017 roku można było napisać wypracowanie na temat "Praca – pasja czy obowiązek?" w oparciu o "Ziemię, planetę ludzi" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego lub zinterpretować wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego.

Niezależnie od tego, czy wybraliście polski podstawowy, czy rozszerzony, mamy nadzieję, że nie macie takich odczuć:

We wtorek 7 maja na maturzystów czeka matematyka. Odpowiedzi z tego egzaminu oczywiście także będą czekać na Was na stronie "Głosu Wielkopolskiego".

Niestety, nie wszyscy uczniowie mogli bez problemów przystąpić do egzaminu.

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Kto to jest dreś lub szur? Korzystasz z promki? Zdarza ci się kisnąć? Sprawdź, co oznaczają słowa, którymi na co dzień posługuje się młodzież! Oto propozycje do Młodzieżowego słowa roku - plebiscytu organizowanego przez PWN.Przejdź do kolejnego slajdu ------>ZOBACZ TAKŻE:* 7 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Też je popełniasz?* Polscy uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Matura 2019 - harmonogram na ten tydzień:

  • 7 maja (wtorek), godz 9.00 - matematyka - podstawa
  • 8 maja (środa), godz. 9.00 - angielski podstawa
  • 8 maja (środa), godz. 14.00 - angielski rozszerzenie
  • 9 maja (czwartek), godz. 9.00 - matematyka rozszerzenie
  • 10 maja (piątek), godz. 9.00 - biologia rozszerzenie
  • 10 maja (piątek), godz. 14.00 - WOS rozszerzenie

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski