Mecz, który przeszedł do historii polskiej piłki. Mija 18 lat od najsmutniejszego spotkania Lecha Poznań z Pogonią Szczecin

Nikt nie spodziewał się, że mecz Lecha z Pogonią będą jednym z najsmutniejszych wydarzeń w historii polskiej piłki nożnej Youtube
Pomimo że był to primaaprilisowy dzień, to nikomu w tym czasie nie było do śmiechu. Był natomiast smutek, łzy, cisza oraz jedno wielkie pojednanie między piłkarzami, a także kibicami. Dzisiaj, 1 kwietnia obchodzimy 18. rocznicę meczu Lecha Poznań z Pogonią Szczecin. Meczu, którego nie zapomni nikt, kto w tym czasie był obecny na stadionie przy ulicy Bułgarskiej.

To było spotkanie, które inaugurowało 16. kolejkę Idei Ekstraklasy. Do Poznania przyjechała Pogoń. Obie ekipy w tamtym czasie były w kryzysie, zacięcie walcząc o utrzymanie. Po piętnastu seriach gier zarówno Kolejorz, jak i Portowcy mieli na swoim koncie zaledwie 15 punktów. To nie zniechęciło fanów niebiesko-białych, aby w ten dzień tłumnie stawili się na stadion przy Bułgarskiej w liczbie ok. 15 tysięcy widzów.

Od rana coś wisiało w powietrzu. W audycjach telewizyjnych i radiowych przez cały dzień dochodził informacje dotyczące stanu zdrowia papieża Jana Pawła II, który z godzinę na godzinę się pogarszał. Nikt nie zakładał jednak czarnego scenariusza, dlatego też postanowiono rozegrać to spotkanie zgodnie z planem.

Pojedynek rozpoczął się punktualnie o godzinie 20.00. Po 10. minutach gry goście niespodziewanie wyszli na prowadzenie, a autorem trafienia został Radek Divecky, dla którego był to premierowy gol na boiskach ekstraklasy. Mecz z każdą minutą był coraz bardziej wyrównany, natomiast atmosfera na trybunach stawała się coraz bardziej spokojna. Do kibiców dobiegały komunikaty o pogarszającym się stanie zdrowia Ojca Świętego. W pewnym momencie fani zaczęli skandować "Przerwać mecz, przerwać mecz", lecz sędzia gry nie zatrzymał. W 39. minucie jeden z kibiców postanowił sforsować ogrodzenie i podbiec do arbitra, aby przekazać informację o śmierci papieża.

Krzysztof Zdunek, który prowadził ten pojedynek, postanowił wstrzymać rywalizację i skonsultować się z ławką rezerwowych Lecha i Pogoni, a także z kapitanami obu ekip. Postanowiono przerwać to spotkanie, a wszyscy zawodnicy wspólnie ustawili się w kole środkowym, aby oddać hołd Janowi Pawłowi II. Jak się później okazało, informacja była fałszywa, lecz kontynuacja tego meczu w tym dniu nie miała absolutnie żadnego sensu.

Na trybunach poznańskiego stadionu odśpiewano hymn Polski, a także odpalono race. Wielu kibiców w ciszy oraz ze łzami w oczach opuszczało obiekt.

Przerwany mecz Lecha Poznań z Pogonią Szczecin z powodu informacji o śmierci Jana Pawła II

Dzień później były zaplanowane jeszcze trzy mecze w ekstraklasie. Dwa z nich (Górnika Zabrze z Amicą Wronki oraz Odry Wodzisław z Cracovią) zostały przełożone. Odbyło się tylko spotkanie Zagłębia Lubin z Legią Warszawa. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37.

Kolejorz pojedynek z Pogonią dokończył 27 kwietnia. Spotkanie, przy obecności już 7 tysięcy osób, zostało wznowione od 39. minuty. Kolejorz zdołał doprowadzić do remisu, a gola dającego punkt w pojedynku z Pogonią zdobył w 80. minucie Damian Nawrocik.

Już niedługo polskie kluby zaczną myśleć o wzmocnieniach. Którzy z wolnych zawodników z przeszłością w Ekstraklasie wrócą do naszej ligi i znajdą nowego pracodawcę? Przejdź do galerii ⮕

Czas powrotów? Zawodnicy bez kontraktu z przeszłością w PKO ...