Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020: Tak będzie wyglądał egzamin. Czy uczniowie muszą mieć maseczki podczas matury?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Szkoły przygotowują się do przeprowadzenia matur, które w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Zgodnie z zaleceniami GIS w salach będzie obowiązywał limit osób i zachowywanie przynajmniej 1,5 metra odległości, a uczniowie i nauczyciele przed zajęciem miejsc będą musieli mieć zakryte usta oraz nos.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Szkoły przygotowują się do przeprowadzenia matur, które w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Zgodnie z zaleceniami GIS w salach będzie obowiązywał limit osób i zachowywanie przynajmniej 1,5 metra odległości, a uczniowie i nauczyciele przed zajęciem miejsc będą musieli mieć zakryte usta oraz nos.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa egzamin dojrzałości wyjątkowo nie odbył się w maju. Matura 2020 rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 8 czerwca i zostanie przeprowadzona z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa, opublikowanymi wcześniej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zapytaliśmy dyrektorów poznańskich szkół średnich, jak przygotowują się do organizacji tegorocznych egzaminów.

Matury i egzamin ósmoklasisty 2020 zostały przesunięte ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w kraju. Zgodnie z nowym kalendarium, maturzyści rozpoczną egzaminy 8 czerwca. Sesja w terminie głównym potrwa do 29 czerwca, a część ustna egzaminu dojrzałości się nie odbędzie.

Czytaj także: Matura 2020: Część ustna egzaminu została odwołana, ale niektórzy uczniowie do niej przystąpią. Ministerstwo edukacji podało zasady

Opublikowane przez CKE zasady bezpieczeństwa zawierają mi.in. kwestie dotyczące tego, kto może przyjść na egzamin, kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu, środków ochrony osobistej czy zachowania bezpiecznej odległości.

Sprawdź też:

Szkoły w Poznaniu rozpoczęły już przygotowania do tegorocznych matur. Dyrektorzy zaznaczają, że w salach obowiązywały będą limity osób, a maturzyści będą przychodzili do szkół rotacyjnie, by nie tworzyć tłumu.

Czytaj tutaj: Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty 2020: Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wytyczne dotyczące organizowania tegorocznych egzaminów

- Wczoraj odbyła się rada i szkolenie nauczycieli. Oczywiście przygotowujemy się do tego, że będzie potrzebna większa liczba sal do przeprowadzenia egzaminów. Mamy wskazane miejsca, w których maturzyście będą mieli się pojawić. Te miejsca jeszcze odpowiednio oznaczymy. Nauczyciele będą czekali na uczniów, grupowali ich i wpuszczali do budynku. Młodzież wejdzie do szkoły gęsiego z zachowaniem odpowiedniej odległości. Ze względu na bezpieczeństwo poprosiłem także o obecność policjanta oraz strażnika miejskiego. Chodzi o np. sytuacje, w której konieczne byłoby wstrzymanie ruchu. Mamy prawie 400 maturzystów, a więc organizacyjnie musimy być dobrze przygotowani - podkreśla Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Zobacz też: Matury i egzaminy ósmoklasisty 2020 odbędą się w czerwcu. Jak będzie przebiegało sprawdzanie prac? "To duże wyzwanie organizacyjne"

Ponadto sale, ławki oraz krzesła w szkołach są dezynfekowane. Choć szkoły nie są zobligowane do kontrolowania temperatury maturzystów, to dyrektorzy są przygotowani na sytuację, w której byłaby taka konieczność.

- Wszystko jest już gotowe. Zarówno w tamtym tygodniu, jak i w tym pracowaliśmy nad przygotowaniem szkoły do egzaminu. Sale, krzesła i stoły są odkażone, maseczki do dyspozycji nauczycieli przygotowane. Maturzyści nie będą mieli mierzonej temperatury, ale termometr został zakupiony, w szkole obecna będzie pielęgniarka, a więc gdyby ktoś zgłaszał jakieś problemy, to będziemy reagowali. Stoły ustawione są tak, by zachowywać 1,5 m między uczniami. Ustaliliśmy także godziny, w których maturzyści powinni pojawić się w szkole. Są trzy wejścia i uczniowie będą wpuszczani tak, aby mieli jak najbliżej do wyznaczonej sali - mówi Alina Chojnacka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Zobacz również: Zakończenie roku szkolnego 2019/2020: Jak będzie wyglądało rozdanie świadectw? O terminie odebrania świadectwa zadecyduje dyrektor szkoły

Uczniowie i nauczyciele do szkół będą musieli przyjść z zakrytymi ustami i nosem. Ponadto maturzyści muszą przynieść własne przybory, którymi nie będą mogli się wymieniać. W VIII LO w Poznaniu absolwenci będą przystępowali do egzaminów w aż czterech budynkach, by maksymalnie ograniczyć tłumienie się osób.

Sprawdź też:

- Szkoliliśmy wszystkich uczniów w zakresie przeprowadzenia matur. Zarówno maturzyści, jak i nauczyciele muszą przyjść do szkoły z zakrytym nosem oraz ustami. Nie ma wymogu pisania egzaminu w maseczce. Oczywiście każdy kto chce, może w niej pozostać na cały czas egzaminu. Wcześniej przed zajęciem miejsca jest natomiast konieczność zakrycia ust i nosa. Musimy także maksymalnie ograniczyć kumulowanie się ludzi. Mamy na szczęście do dyspozycji cztery budynki i uczniowie będą kierowali się bezpośrednich do tych, w których będą pisali egzamin. Ponadto do każdej sali egzaminacyjnej wyznaczona jest osobna szatnia z workami foliowymi, w których maturzyści zostawią swoje rzeczy osobiste. Po zakończeniu egzaminu wyjdą z tymi workami ze szkoły. Uczniowie muszą przyjść z własnymi przyborami i nie będzie możliwości wymienia się nimi ani pożyczania komuś np. linijki czy długopisu - wyjaśnia Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Czytaj także: Miasto funduje stypendia olimpijczykom. Dostaną je laureaci i finaliści. Co muszą zrobić? Podjąć studia w Poznaniu

Dyrektor VIII LO podkreśla również, że w tym roku do przeprowadzenia egzaminu konieczna będzie większa liczba sal, a maturzyści nie będą samodzielnie losowali numerków.

- Wykorzystujemy w tym roku również więcej sal ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej odległości. Poza tym uczniowie w tym roku nie będą sami losowali numerków. Zrobi do członek komisji na oczach każdego z uczniów - mówi.

Zobacz też: Najpopularniejsze kierunki studiów. Zobacz, jakie specjalizacje studenci wybierali najczęściej

W Zespole Szkół Łączności maturę zdawać będzie 151 absolwentów. Na obowiązkowe egzaminy przygotowano dla nich osiem sal lekcyjnych. Dzięki temu, że szkoła dysponuje w sumie pięcioma wejściami - konkretne grupy uczniów będą wchodziły i wychodziły z egzaminu dedykowanym dla nich wejściem.

- Wybraliśmy sale, które znajdują się blisko wejść, dzięki temu maturzyści nie będą musieli przemierzać całego budynku, by znaleźć salę egzaminacyjną - mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu i dodaje, że w tym roku, ze względów bezpieczeństwa wyłączył egzaminów salę gimnastyczną.

Egzamin z języka angielskiego w ZSŁ przeprowadzany będzie aż w 14 salach. - To zapewni uczniom - poza bezpieczeństwem sanitarnym - także komfort odsłuchu tekstów do zadań - zaznacza Jerzy Małecki.

ZOBACZ TEŻ:

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski