Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym zaczęła się w Wielkopolsce bez zakłóceń

Anastazja Bezduszna
W Poznaniu dyrektorzy szkół są w stałym kontakcie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i policją. Na prośbę OKE i Wydziału Oświaty przekazali harmonogram wszystkich przeprowadzanych egzaminów do miejscowych służb.
W Poznaniu dyrektorzy szkół są w stałym kontakcie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i policją. Na prośbę OKE i Wydziału Oświaty przekazali harmonogram wszystkich przeprowadzanych egzaminów do miejscowych służb. Grzegorz Dembiński
W pierwsze dwa dni matur 785 szkół zgłosiło do OKE fakt otrzymania mailem informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie szkoły, ale tylko w dwóch szkołach egzamin został przerwany z powodu ewakuacji. Zdający w nich maturę przystąpią do egzaminu w czerwcu.

Przez pierwsze trzy dni matur absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mieli obowiązkowe egzaminy, które zdawało 94 proc. maturzystów.

W Poznaniu służby wyjeżdżały na zgłoszenia szkół przy ulicach: Zamenhofa, Żeromskiego, Dąbrowskiego, Tarnowskiej i Półwiejskiej. Do niektórych szkół groźnie brzmiące maile były wysyłane każdego dnia.

W Tychach informacje o rzekomo podłożonych bombach dotarły do trzech szkół. Alarmy bombowe ogłoszone także w Będzinie, Jastrzębiu, w rybnickim Mechaniku, w Gliwicach i Żorach. Z tego powodu termin pisania matury z matematyki jest wydłużony.

Zobacz: MATURA 2019: MATEMATYKA ROZSZERZONA - ODPOWIEDZI i ARKUSZE Z ZADANIAMI CKE. Sprawdź klucz rozwiązań zadań [9 maja 2019]

W Poznaniu dyrektorzy szkół są w stałym kontakcie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i policją. Na prośbę OKE i Wydziału Oświaty przekazali harmonogram wszystkich przeprowadzanych egzaminów do miejscowych służb.

W związku z e-mailami informacyjnymi o założeniu na terenach szkół ładunków wybuchowych wysyłanymi do szkół w całym kraju od 6 do 8 maja przy każdej szkole patrole pełnili policjanci. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe.

W środę dyrektorzy martwili się tym, co będzie w czwartek, gdy pozostali uczniowie wrócą do szkół na lekcje. Obawiali się, że ewentualna informacja o bombie może spowodować większe zamieszanie. Ale pomimo tego, że dyrektorzy ciągle monitorowali skrzynki mailowe - nie dostali żadnych maili z groźbami.

- W szkole dzisiaj mam ponad 400 uczniów z klas I i II. Ale nie dostaliśmy żadnych informacji, więc pracujemy w trybie normalnym - mówi Marek Grefling, dyrektor VIII LO.

Zobacz wideo:

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu też uspokaja:

- Na godz. 12 nie dostaliśmy żadnego zgłoszenia od dyrektorów szkół w związku z podejrzanymi mailami. Jesteśmy w stałym kontakcie z OKE i dyrektorami szkół w całej Wielkopolsce - komentuje Maciej Święcichowski z poznańskiej policji.

- Egzamin maturalny - pomimo próby zaburzenia jego przeprowadzania - w dniach 6-8 maja odbył się praktycznie we wszystkich szkołach (z dwoma wyjątkami). Dzisiejszy egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym przeprowadzany był w 3600 szkołach. We wszystkich placówkach przebiegał bez żadnych zakłóceń - mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W czwartek przeprowadzano egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mieli 180 minut na rozwiązanie 15 zadań w arkuszu egzaminacyjnym. Zgodnie z harmonogramem egzamin rozpoczął się o 9 rano.

Kto chce zakłócił przebieg matur?

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio RMF FM, za atakiem może stać „grupa mogąca mieć międzynarodowe powiązania”. Z ustaleń radia wynika, że informacje o planach zakłócenia matur uzyskano w ramach tzw. działań operacyjnych, a także przeszukiwania Darknetu, w szczególności sieci TOR (ukrytego internetu pozwalającego użytkownikom na skuteczniejszą ochronę tożsamości niż w tradycyjnej sieci).

- Nie wiadomo kto te alarmy wszczyna, natomiast faktem jest że jakaś część nauczycieli i liderów związkowych strajkujących w kwietniu sygnalizowała, że jest zainteresowana w tym, żeby nie doszło do egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów, żeby się nie udały matury - powiedział Jarosław Sellin, w radio ZET.

Zobacz też:

Matura 2021 czas start! Czy jest się czego bać? Zobaczcie ja...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Kto to jest dreś lub szur? Korzystasz z promki? Zdarza ci się kisnąć? Sprawdź, co oznaczają słowa, którymi na co dzień posługuje się młodzież! Oto propozycje do Młodzieżowego słowa roku - plebiscytu organizowanego przez PWN.Przejdź do kolejnego slajdu ------>ZOBACZ TAKŻE:* 7 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Też je popełniasz?* Polscy uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski