Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MeSIP, czyli Metropolitalny System Informacji Przestrzennej: Szereg e-usług, informacje o działce i plany miejscowe na jednej platformie

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego nie ma wątpliwości, że w Polsce musimy dokonać przełomu w dziedzinie cyfryzacji terenu. - Część geodetów informacje przekazuje już w formie cyfrowej, część jednak nadal w analogowej i wtedy trzeba je przetworzyć - mówi Woźniak. I dodaje, że powstaje kompleksowy system informacji przestrzennej dla całego województwa wielkopolskiego.
Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego nie ma wątpliwości, że w Polsce musimy dokonać przełomu w dziedzinie cyfryzacji terenu. - Część geodetów informacje przekazuje już w formie cyfrowej, część jednak nadal w analogowej i wtedy trzeba je przetworzyć - mówi Woźniak. I dodaje, że powstaje kompleksowy system informacji przestrzennej dla całego województwa wielkopolskiego. Grzegorz Dembiński
Wszystkie dane, dotyczące ewidencji gruntów, budynków, planów miejscowych czy wydanych decyzji o warunkach zabudowy z 23 gmin, należących do Stowarzyszenia Metropolia Poznań, a także cały pakiet e-usług będą dostępne na jednej platformie. Koszt budowy MeSIP czyli Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej to prawie 17 milionów złotych.

- W tym 14 milionów złotych stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – wyjaśnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Ten projekt jest znakomitym przykładem wpisującym się w europejską agendę cyfryzacji. Ułatwi procesy decyzyjne, wymianę danych.

Czytaj też: Zmieniamy Wielkopolskę: Wsparcie na sprzęt do e-nauki

MeSIP realizuje powiat poznański we współpracy z Poznaniem i Stowarzyszeniem Metropolia Poznań. Swoim zasięgiem system obejmie 23 samorządy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat Poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

Przejazd na Grunwaldzkiej jest zamykany co kwadrans. Dzięki dotacji z UE po wybudowaniu tunelu to się zmieni :

- Każdy z samorządów ma własny system informacji przestrzennej, nie współgrają one ze sobą – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. - MeSIP będzie platformą, która ujednolici te systemy. Dzięki niej każdy będzie mógł dotrzeć do potrzebnej informacji. Zobaczyć interesującą go działkę, sprawdzić znajdującą się na niej lub w najbliższej okolicy infrastrukturę, dostęp do drogi publicznej, sprawdzić, czy dany teren został objęty planem miejscowym, jakie są jego zapisy, a może została wydana dla tej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.

Sprawdź też: ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ. Wielkopolanie skłonili sztuczną inteligencję, by strzegła bezpieczeństwa

Projekt będzie realizował Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, który 1 lipca przeniesie się z Jackowskiego do nowej siedziby na Franowie. Jego dyrektor Tomasz Powroźnik, twierdzi, że MeSIP będzie też ujmował teren metropolii wraz z zabudową w modelu 3D. Ułatwi to pracę planistom, będzie można sprawdzić np. stopień zacienienia istniejących budynków przez obiekt, który ma dopiero powstać itp.

1,8 biliona euro to wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027 oraz tzw. funduszu odbudowy, który ma wesprzeć gospodarki poszczególnych krajów, dotknięte pandemią koronawirusa. Polska może łącznie dostać rekordową kwotę - ponad 770 miliardów złotych, w tym 256 miliardów złotych z funduszu odbudowy (153 mld zł w formie kredytów oraz 103 mld zł w formie bezzwrotnych dotacji). Na co Poznań może dostać pieniądze? Przejdź dalej i zobacz --->

Polska otrzyma miliardy złotych z budżetu UE i funduszu odbu...

- Informacje w systemie będą wiarygodne, spójne i aktualizowane na bieżąco – zaznacza dyrektor Powroźnik. - Uruchomionych zostanie również szereg e-usług, z których skorzystają mieszkańcy i przedsiębiorcy. Skróci to czas załatwiania spraw.

Marszałek Woźniak stwierdził, że podobny system powstaje dla Wielkopolski. - Docelowo chcemy go zintegrować w jeden system w skali województwa – zapowiada Woźniak. - Pełna integracja danych o terenie, przestrzeni jest bardzo potrzebna.

Zobacz też:

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

Targowisko na Bema powstało w czerwcu 1989 r. i przez niemal całe lata 90. było to kultowe miejsce, gdzie można było kupić wszystko - od markowych ubrań po meble.Zobaczcie archiwalne zdjęcia targowiska ---->

To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski