MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Metamorfoza zabytkowej kamienicy w Poznaniu. Przez lata czekała na remont. Wewnątrz znajduje się laboratorium. Mamy zdjęcia! [09.09.2024]

Chrystian Ufa
Opracowanie:
Zobacz zdjęcia klikając w przycisk galerii.
Zobacz zdjęcia klikając w przycisk galerii. Maciej Lulko / Szymon Kavka
W samym sercu Poznania, przy ulicy Wieniawskiego 21/23, zabytkowa kamienica, która przez lata stała niezagospodarowana i podupadała, przeszła metamorfozę. Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk przywrócił zabytkowemu obiektowi z 1904 roku dawny blask. Zobacz zdjęcia!

Spis treści

Od zapomnienia do centrum nauki

Od wielu lat zabytkowa kamienica przy ulicy Wieniawskiego w Poznaniu była zaniedbana. Pomimo swojej wyjątkowej architektury, przez długi czas nikt nie podjął się renowacji budynku.

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zobaczył w niej potencjał na realizację swoich projektów. Nabycie budynku od miasta było pierwszym krokiem do jego odnowienia. Ze względu na zły stan techniczny budowli, konieczne było pozyskanie znaczących środków finansowych, które pozwoliłyby na jej kompleksową renowację. Proces ten rozpoczął się od przetargu na projekt i wykonanie prac.

Wyzwanie renowacji kamienicy w Poznaniu

Zadanie, jakie stanęło przed wykonawcami - firmą Demiurg - było skomplikowane. Mieli oni połączyć nowoczesną funkcję budynku, jaką miały stać się laboratoria, z zachowaniem jego zabytkowego charakteru. To połączenie wymagało nie tylko dużych nakładów finansowych, ale i ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

- Połączenie tradycji i nowoczesności to zawsze trudne zadanie, dlatego bardzo ściśle współpracowaliśmy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu. Pani konserwator często bywała na budowie w trakcie realizacji i podejmowała decyzje dla dobra i ochrony obiektu - podkreśla Katarzyna Kulińska z Demiurg.

Oprócz zabezpieczenia i odrestaurowania detali architektonicznych, takich jak witraże, luksfery czy elementy sztukatorskie, konieczne było również dostosowanie kamienicy do obecnych norm, w tym zapewnienie dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Wszystkie te działania miały na celu nie tylko przywrócenie budynku do życia, ale i nadanie mu nowej funkcji.

Otwarcie Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej

3 września 2024 roku, kamienica przy ul. Wieniawskiego oficjalnie rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii jako siedziba Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej.

Radosław Piechnik, kierownik budowy, podkreślił wyjątkowość projektu:

- Zrealizowanie tak nowoczesnych przestrzeni w zabytkowej tkance to wielkie wyzwanie. Należy umiejętnie połączyć tradycję z zaawansowaną technologią. Budynek miał spełniać najwyższe standardy laboratoryjne, być funkcjonalny, dostosowany do obecnych norm technicznych, a jednocześnie musieliśmy zadbać o pozostawienie w budynku tego, co najcenniejsze, czyli pięknych zabytkowych elementów - mówi Piechnik.

Centrum ma stać się miejscem, w którym nauka spotyka się z edukacją społeczną, oferując zarówno sale wykładowe, jak i pokazowe laboratoria. To miejsce, gdzie pracownicy naukowi i społeczność mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem, przyczyniając się do promocji nauki oraz jej osiągnięć.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Ponad 50 budynków w Polsce - biurowców, hoteli, wieżowców mieszkalnych, wież kościelnych a nawet jeden akademik - ma wysokość powyżej 100 metrów. Zobacz przegląd najwyższych budynków w Polsce!

Oto najwyższe budynki w Polsce - dla jednych wyścig o to, kt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski