Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura: Rozwiązania zadań z matematyki. Poziom podstawowy i rozszerzony

Katarzyna Sklepik
Waldemar Wylegalski
Po 25 latach przerwy, wszyscy maturzyści przystąpili dzisiaj do obowiązkowego egzaminu z matematyki. Przez 170 minut uczniowie rozwiązywali test na poziomie podstawowym, w którym znajdowały się zadania zamknięte i otwarte.

Obowiązywały następujące zagadnienia matematyczne: liczby i ich zbiory, funkcje i ich własności, wielomiany i funkcje wymierne, funkcje trygonometryczne, ciągi liczbowe, planimetria, geometria analityczna, stereometria, rachunek prawdopodobieństwa.

Chętni uczniowie od godziny 14 będą rozwiązywać test z matematyki na poziomie rozszerzonym. Na ten egzamin przewidziano 180 minut.

Ponad 42 tys. maturzystów z wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło we wtorek po godz. 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. - Uczniowie rozwiązywali arkusz podstawowy, obowiązkowy dla wszystkich - mówi Zofia Hyhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. - Egzamin w całym województwie przebiegał bez problemów.

Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie z sal wychodzili uśmiechnięci. Uczniowie przyznają, że byli zaskoczeni tematami, a zwłaszcza niezbyt wygórowanym poziomem trudności. - Tematy były szalenie łatwe i obejmowały lektury, których się nie spodziewałyśmy - mówiła zaraz po wyjściu z sali Katarzyna Plewka z klasy 3D.- Zdziwiłam się, że nie było romantyzmu, pozytywizmu, młodej polski. Temat o "Świętoszku" był prosty, bo to znana lektura.

Niektórzy uczniowie mieli problemy z drugą częścią egzaminu, czyli czytaniem ze zrozumieniem, która była ich zdaniem trudniejsza od pisania wypracowania. Jednak młodzież twierdzi, że poszło im dobrze.

Uczniowie klasy 3i II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu przyznają, że przedmaturalne emocje opadły dopiero w tym momencie, gdy ogłoszono tematy. W zdecydowanej większości pisali o "Świętoszku". Zdecydował fakt, że akurat ta lektura była długo przerabiana na lekcjach języka polskiego. - Temat był tak ujęty, że można było swobodnie pisać bez znajomości lektury - uważa Monika Tomaszewska.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pile na rozszerzoną maturę z języka polskiego zdecydowały się 22 osoby. To nawet nie jedna klasa. Abiturienci zebrali się przed świetlicą. - Rano nie było źle. Lektury były proste, tekst o Internecie też, choć z dwoma zadaniami miałam problem - mówiła przed wejściem na salę Marta Wylęgała z klasy IIId. - Teraz denerwuję się bardziej i jestem już trochę zmęczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski