18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maxim Vengerov będzie szefem jury Konkursu Wieniawskiego 2016. Dziś zagrał i podpisał umowę

Marek Zaradniak
Maxim Vengerov będzie szefem jury Konkursu Wieniawskiego w roku 2016
Maxim Vengerov będzie szefem jury Konkursu Wieniawskiego w roku 2016 Fot. Waldemar Wylegalski
Po piątkowym koncercie Maxima Vengerova w Auli UAM w Poznaniu, ten wybitny skrzypek oraz Andrzej Wituski, dyrektor Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, podpisali porozumienie o objęciu przez Vengerova funkcji szefa jury Konkursu Wieniawskiego w roku 2016.

Wydarzeniem artystycznym piątkowego wieczoru w Poznaniu był entuzjastycznie przyjęty koncert światowej sławy skrzypka Maxima Vengerova oraz pianisty Vag Papiana w Auli UAM. W programie znalazły się II Partita na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha, Sonata na skrzypce i fortepian Georga Fryderyka Haendla oraz Sonata Kreutzerowska Ludwiga van Beethovena.

Najważniejsze jednak było to co stało się po koncercie. W Sali im. Lubrańskiego Maxim Vengerov i dyrektor Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego Andrzej Wituski podpisali umowę dotyczącą objęcia przez znakomitego skrzypka funkcji przewodniczącego jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który odbędzie się w dniach od 8 do 23 października 2016 roku.

Tak jak poprzednie konkursy, będzie miał on cztery etapy. Skład jury zostanie jednak odmłodzony i znajdą się w nim również zwycięzcy poprzednich konkursów.

Młodzi skrzypkowie, którzy będą chcieli rywalizować w Poznaniu, wcześniej przejdą przez preselekcje, podczas których zostaną osobiście przesłuchani przez Vengerova. Odbędą się one w 2016 roku w Japonii, Szwajcarii, USA i w Polsce. Ich miejscem będą najprawdopodobniej Tokio, Genewa, Nowy Jork i Warszawa lub Poznań.

Do konkursu zakwalifikowanych zostanie od 40 do 50 młodych skrzypków. Jak powiedział Andrzej Wituski, podczas konkursu przewidziano jeden dzień przerwy - po to, aby jurorzy nie tylko oceniali jego uczestników, ale także poprowadzili warsztaty dla utalentowanej młodzieży.

W najbliższym czasie trwać będą też poszukiwania osoby, która objęła by funkcję honorowego przewodniczącego jury konkursu. Powinna być to postać o wybitnym autorytecie w świecie artystycznym.
- Zadanie jakie staje przed konkursem to nie tylko wybór wybitnego muzyka, ale również promocja tego skrzypka, który zasługuje na to by być znanym w każdym zakątku świata i kiedy Andrzej Wituski złożył mi propozycję objęcia funkcji przewodniczącego jury kolejnego Konkursu Wieniawskiego odpowiedziałem: - Tak akceptuję. Tak jak wielu muzyków i ja wybiegam daleko w przyszłość jeśli chodzi o plany zawodowe, ale znam swoje priorytety i mogę zapewnić, że w roku 2016 takim priorytetem będzie Poznań. i Konkurs Wieniawskiego. Poprzedni konkurs okazał się bardzo udany, a przygotowywaliśmy się do niego przez dwa lata. Teraz mamy cztery lata i czekają nas również poważne jeśli nie poważniejsze wyzwania - powiedział Maxim Vengerov.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski