Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meldunek konieczny, nawet bez zgody wynajmującego

Milena Kochanowska
Meldunek konieczny, nawet bez zgody wynajmującego
Meldunek konieczny, nawet bez zgody wynajmującego
Wynajmujący mieszkania lub pokoje - właściciele domów, mieszkań spółdzielczych lub administratorzy nieruchomości - mają obowiązek potwierdzić dla celów meldunkowych fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy na ponad dwa miesiące, wskazać jakie tej osobie przysługuje uprawnienie do przebywania w lokalu, np. umowa najmu mieszkania, i sprawdzić czy lokator zameldował się. A jednak bardzo często tego nie robią, bo, żeby uniknąć ewentualnych kłopotów, nie chcą meldować lokatorów nawet na pobyt czasowy, a co dopiero stały. Jak temu przeciwdziałać? Czy możemy zameldować się sami?

- Każdy, kto zatrzymuje się w określonej miejscowości pod jednym adresem dłużej niż na trzy doby, najpóźniej przed upływem czwartej musi zameldować się na pobyt stały lub czasowy - wyjaśnia Marian Jacczak, radca prawny. - Z tego przepisu wynika, że to nie właściciel czy zarządca, ale osoba przebywająca w lokalu mieszkalnym ma obowiązek bezpośredniego zgłoszenia danych wymaganych do zameldowania urzędowi zajmującemu się ewidencją ruchu ludności. Natomiast wynajmujący musi potwierdzić, podpisując odpowiedni formularz, że zgłaszający pobyt stały lub czasowy trwający ponad dwa miesiące rzeczywiście u niego mieszka i że jest uprawniony do przebywania w lokalu, w którym ma być zameldowany.

Problem powstaje więc wówczas, gdy właściciel lub zarządca budynku, mimo że mieszkanie wynajmuje, odmawia podpisania formularza, co urzędy zajmujące się ewidencją ludności przyjmują jako brak naszych uprawnień do przebywania we wskazanym lokalu i odmawiają nam zameldowania. Odmowa zaś powoduje, że bez meldunku traktowani jesteśmy niemal jak bezdomni, co z kolei utrudnia nam podjęcie pracy, założenie konta bankowego, oddanie dziecka do przedszkola itp. Lokatorzy z niepotwierdzonym meldunkiem nie mogą też, na przykład, korzystać z ewentualnie przysługujących im dodatków mieszkaniowych.

W orzecznictwie sądowym utrwalił się jednak pogląd, że jeśli właściciel nie sprzeciwia się przebywaniu osoby w danym lokalu, należy uznać je za uprawnione w rozumieniu przepisów ustawy o ewidencji ludności. Urząd gminy prowadzący tę ewidencję powinien więc zameldować zgłaszającą się osobę i nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia meldunkowego tylko z tego powodu, że właściciel lub zarządca budynku nie podpisali formularza. W skrajnych przypadkach, gdy uprawnienie do przebywania w lokalu jest dyskusyjne i nie może być rozstrzygnięte w trybie postępowania administracyjnego, pozostaje rozstrzygnięcie sporu w sądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski