W związku z wciąż rozprzestrzeniającym się koronawirusem w Polsce rząd podjął kolejną decyzję o wydłużeniu czasu zamknięcia szkół oraz o przełożeniu tegorocznych egzaminów. Nauka zdalna ma potrwać do 23 maja, natomiast matury i egzaminy ósmoklasisty odbędą się w czerwcu.
Ponadto resort edukacji zadecydował, że w tym roku nie odbędzie się egzamin maturalny w części ustnej. Jak twierdzi ministerstwo oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna - egzamin ten nie jest konieczny przy rekrutowaniu się na uczelnie wyższe. Marcin Smolik, dyrektor CKE przyznaje także, że decyzja związana z odwołaniem ustnych matur związana jest z zagrożeniem epidemiologicznym.
– Co do zasady, przeprowadzenie egzaminu ustnego jest bardziej niebezpieczne. W przypadku części pisemnej jest możliwość rozsadzenia uczniów w bezpiecznych odległościach, natomiast ustny egzamin łączy się z bezpośrednim kontaktem uczniów z komisją, która jednego dnia może może przeprowadzić nawet kilkadziesiąt egzaminów – mówi.
Choć ustna matura nie jest konieczna, by rekrutować się na studia, to jej niezorganizowanie może spowodować pewne komplikacje. Tegoroczni maturzyści będą rekrutowali się na podstawie wyników egzaminów pisemny. Jednak są i tacy uczniowie, którzy w tamtym roku ustnej matury nie zdali i w tym, mieli podejść do egzaminu poprawkowego. Ci absolwenci nie mogą rekrutować się na studia, ponieważ, mimo że wyniki tej części matury nie są brane pod uwagę przy naborze, to warunkiem zdania egzaminu dojrzałości jest zaliczenie na min. 30 proc. wszystkich wymaganych przedmiotów, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Pojawia się więc pytanie, kiedy uczniowie którzy ustnej matury nie zdali, będą mogli ją poprawić.
- Czekamy na decyzje rządu w tej sprawie. Kontaktowaliśmy się z Okręgową Komisją Egzaminacyjna, ale na razie nic w tej kwestii nie wiadomo. Uczniów, którzy mają poprawić ustną maturę jest niewielu, u mnie w szkole jest to kilka osób. Mimo wszystko ci uczniowie powinni mieć zagwarantowaną możliwość poprawienia egzaminu - przyznaje Marek Gabryelewicz, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu.
Czytaj również: Matura 2020: Czy uczniowie będą pisali egzaminy w maseczkach i rękawiczkach? Szkoły w Poznaniu przygotowują się do organizowania matur
Marcin Smolik wyjaśnia, że sprawa związana z egzaminem ustnym dla zeszłorocznych maturzystów nie została jeszcze rozwiązana.
– Być może zostaną wyznaczone terminy poprawkowe dla maturzystów zeszłorocznych. Może się także okazać, że ci uczniowie również zostaną zwolnieni z konieczności zdawania części ustnej. Nic na razie nie jest przesadzone, czekamy na rozporządzenie ministerstwa – wyjaśnia Marcin Smolik.
Kiedy odbędą się mury 2020?
Część pisemna matury w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest natomiast zaplanowany od 8 do 14 lipca 2020 roku.
Pełny harmonogram egzaminów dostępny jest tutaj: Matura 2020 - Terminy: egzaminy szkolne odbędą się w czerwcu. Sprawdź harmonogram egzaminów ósmoklasisty i maturalnych?
Sprawdź też:
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Memy o koronawirusie: kwarantanna oczami internautów
- Koronawirus: Czy można wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy?
- Zarobki w Lidlu poszły w górę od 1 marca
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście
- 15 najgorszych kierunków studiów w Poznaniu
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?