Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023: Ruszył egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Odwiedziliśmy Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Uczniowie zdają maturę z matematyki. Zobacz zdjęcia z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu!Przejdź do kolejnego slajdu --->
Uczniowie zdają maturę z matematyki. Zobacz zdjęcia z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu!Przejdź do kolejnego slajdu --->Robert Woźniak
Maturzyści 8 maja mierzą z maturą z matematyki. To trzeci egzamin, który trzeba zdać na minimum 30 procent, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Absolwenci 4-letnich liceów podchodzą do egzaminu w nowej formule, uczniowie techników - w formule 2015. W tym ważnym dla uczniów dniu odwiedziliśmy Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczął się tradycyjnie o. godz. 9.00. Podział na formułę matury 2015 i 2023 związany jest z reformą edukacji z 2017 roku, kiedy to 3-letnie licea zastąpiono 4-letnimi. Po zmianach nauka w technikach trwa o rok dłużej, a zamiast szkół zawodowych są szkoły branżowe.

Uczniowie, którzy kończą w tym roku 4-letnie liceum lub ci, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą zdają maturę w nowej formule. Egzamin w starej formule dotyczy absolwentów 3-letnich liceów oraz 4-letnich techników.

FORMUŁA 2015: Tu znajdziesz odpowiedzi z matematyki na poziomie podstawowym

FORMUŁA 2023: Tu znajdziesz odpowiedzi z matematyki na poziomie podstawowym

Czym różnią się oba egzaminy?

Na rozwiązanie egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule maturzyści mają 180 minut, czyli o 10 minut więcej niż osoby zdające maturę w starej formule. Zadań zamkniętych i wielokrotnego wyboru będzie z kolei więcej, za to mniej do rozwiązania zadań otwartych. Maksymalnie zdobyć można 46 punktów.

- Naszym zdaniem matura w nowej formule będzie o wiele łatwiejsza. Zadania otwarte wymagały od uczniów więcej umiejętności niż zadania zamknięte

– usłyszeliśmy od uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.

A jak poszło im na egzaminie z języka angielskiego?

- Nie mamy obaw. Byliśmy naprawdę dobrze przygotowani. Poza tym nawet uczniowie, którzy dostawali trójki poradzili sobie świetnie. Z ciekawości rozwiązaliśmy też maturę w nowej formule i niektóre zadania powtarzały się

– powiedzieli maturzyści z ZSZ w Wolsztynie.

Jakie odczucia mieli nauczyciele po egzaminie z języka polskiego?

- Uczniowie byli mile zaskoczeni i zadowoleni

– przyznała w rozmowie z nami Iwona Joksch, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.

- Mam nadzieję, że ich entuzjazm zaraz po wyjściu z sali przełoży się również na dobre wyniki. Okazuje się, że oba tematy były dla maturzystów bardzo przystępne. „Przedwiośnie” omawialiśmy podczas lekcji, mimo że nie była to obowiązkowa lektura. Jestem spokojna o moich uczniów i trzymam kciuki za kolejne egzaminy.

Co zrobić, aby zdać?

Warto wspomnieć, że wymaganie określone w podstawie programowej na maturze z matematyki w nowej formule są zawężone o 20-25 procent.

Oprócz nowej formuły matury, zmianie uległ też harmonogram i zamiast zdawać testu z matematyki zaraz po języku polskim - uczniowie pisali egzamin z języka angielskiego. W ubiegłych latach to matematyka była przedmiotem, który uczniowie zdawali na drugi dzień.

Aby zdać maturę, absolwenci muszą podejść do czterech egzaminów pisemnych i dwóch ustnych - z języka polskiego i obcego. Egzaminy pisemne z matematyki, języka polskiego i wybranego języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym trzeba zdać na poziomie min. 30 proc. punktów. To samo dotyczy egzaminów ustnych. Zatem, żeby zdać egzamin z matematyki, trzeba otrzymać minimum 14 punktów.

Warunkiem koniecznym do otrzymania świadectwa dojrzałości jest przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu w formie rozszerzonej. W tym przypadku nie ma progu zdawalności.

Jakie egzaminy czekają uczniów w kolejnych dniach? Jutro maturzyści mogą podejść do egzaminu w formie rozszerzonej z języka angielskiego oraz filozofii. Już w środę czekają ich testy z wiedzy o społeczeństwie i języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Warto wiedzieć, że są to przedmioty do wyboru, maturzyści muszą podejść tylko do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski