Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023: Geografia na poziomie rozszerzonym. Tutaj znajdziesz ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE. Stara formuła 2015

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Geografia na poziomie rozszerzonym. ODPOWIEDZI i ARKUSZE FORMUŁA 2023 --->
Geografia na poziomie rozszerzonym. ODPOWIEDZI i ARKUSZE FORMUŁA 2023 --->Adam Jastrzębowski/materiał archiwalny
16 maja o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin maturalny z geografii na poziomie rozszerzonym. Co było na maturze? To przedmiot dodatkowy bez minimalnego progu zdawalności. Tutaj znajdziesz ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI - FORMUŁA 2015. Zostaną udostępnione po godz. 14.00.

MATURA 2023: Geografia rozszerzona - SPRAWDŹ ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

Na rozwiązanie wszystkich zadań maturzyści mają 180 minut. Oznacza to, że matura zakończy się o godz. 12.00. Arkusz egzaminacyjny z geografii będzie zawierał około 50 zadań. W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

W poleceniu do każdego zadania wystąpi co najmniej jeden czasownik wskazujący czynność, jaką powinien wykonać zdający, aby poprawnie wykonać dane zadanie. W przypadku zadań zamkniętych będą to najczęściej czasowniki takie jak „zaznacz”, „podkreśl”, „dobierz”, „przyporządkuj”. W przypadku zadań otwartych – katalog czasowników jest dużo szerszy, a precyzyjne ich zrozumienie warunkuje poprawną realizację polecenia. Podany poniżej wykaz obejmuje te czynności / czasowniki, które często przysparzają zdającym trudności:

  • Podaj, wymień: Zdający zapisuje w odpowiedzi nazwę / nazwy np. zjawisk, procesów, obiektów bez opisu, uzasadnienia, wyjaśnienia.
  • Przedstaw: Zdający prezentuje fakty, wiadomości; przedstawiając argumenty przekonuje o „czymś”, podaje fakty służące do uzasadnienia jakiegoś stwierdzenia; argument musi merytorycznie odnosić się do materiału źródłowego w zadaniu lub wiedzy zdającego.
  • Opisz: Zdający formułuje krótką wypowiedź pisemną, nie ograniczając się tylko do podania nazw, faktów, ale również przedstawiając cechy, np. obiektu lub przebieg procesu, zjawiska bez wyjaśniania przyczyn.
  • Porównaj: Zdający zestawia obiekty, zjawiska, procesy ze sobą, znajduje ich cechy wspólne i różniące, przedstawia, opisuje, odnosi się do cech, właściwości wszystkich porównywanych obiektów, zjawisk, procesów.
  • Uzasadnij: Za pomocą krótkiej odpowiedzi zdający podaje argumenty, czyli fakty przemawiające za stwierdzeniem, poglądem, stanowiskiem lub przeciwko.
  • Wyjaśnij: Za pomocą krótkiej odpowiedzi zdający podaje przyczyny, związki przyczynowo-skutkowe, zależności, czyni coś jasnym i zrozumiałym.
  • Sformułuj: Zdający wypowiada się w sposób dokładny, zrozumiały, ujmuje myśl czy tezę w odpowiednią formułę; formułuje np. wniosek, prawidłowość.
  • Oceń: Zdający przedstawia sąd o czymś, dokonuje wartościowania – uznaje np. zjawisko, proces, tendencje za korzystne lub niekorzystne.

Na egzamin maturzyści mogą zabrać ze sobą:

  • linijkę,
  • kalkulator prosty,
  • lupę.

Arkusze maturalne - FORMUŁA 2015

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Maturzyści o egzaminie z angielskiego

od 16 lat
Maturalny maraton trwa w najlepsze. Egzamin dojrzałości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego abiturienta. To także doskonała okazja dla internautów, którzy tworzą przezabawne memy i demotywatory. Ich wyobraźnia nie ma granic. Tradycyjnie nie oszczędzają nikogo. Obrywają przede wszystkim politycy, ale nie tylko. Zobaczcie w galerii najlepsze memy i demotywatory o maturze i maturzystach. Uśmiejecie się do łez! Ale pamiętajcie, do wielu z nich należy podchodzić z dużym dystansem. Przejdź dalej ---->

Matura na wesoło. Zobacz najlepsze memy i demotywatory. Wyob...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski