Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści wybierają studia. Najlepiej techniczne

Katarzyna Sklepik
O jeden indeks na weterynarię w ubiegłym roku walczyło 23 maturzystów.
O jeden indeks na weterynarię w ubiegłym roku walczyło 23 maturzystów.
Od piątku, wielkopolscy maturzyści będą decydować o swojej przyszłości. Tego dnia bowiem startują rekrutacje na wyższe uczelnie. Absolwenci wiedzą, że od tego - wcale niełatwego - wyboru zależy ich kariera zawodowa.

ZOBACZ ILU BEZROBOTNYCH, "WYPRODUKOWAŁY" PAŃSTWOWE UCZELNIE:
TABELA 1 - UNIWERSYTET EKONOMICZNY, UNIWERSYTET MEDYCZNY
TABELA 2 - AKADEMIA MUZYCZNA, UNIWERSYTET PRZYRODNICZY, UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY
TABELA 3 - AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO, POLITECHNIKA POZNAŃSKA
TABELA 4 - UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA
ZOBACZ, ILU BEZROBOTNYCH "WYPRODUKOWAŁY" UCZELNIE NIEPUBLICZNE:
TABELA 1
TABELA 2

- Młodzież jest coraz bardziej świadoma, nie tylko tego co chce robić w życiu, ale tego jak kształtuje się dzisiejszy rynek pracy i nasza gospodarka. Absolwenci nie szukają dla siebie studiów modnych, lekkich i przyjemnych, wybierają takie, po których mają szansę szybko dostać pracę - przyznaje Błażej Więckowski, doradca zawodowy, który prowadzi warsztaty dla młodzieży. Jego zdaniem maturzyści - przy wyborze kierunku studiów - powinni kierować się także danymi z urzędów pracy, które pokazują dla jakich specjalistów praca jest, a których jest już za dużo na rynku pracy.

Dane najnowszego "Raportu o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego" nie są optymistyczne dla humanistów, a szansę na zatrudnienie mieli absolwenci kierunków technicznych i ekonomicznych, jednakże ofert pracy nie wystarczyło dla wszystkich. Autorzy raporty wskazują na niedopasowanie kierunków kształcenia do zapotrzebowania rynku pracy. Z przeprowadzonych badań wynikało bowiem, że pracodawcy poszukiwali osób elastycznych, z wszechstronnym wykształceniem, najlepiej technicznym. Ponadto specjaliści alarmują, że polskie uczelnie kształcą dobrze, ale tylko teoretycznie. Nie uczą natomiast pragmatyki biznesu, nie kształtują umiejętności społecznych, komunikacji, pracy w grupie czy przystosowania do zmian.

Inżynier zawsze potrzebny

Analizy rynku pracy pokazują, że w najbliższych latach w Polsce potrzebować będziemy około 75 tysięcy inżynierów, absolwentów kierunków technicznych, związanych z mikroelektroniką, zastosowaniem technik komputerowych, biotechnologii oraz kierunków związanych z pozyskiwaniem energii z różnych źródeł.

I tu naprzeciw studentom - już w ubiegłym roku akademickim - wyszedł Uniwersytet Przyrodniczy, uruchamiając makrokierunek ekoenergetyka. Uczelnia buduje także własną biogazownię w Przybrodzie (gmina Rokietnica), która będzie spełniała między innymi funkcję dydaktyczno-szkoleniową dla studentów.

- Staramy się szybko reagować na zmiany gospodarcze w kraju, dostosowując programy studiów do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, a także celując w nowoczesne dziedziny nauki - jak odnawialne źródła energii, które potrzebują wykwalifikowanych fachowców. Stąd uruchomienie takiego kierunku studiów jak ekoenergetyka - mówi prof. Grzegorz Skrzypczak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekoenergetyka, podobnie jak bioinformatyka, biotechnologia i gospodarka przestrzenna to najchętniej wybierane kierunki studiów. Uczelnia pracuje już nad nowym kierunkiem studiów: inżynieria i gospodarka wodna, na który nabór będzie prowadziła w 2013 roku.

Politechnika górą!

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że młodzi ludzie najchętniej wybierają studia techniczne. A Poznańska Politechnika znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych w kraju, gdzie o jeden jej indeks starało się ponad siedmiu maturzystów. Ostatni nabór potwierdził, że poznańska uczelnia trafiła ze swoją ofertą nie tylko w zainteresowania młodych ludzi, ale także w zapotrzebowanie krajowej gospodarki: kształcąc nowych inżynierów i specjalistów od nauk technicznych.

W tym roku - już od 15 maja - kandydaci mogą brać udział w rekrutacji na politechnikę. W ubiegłym roku, uczelnia nie musiała prowadzić naboru dodatkowego - wszystkie zaplanowane miejsca studiach dziennych i zaocznych zostały zajęte. Jak zwykle najwięcej chętnych było m.in. na: architekturę i urbanistykę, budownictwo, mechatronikę, automatykę i robotykę, energetykę, informatykę, logistykę, bioinformatykę. A także na inżynierię: środowiska, biomedyczną, bezpieczeństwa, chemiczną i procesową.

Dietetyk, lekarz, dentysta i weterynarz

Podobnie jak specjaliści nauk przyrodniczych i ekologicznych tak i specjaliści od zdrowego żywienia są dzisiaj bardzo rozchwytywani. Nie mówiąc już o kosmetologach, lekarzach, stomatologach i… weterynarzach. Uruchomiona w ubiegłym roku weterynaria na Uniwersytecie Przyrodniczym okazała się strzałem w dziesiątkę. O jeden indeks walczyło 23 maturzystów.
Uniwersytet Medyczny planuje w tym roku uruchomienie nowych kierunków studiów. Jednym z nich będzie terapia zajęciowa prowadzona na Wydziale Nauk o Zdrowiu, drugim - optometria, na Wydziale Lekarskim II.

- Maturzyści, którzy zdecydują się na naukę na tym kierunku będą m.in. zajmować się procesem widzenia, szczególnie ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu - wyjaśnia prof. Marek Ruchała z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Nowości dla humanistów

- Pamiętajmy jednak, że ludzkość nie tylko bazuje na technice. Świat opiera się także na humanistach - dodaje prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Liczę na to, że każdy młody człowiek w ofercie studiów UAM znajdzie coś dla siebie.

Uniwersytet przygotował kilka nowości. Wśród nich: fizykę medyczną, geoinformację, gospodarkę wodną, reżyserię dźwięku,technologie komputerowe. A także nowe specjalności: filologię ukraińską, filologię wietnamską, językoznawstwo komputerowe, historia wojskowości, kultura chrześcijańska.

Część z tych propozycji skierowana jest dla humanistów. Jednak, jak wynika z ofert pracy dla osób z wykształceniem wyższym największe szanse na pracę mieli, podobnie jak w latach poprzednich informatycy, inżynierowie budownictwa oraz ekonomiści, natomiast poznański urząd pracy nie odnotował ofert pracy między innymi dla absolwentów politologii, stosunków międzynarodowych czy filozofii. Zdaniem specjalistów uczelnie opuszcza nadal za dużo socjologów, historyków, politologów czy specjalistów od marketingu i zarządzania, a rynek pracy jest już nasycony takimi fachowcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski