Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mesjasz" Haendla z okazji 80. urodzin Poznańskich Słowików

Marek Zaradniak
Poznańskich Słowików słuchamy już od 80 lat. Po śmierci Stefana Stuligrosza chórem kieruje Maciej Wieloch
Poznańskich Słowików słuchamy już od 80 lat. Po śmierci Stefana Stuligrosza chórem kieruje Maciej Wieloch Waldemar Wylegalski
Założony przez prof. Stefana Stuligrosza, legendarny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki obchodzi 80. urodziny. Z tej okazji zaplanowano dwa koncerty „Arcydzieła mistrzów”.

Oba wypełni ulubione oratorium prof. Stefana Stuligrosza - „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Skomponował on to dzieło zaledwie w trzy i pół tygodnia. Prawykonanie utworu odbyło się w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku, co oznacza, że świat zachwyca się „Mesjaszem” już 277 lat.

Sprawdź też:

Tym razem jego wykonawcami, oprócz obchodzącego jubileusz chóru, będą następujący soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Annie Fredriksson (mezzosopran), Wojtek Gierlach (bas), Martin Vanberg (tenor) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Dyryguje Maciej Wieloch.

W sobotę o godz. 18 „Mesjasza” posłuchamy w Auli UAM podczas 479. Koncertu Poznańskiego. Obowiązują na niego karnety na Koncerty Poznańskie. Wejściówki kosztują 20 zł.

W niedzielę także o godzinie 18 odbędzie się koncert Filharmonii Poznańskiej. Bilety kosztują od 25 do 55 zł.

W ciągu 80 lat istnienia Poznańskie Słowiki dały 3267 koncertów z czego 2328 w Polsce i 939 zagranicą podczas 152 podróży, w czasie których dziesięciokrotnie okrążył Równik. Chór odbył 9570 prób.Odbywają się one trzy razy w tygodniu z wyłączeniem miesięcy letnich. W Poznańskich Słowikach śpiewało 1545 śpiewaków. Zespół nagrał 35 płyt kompaktowych, 18 kaset magnetofonowych, 37 płyt winylowych.Ukazały się trzy książki o życiu Poznańskich Słowików. Chór wystąpił w dwóch filmach fabularnych.

ZOBACZ TEŻ:

SCHRONul. Kościuszki 68Dla kogo? Dla tych, którym nie wystarcza oferta Projektu LAB. Choć kluby mają podobną linię programową, w Schronie posłuchamy jeszcze bardziej eksperymentalnych dźwięków muzyki elektronicznej. W Schronie chowają się głównie słuchacze, którzy znudzili się popularnymi twórcami z kręgów techno i innych klubowych gatunków. Bardzo często nazwy występujących w nim projektów są wielką zagadką nawet dla stałych klubowiczów… Zaskoczenie – to słowo-klucz, które towarzyszy filozofii Schronu, należącego obecnie do ścisłej czołówki prawdziwie undergroundowych klubów z tej części Polski.

TOP 10 klubów w Poznaniu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ...

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski