Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura poprawkowa? Tak, ale tylko raz, potem płać!

Anna Jarmuż
Matura poprawkowa? Tak, ale tylko raz, potem płać!
Matura poprawkowa? Tak, ale tylko raz, potem płać! Tomasz Bolt/Polskapresse
Niewykluczone, że absolwenci szkół, którzy chcą poprawiać maturę, będą to mogli zrobić bezpłatnie tylko raz. Potem będą musieli za egzamin zapłacić. Zakłada to projekt ustawy.

Absolwenci szkół zapisują się na egzamin poprawkowy, a potem na niego nie przychodzą. Zdarza się też, że bardziej ambitne osoby poprawiają maturę "w nieskończoność". Do tej pory ani jedni, ani drudzy nie ponosi w związku z tym żadnych kosztów. Niewykluczone jednak, że to się zmieni. W Sejmie jest projekt ustawy, zakładający, że absolwenci, którzy przystępują do egzaminu po raz trzeci (i kolejny) będą za to płacić.

- Wprowadzenie opłat w przypadkach określonych w ustawie może spowodować, że zdający będą z większą odpowiedzialnością podejmować decyzję o przystąpieniu do egzaminu, zwiększy się również motywacja zdających do starania się o uzyskanie w ramach dwóch pierwszych podejść satysfakcjonującego ich wyniku egzaminu - czytamy w uzasadnieniu projektu.

POLECAMY: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o maturze 2015. Kliknij!

Jak tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, drukowanie i rozprowadzanie niepotrzebnych arkuszy zwiększa koszty przeprowadzenia egzaminu maturalnego. Zapłacić trzeba również egzaminatorom, którzy stawiają się w szkole - nawet jeśli absolwenci tego nie robią.

- Zdarza się, że na ośmiu zgłoszonych na poprawę osób, przychodzą zaledwie dwie. Bywa i tak, że absolwenci nie docierają na wszystkie egzaminy, na które się zapisali - tłumaczy Maria Chrośniak, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu. - Jedni nie mają czasu, inni się nie przygotowali - wylicza.

Takich osób jest sporo. MEN podaje, że tylko w roku szkolnym 2012/2013 na egzamin maturalny nie zgłosiło się ponad 130 tys. zapisanych na niego osób. Natomiast ponad 39 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do matury po raz trzeci i kolejny.

- Mało szanujemy to, co jest bezpłatne - stwierdza M. Chrośniak. - Wprowadzenie opłat za poprawkowy egzamin to ciekawy pomysł. Nie można jednak wylać dziecka z kąpielą. Opłata powinna być symboliczna. Należy zmobilizować absolwenta do zrobienia czegoś w kierunku poprawy egzaminu, a nie odbierać szansy tym, których na to nie stać.

Pomysł wprowadzenie opłat za poprawkę nie podoba się osobom, które walczą o to, by dostać się na wymarzone studia.

- To podcinanie skrzydeł - stwierdza Hanna Przytarska, studentka biologii z Poznania, która w przyszłym roku będzie starać się ponownie o przyjęcie na weterynarię. W tym celu chce poprawić swój maturalny wynik. - Nie ma już egzaminów wstępnych na studia. Dziś, to właśnie wynik matury decyduje o wszystkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski