MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Język polski rozpoczyna egzaminacyjny maraton

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Na wyniki rozpoczynających się 7 maja egzaminów maturalnych poczekamy do 9 lipca
Na wyniki rozpoczynających się 7 maja egzaminów maturalnych poczekamy do 9 lipca Radosław Brzostek
We wtorek absolwenci szkół ponadpodstawowych rozpoczynają swoje zmagania z egzaminem dojrzałości. W województwie zachodniopomorskim do egzaminu z języka polskiego przystępuje 9582 maturzystów.

- 220 szkół w województwie zachodniopomorskim zgłosiło w tym roku 9582 osoby, które po raz pierwszy przystępują do egzaminu dojrzałości - mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. To absolwenci liceów i techników z naszego regionu.

Maturę zaczną już dziś o godzinie 9 pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. W środę maturzyści zmierzą się z matematyką, także na poziomie podstawowym, a w czwartek z językami obcymi (najpierw obowiązkowy angielski). Część pisemna potrwa prawie do końca maja. Będą także wracające po czasie pandemii egzaminy ustne z języka polskiego i języków nowożytnych.

Są także zmiany. To zmniejszenie liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do 110. Obniżono także kryteria oceniania egzaminów pisemnych z języka polskiego poprzez obniżenie wymagań egzaminacyjnych o około 20-25 proc. Nie będzie wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 procent.

Aleksandra Stemplewska, polonistka ze szczecineckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku: - Ten rok jest drugim, gdy matury odbywają się w nowej formule, więc większych niespodzianek się nie spodziewamy - mówi.

- Znany jest kanon lektur czy pytania jawne do części ustnej. Oczywiście, można się spodziewać, że na pisemnym w teście literacko-historycznym będzie coś z „żelaznego” zestawu, jaki pojawia się co roku, a więc „Wesele”, „Kordian”, „Dziady” czy „Lalka”. Na grudniowym egzaminie próbnym dobrze zapoznaliśmy się z tym, czego można się spodziewać i jeżeli poziom trudności będzie podobny teraz, to jestem optymistką.

- Najbardziej obawiamy się matematyki, specjalnie wybrałem kierunek humanistyczny, aby nie mieć z nią za wiele do czynienia, ale oczywiście maturę na poziomie podstawowym trzeba będzie zdać - mówi Tymon Pieńkos, tegoroczny maturzysta z I LO w Szczecinku. - Z polskim nie mam już takich obaw, pisaliśmy trzy próbne egzaminy i poszło dobrze, więc i na maturze będzie ok. Przeczytałem wszystkie lektury, jestem przygotowany i spokojny, także na polski na poziomie rozszerzonym. Więc nie śledziłem specjalnie, jakie tematy krążą nie giełdzie.

- Trzeba wierzyć w siebie i uczyć się systematycznie - mówi Zuzanna z Koszalina. - Kucie na ostatnią chwilę niewiele już da. Ja te ostatnie dni spędzałam na świeżym powietrzu korzystając z ładnej pogody.

Termin ogłoszenia wyników matur zdawanych w terminie podstawowym i dodatkowym to 9 lipca w online’owym systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). Punktualnie o godzinie 8:30. W tym samym dniu zostaną przekazane szkołom świadectwa, aneksy i informacje o wynikach. Egzaminy poprawkowe odbędą się 20-21 sierpnia. 20 sierpnia odbędą się poprawkowe egzaminy pisemne, a 21 sierpnia poprawkowe egzaminy ustne. Wyniki znane będą 10 września.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera