Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matyi: Przejście dla pieszych i rowerzystów otwarte [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Budowa przejścia kosztowała 425 tys. zł
Budowa przejścia kosztowała 425 tys. zł Adrian Wykrota
W poniedziałek zostało otwarte przejście dla pieszych wraz ze ścieżką rowerową przez ulicę Matyi, między starym dworcem PKS a dworcem PKP. Dzięki temu matki z wózkami, rowerzyści czy osoby starsze nie muszą już korzystać z podziemnego przejścia na skrzyżowaniu ulic Matyi, Wierzbięcice i Królowej Jadwigi.

Na początku kwietnia rozpoczęła się budowa przejścia dla pieszych ze ścieżką rowerową przez ulicę Matyi. Jest ono zlokalizowane pomiędzy dawnym dworcem PKS a dworcem PKP. Dokładnie znajduje się tuż przy przystankach tramwajowych usytuowanych przy skrzyżowaniu ulic Matyi, Wierzbięcice i Królowej Jadwigi. Łączy ono Wildę z parkiem Marcinkowskiego. W poniedziałek przejście zostało otwarte.

- Budowa przejścia kosztowała 425 tys. zł – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - To niewielkie nakłady w stosunku do efektu społecznego. Może nie jest to idealny skrót z Wildy do centrum, ale na pewno pomoże dojść mieszkańcom.

- Walczyliśmy o nie od dawna – twierdzi Marian Krzywosz z Rady Osiedla Wilda. - Dzięki temu matki z wózkami, rowerzyści czy osoby starsze mogą przejść legalnie przez ulicę i nie muszą już iść do targów czy Półwiejskiej. Cieszymy, że przejście powstało i dziękujemy ZDM za realizację tej inwestycji.

ZOBACZ TEŻ:
Gran Turismo Polonia 2017: Niezwykłe samochody na poznańskich ulicach

W poniedziałek na oficjalne otwarcie przejścia dla pieszych i rowerzystów czekała między innymi mama z trójką dzieci, dwoje z ich – bliźniaki były w wózku. Przyznała, że nie dałaby rady znieść „podwójnego” wózka do przejścia podziemnego, a tak może swobodnie przejść przez ulicę.

- Pamiętajmy, że piesi to nie krety. Ludzie lubią chodzić po ziemi, nie chcą schodzić do przejść podziemnych – twierdzi M. Wudarski.
Katarzyna Bolimowska, dyrektor ZDM wskazuje, że na przejściu zamontowano najnowocześniejsze przyciski. - Sygnalizacja jest zsynchronizowana ze światłami na skrzyżowaniu, ale jest też akomodacyjna co oznacza, że wykrywa pieszych i rowery – dodaje K. Bolimowska. - Przejście zapewnia dojście do przystanków tramwajowych.

Dyrektor Bolimowska uważa, że to jest rok tej części miasta. - Teraz otworzyliśmy przejście łączące Wildę z centrum Poznania - przypomina K. Bolimowska. I zapowiada: - Ponadto poszerzymy chodnik na ulicy Półwiejskiej, na odcinku do Królowej Jadwigi. Mamy już projekt, za chwilę wybierzemy wykonawcę. Będzie też kontynuowana budowa przejścia przy dworcu PKP.

Prezydent Wudarski potwierdza, że tzw. półprzejście przy dworcu PKP będzie miało swoją kontynuację na na drugiej stronie mostu Dworcowego.

- W ciągu najbliższych dni spółka PIM ogłosi przetarg na brakujący fragment przejścia na Matyi wraz z drogą rowerową – wyjaśnia M. Wudarski. - W ciągu trzech miesięcy będziemy mieli tutaj prawidłowy układ komunikacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski