Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyzna utknął na środku jeziora i nie mógł samodzielnie wrócić do brzegu. Akcja służb ratunkowych w Chojnie

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W łódce znajdował się mężczyzna, który sam nie mógł dopłynąć do brzegu
W łódce znajdował się mężczyzna, który sam nie mógł dopłynąć do brzegu Nadesłane
Niepokojąco brzmiące zgłoszenie o mężczyźnie, który znajduje się na środku jeziora w Chojnie, otrzymały szamotulskie służby ratunkowe w czwartkowy wieczór (7 lipca).

Początkowo nie było wiadomo, co się wydarzyło, dlatego na miejsce skierowano strażaków z Chojna, Wronek i Szamotuł, a także Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Poznaniu i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

Ostatecznie okazało się, że na jeziorze, w łódce znajdował się mężczyzna, który sam nie mógł dopłynąć do brzegu, bo złamało mu się wiosło. Strażacy za pomocą swoich łodzi dopłynęli do niego i pomogli mu bezpiecznie wrócić na brzeg. Cała akcja zakończyła się sukcesem.

Jeszcze podczas działań na jeziorze w Chojnie, we Wronkach na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Jana Pawła II doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Na miejsce wysłano strażaków z OSP Amica Wronki.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

Tymczasem w połowie czerwca policjanci w całym kraju rozpoczęli coroczną akcję prewencyjno - społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa. Jej bezpośrednimi adresatami są osoby przebywające nad wodą – zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Natomiast adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne).

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Plażowicze szukają więc najlepszych i najładniejszych plaż na wypoczynek. W galerii przedstawiamy najpiękniejsze letniska w Wielkopolsce. Tu warto odpocząć od zgiełku miasta!Sprawdź w galerii najciekawsze plaże w Wielkopolsce --->

Złote Piaski w Wielkopolsce! Najpiękniejsze plaże oraz kąpie...

O bezpieczeństwie nad wodą w czasie wakacji przypominają również strażacy. W swoich przekazach proszą o zachowanie bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą i przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku:

  • Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  • Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
  • Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  • Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  • Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
  • Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  • Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  • Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
  • Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  • Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  • Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  • Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  • Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
  • Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
  • Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Objezierze od wieków jest kolebką literatów. To właśnie o tamtejszym pałacu wspominał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". W jego progach gościli najznamienitsi pisarze oraz filolodzy. Podobnie będzie w ten weekend, gdy wrota zostaną otwarte, a miejscem znów zawładnie literatura.Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda objezierski pałac --->

O tym wielkopolskim pałacu pisał Mickiewicz w Panu Tadeuszu....

W pewnym zawodach łatwiej znaleźć zatrudnienie niż w innych. Gdzie jednak występuje największy deficyt pracowników? Wojewódzki Urząd Pracy opracował raport dotyczący absolwentów wielkopolskich szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych dla rocznika 2020/2021. Zawarł w nim m.in. prognozę zapotrzebowania pracowników w 2022 roku. W jakich zawodach najłatwiej będzie znaleźć pracę w Wielkopolsce? Sprawdź kolejne zawody --->

Tych zawodów brakuje w Wielkopolsce. Sprawdź, komu najłatwie...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski