Przez pierwsze trzy dni matur absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mieli obowiązkowe egzaminy, które zdawało 94 proc. maturzystów.
W Poznaniu służby wyjeżdżały na zgłoszenia szkół przy ulicach: Zamenhofa, Żeromskiego, Dąbrowskiego, Tarnowskiej i Półwiejskiej. Do niektórych szkół groźnie brzmiące maile były wysyłane każdego dnia.
W Tychach informacje o rzekomo podłożonych bombach dotarły do trzech szkół. Alarmy bombowe ogłoszone także w Będzinie, Jastrzębiu, w rybnickim Mechaniku, w Gliwicach i Żorach. Z tego powodu termin pisania matury z matematyki jest wydłużony.
W Poznaniu dyrektorzy szkół są w stałym kontakcie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i policją. Na prośbę OKE i Wydziału Oświaty przekazali harmonogram wszystkich przeprowadzanych egzaminów do miejscowych służb.
W związku z e-mailami informacyjnymi o założeniu na terenach szkół ładunków wybuchowych wysyłanymi do szkół w całym kraju od 6 do 8 maja przy każdej szkole patrole pełnili policjanci. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe.
W środę dyrektorzy martwili się tym, co będzie w czwartek, gdy pozostali uczniowie wrócą do szkół na lekcje. Obawiali się, że ewentualna informacja o bombie może spowodować większe zamieszanie. Ale pomimo tego, że dyrektorzy ciągle monitorowali skrzynki mailowe - nie dostali żadnych maili z groźbami.
- W szkole dzisiaj mam ponad 400 uczniów z klas I i II. Ale nie dostaliśmy żadnych informacji, więc pracujemy w trybie normalnym - mówi Marek Grefling, dyrektor VIII LO.
Zobacz wideo:
Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu też uspokaja:
- Na godz. 12 nie dostaliśmy żadnego zgłoszenia od dyrektorów szkół w związku z podejrzanymi mailami. Jesteśmy w stałym kontakcie z OKE i dyrektorami szkół w całej Wielkopolsce - komentuje Maciej Święcichowski z poznańskiej policji.
- Egzamin maturalny - pomimo próby zaburzenia jego przeprowadzania - w dniach 6-8 maja odbył się praktycznie we wszystkich szkołach (z dwoma wyjątkami). Dzisiejszy egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym przeprowadzany był w 3600 szkołach. We wszystkich placówkach przebiegał bez żadnych zakłóceń - mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
W czwartek przeprowadzano egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mieli 180 minut na rozwiązanie 15 zadań w arkuszu egzaminacyjnym. Zgodnie z harmonogramem egzamin rozpoczął się o 9 rano.
Kto chce zakłócił przebieg matur?
Jak nieoficjalnie ustaliło Radio RMF FM, za atakiem może stać „grupa mogąca mieć międzynarodowe powiązania”. Z ustaleń radia wynika, że informacje o planach zakłócenia matur uzyskano w ramach tzw. działań operacyjnych, a także przeszukiwania Darknetu, w szczególności sieci TOR (ukrytego internetu pozwalającego użytkownikom na skuteczniejszą ochronę tożsamości niż w tradycyjnej sieci).
- Nie wiadomo kto te alarmy wszczyna, natomiast faktem jest że jakaś część nauczycieli i liderów związkowych strajkujących w kwietniu sygnalizowała, że jest zainteresowana w tym, żeby nie doszło do egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów, żeby się nie udały matury - powiedział Jarosław Sellin, w radio ZET.
Zobacz też:
Matura 2021 czas start! Czy jest się czego bać? Zobaczcie ja...
Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...
Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?
Sprawdź też:
- 21 miejsc w Wielkopolsce idealnych na wycieczkę
- Oszuści i naciągacze poszukiwani przez wielkopolską policję. Rozpoznajesz ich?
- Przy nich twoje życie to krótka chwila!
- Zobacz hostessy, które odwracają uwagę od samochodów
- Najpiękniejsze fanki Lecha Poznań [TOP 50]
- Poznań: Tych kierunków lepiej nie studiuj!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?