Medale poznańskich kajakarzy na akademickich MŚ w Mińsku!

Vincent Słomiński i Tomasz Kaczor stanęli na najwyższym stopniu podium
Vincent Słomiński i Tomasz Kaczor stanęli na najwyższym stopniu podium Fot. Archiwum Macieja Młodzika
Fantastycznie dla poznaniaków zakończył się finał Akademickich Mistrzostw Świata w konkurencji dwójek (C2) na dystansie 1000m. Vincent Słomiński (Stomil Poznań) i Tomasz Kaczor (Warta Poznań) na torze regatowym Mińsku (Białoruś) do mety dopłynęli w czasie 3.36.477 i o sekundę wyprzedzili drugich Ukraińców, a o 2,5 sekundy trzecich Białorusinów.

Złoto wywalczył również zawodnik Posnanii, Bartosz Stabno, który w konkurencji K4 1000m, wspólnie z Pawłem Florczakiem, Martinem Brzezińskim i Rafałem Rosolskim nie dali szans rywalom i pewnie (o ponad sekundę) wygrali z Kazachstanem. Brązowy meda przypadł w udziale Białorusi. Trzeci złoty medal do polskiej kolekcji dołożyli Paweł Szandrach i Mariusz Kujawski w konkurencji K2 1000m.

Na trzecim miejscu do mety dopłynął z kolei w konkurencji C1 1000m Michał Kudła (Posnania). Wygrał Białorusin Maksim Piatrou, drugi był dobrze znany z sukcesów w PŚ, Czech Martin Fuksa. Michał do brązowego medalu dołożył jeszcze srebrny, zdobyty z Grzegorzem Szpyndą (AZS AWF Poznań), Piotrem Kuletą i Mateuszem Kamińskim w konkurencji C4 1000m.
Ze srebrnego medalu cieszył się natomiast Rafał Rosolski, który w konkurencji K1 1000m przegrał złoto z Białorusinem Alehiem Yurenią zaledwie o 0,85 sekundy.

Tym samym poznańscy kanadyjkarze powetowali sobie nie do końca udany start na MŚ w Moskwie. Wprawdzie Kaczor w jedynce był piąty, ale wspólnie ze Słomińskim, na najważniejszej imprezie sezonu liczyli na medal. Nadzieje były uzasadnione, ponieważ podczas PŚ w Mediolanie zajęli pierwsze miejsce, a na początku lipca na ME w Brandenburgu stanęli na najniższym stopniu podium.

Zresztą cała męska ekipa wypadła w stolicy Rosji poniżej oczekiwań. Honor polskich kajaków uratowały panie, które w sumie zdobyły cztery krążki, w tym złoty w sztafecie 4x200 m.