Maturzysta z Poznania tworzy polski Amazon

  Maturzysta z Poznania tworzy polski Amazon

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mateusz Ślużyński, twórca serwisu www.rw2010.pl

  Mateusz Ślużyński, twórca serwisu www.rw2010.pl ©Marek Zakrzewski

  Chciałbyś zobaczyć swoje nazwisko na okładce powieści, kryminału, zbioru opowiadań czy tomiku wierszy? W założonym przez poznańskiego maturzystę serwisie internetowym RW2010 amator może wydać i rozreklamować swą książkę za darmo, w postaci cyfrowych e-booków, które można czytać na komputerze lub czytniku.
  Mateusz Ślużyński, twórca serwisu www.rw2010.pl

  Mateusz Ślużyński, twórca serwisu www.rw2010.pl ©Marek Zakrzewski

  - Cena pojedynczej nie może przekroczyć 10 złotych - mówi Mateusz Ślużyński, założyciel wirtualnej oficyny . W sieci zaistniała 11 maja, a dwa tygodnie później ukazała się na niej pierwsza duża premiera - "Pierwsza z rodu. Znajda" Joanny Łukowskiej. Jej utwór na razie nie ukaże się w innej formie.

  Dla początkujących autorów możliwość debiutu zawsze była trudna, o czym przekonywały się nawet przyszłe gwiazdy literatury.
  Joanne K. Rowling, autorka sagi o Harry'm Potterze długo nie mogła znaleźć wydawcy, nie było jej też stać na samodzielne zlecenie druku. W efekcie jej pierwsze dwie książki nigdy się nie ukazały. Dziś mogłaby skorzystać z pomysłu Mateusza Ślużyńskiego i to na dobrych warunkach: w jego serwisie wydawca dzieli się z autorem równo po połowie.

  - W naszą prowizję wchodzą VAT i podatek, co z miejsca umniejsza ją o 40% Ale generalnie jesteśmy przygotowani na to, że serwis przez dwa lata nie zarobi ani złotówki - uśmiecha się Mateusz Ślużyński.

  - To trochę wyłamywanie otwartych drzwi. Niespełniony pisarz za 400 złotych może zamówić druk 20 egzemplarzy swej książki i będzie spełniony - krzywi się Włodzimierz Wieczorek z "papierowego" wydawnictwa Vesper. Ale dostrzega również zalety self-publishingu.

  - Wydawcy ponoszą dziś olbrzymie ryzyko, bo druk, dystrybucja i promocja papierowych książek to ogromne koszty. Cyfrowe książki je ograniczają, więc pomysł Mateusza jest niegłupi - ocenia Wieczorek i wskazuje przykład Michała Pauli, autora wspomnień z więzienia w Tajlandii, który swą książkę wydał najpierw sam, a gdy stał się znany w sieci, książkę "12 x śmierć" wydano z sukcesem również na papierze.

  Barierą dla rozwoju e-booków jest dziś także niewielka popularność czytników elektronicznych książek. Ale to się właśnie zmienia.

  - Od tygodnia próbuję - także z racji funkcji - poznać ten sposób korzystania z książek - mówi Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. O "samodzielnym" wydawaniu książek wypowiada się ostrożnie.

  - Oferta czytelnicza jest tak ogromna, że trudno będzie się przebić w ten sposób do czytelników. Ludzie mają za mało czasu, by ryzykować zakup książki nieznanego autora. Życzę bardzo dobrze każdemu, który chce ujawniać swój talent w Internecie, ale rynek książki drukowanej ciągle będzie dominujący, także ze względu na grono recenzentów i redaktorów dbających o jej poziom. Rezultatu cyfrowej rewolucji ciągle nie jestem pewien - mówi dyrektor Instytutu Książki.

  Inna barierę przed cyfrowym wydawcą wzniósł parlament. Podatek VAT na papierowe książki wynosi 5 procent. Na cyfrowe… 23 procent.

  - To było ogromne niedopatrzenie ustawodawcy - oczywiście oba rodzaje książek powinny mieć tę samą stawkę - mówi Grzegorz Gauden.
  Przed tygodniem Amazon (największa internetowa księgarnia na świecie) ogłosił, że w kwietniu po raz pierwszy sprzedał więcej książek cyfrowych niż papierowych. Jest więc szansa, że zanim maturzysta Mateusz Ślużyński skończy studia, jego wydawnictwo stanie się polskim Amazonem.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Hasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Heh , no bez przesady z tym polskim Amazonem. Ale każda tego rodzaju inicjatywa jest zacna :) Zatem trzymam kciuki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo