Mdły zapaszek zastraszania

  Mdły zapaszek zastraszania

  Małgorzata Linettej wydawca Poznań

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kaliscy związkowcy ze swoimi planami umieszczenia na plakatach nazwisk posłów, którzy głosowali za zredukowaniem liczby osób objętych wcześniejszymi emeryturami, nie są odkrywczy.
  Jak widać z ich wypowiedzi, są z pomysłu bardzo zadowoleni i pewnie uważają napiętnowanie parlamentarzystów za nowatorskie posunięcie i kwintesencję demokracji. Mylą się jednak bardzo. Mieli licznych i - może ich to zmartwi - bardziej śmiałych i pomysłowych poprzedników. Takie "demokratyczne" metody wymyślono już wieki temu, a twórczo rozwinięto w epoce dochodzenia do komunizmu, gdzie repertuar wskazywania palcem wrogów ludu pracującego miast i wsi wytrenowano do perfekcji.

  Po zaprawionych w bojach działaczach związkowych można było spodziewać się bardziej wyrafinowanych sposobów "rozprawienia się" z politycznymi przeciwnikami. "Wieszanie" ich na plakatach może wszak nie przynieść spodziewanych efektów. Jest przecież ryzyko, że afisze ktoś zedrze albo zaklei, a poza tym, zabiegani w przedświątecznej gorączce ludzie mogą tych wyjątkowych listów gończych nawet nie zauważyć. Powinni byli raczej skorzystać z dobrze sprawdzonych i skutecznych wzorców. Pełno ich w najróżniejszych filmach z epoki. Produkcyjniaki dawały bowiem swoiste lekcje poglądowe, jak nie tylko napiętnować klasowego wroga, ale też, co ważniejsze, zmusić go do samokrytyki i zmiany poglądów.

  A tak poważnie, to chciałabym zapytać działaczy Solidarności, czy słyszeli o systemie parlamentarnym, w którym decyzje podejmuje się wolą większości. I najważniejsze, czy nic im tu nie pachnie zwykłym zastraszaniem?

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo