W ciągu roku otrzymujemy średnio 4709 zł brutto premii, co stanowi 11 proc. rocznego wynagrodzenia. Z ankiety serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl wynika również, że mężczyźni nie tylko zarabiają więcej, ale i otrzymują wyższe premie – i to ponad dwukrotnie.

Otrzymywanie premii zadeklarowała co piąta osoba biorąca udział w ankiecie serwisu MonsterPolska.pl. W podziale na płeć było to 17 proc. spośród ankietowanych kobiet oraz 23 proc. mężczyzn. I to właśnie panowie mogą pochwalić się tym, że nie tylko otrzymują premie częściej, ale również, że są one wyższe.

Średnia wartość „męskiej” premii wynosi 6057 zł brutto rocznie, co stanowi ok. 12 proc. całości wynagrodzenia. W przypadku kobiet zadeklarowana kwota wyniosła znacząco mniej: 2563 zł brutto, co odpowiada ok. 7 proc. całkowitego rocznego wynagrodzenia.


„Te dysproporcje wynikają z dwóch czynników. Przede wszystkim kobiety w Polsce nadal zarabiają mniej, a to przekłada się również na wysokość otrzymywanych premii. Drugi aspekt wynika z uwarunkowań psychologicznych. Mężczyznom nadal łatwiej przychodzi „dopominanie się o swoje”’. – wyjaśnia Bartosz Struzik, ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Co ciekawe, takie różnice pojawiają się nie tylko w naszym kraju. W analogicznej ankiecie przeprowadzonej w Czechach, na Słowacji oraz w Finlandii premie zadeklarowane przez panie również były wyraźnie niższe. Światełkiem z tunelu może być jednak fakt, że w Finlandii to kobiety otrzymują premię częściej, bo aż w 60 proc. przypadków. Podczas gdy takim dodatkiem do pensji mógł pochwalić się jedynie co piąty Fin.