Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miały być "cudowne" garnki, wyszło oszustwo. Paweł M., prezes firmy Eco-Vital odpowiada przed sądem za oszustwo 685 osób

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Jak wykazali biegli „cudowne” garnki nie miały wcale prozdrowotnych właściwości, jak zapewniano. Ich cena była też nieadekwatna do jakości.
Jak wykazali biegli „cudowne” garnki nie miały wcale prozdrowotnych właściwości, jak zapewniano. Ich cena była też nieadekwatna do jakości. Robert Woźniak
„Afera garnkowa” po wieloletnim śledztwie trafiła przed oblicze poznańskiego sądu rejonowego. W piątek, 8 lipca ruszył proces Pawła M., prezesa spółki Eco-Vital, który jest oskarżony o oszustwo 685 osób. Firma zajmowała się sprzedażą naczyń kuchennych na pokazach.

Ruszył proces Pawła M. Prezes Eco-Vital jest oskarżony o oszustwo

Akt oskarżenia obejmuje 685 zarzutów, co stanowi tyle samo osób, które miały zostać oszukane przez prezesa firmy Eco-Vital. Ponadto Pawłowi M. zarzuca się oszustwo podatkowe.

Prezes firmy Eco-Vital z Poznania nie stawił się w sądzie. Po odczytaniu aktu oskarżenia przez prokuratora, przewodnicząca stwierdziła niewłaściwość sądu, przed którym toczy się proces i skierowała sprawę do prowadzenia przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Powodem tego jest uznanie przez sąd, że oskarżony nie dopuścił się kilkuset oszustów. Sąd przyjął, że doszło do jednego wielkiego oszustwa 685 osób na kwotę ponad 2,3 mln zł.

– Sąd przyjął konstrukcję tzw. czynu ciągłego, czyli że zamiar był podjęty z góry i był realizowany przez dany okres czasu

– mówił po rozprawie prokurator Szymon Dąbrowski.

Decyzja o przekazaniu sprawy sądowi wyższej instancji nie jest jeszcze prawomocna.

Firma Eco-Vital oszukiwała klientów?

Szerzej o śledztwie w sprawie „afery garnkowej” pisaliśmy w połowie maja. Dotyczyło ono działalności firmy Eco-Vital w latach 2012-2014.

Czytaj też: Handlowali "cudownymi garnkami", teraz prezes stanął przed sądem. Zdaniem prokuratury oszukał prawie 700 osób

Podczas pokazów przedstawiciele handlowi oferowali naczynia kuchenne. Ich klientami byli głównie seniorzy, którzy nieświadomi, podpisywali niejasno sformułowane umowy.

Jak wykazali biegli „cudowne” garnki nie miały wcale prozdrowotnych właściwości, jak zapewniano. Ich cena była też nieadekwatna do jakości. Naczynia kosztowały znacznie więcej, niż były warte.

Prezes firmy nie przyznaje się do winy. W swoich zeznaniach na etapie śledztwa wskazał, że „za ewentualne nieprawidłowości, oszustwa przy zawieraniu umów odpowiadają przedstawiciele handlowi, którzy zawierali poszczególne umowy”.

– Robiłem wszystko, aby utrzymać wysoką sprzedaż, co jest normalne w biznesie, ale także wysoką jakość sprzedaży. Zależało mi na budowaniu bazy zadowolonych klientów, którzy w przyszłości zdecydowaliby się na kolejne zakupy. Tego nie dałoby się osiągnąć w przypadku sprzedaży tandety, czy wprowadzaniu klientów w błąd. Oczywiście przy takiej skali nie sposób było nie trafić na nieuczciwe osoby także w szeregach mojej firmy. Ale robiłem, co mogłem, aby takie przypadki były najrzadsze jak to możliwe, więc od razu wyciągałem konsekwencje wobec nieuczciwych handlowców

– zeznał prezes firmy Eco-Vital.

Prezes firmy Eco-Vital z wyrokiem

Obecny proces, to nie jedyne kłopoty Pawła M. Mężczyzna został nieprawomocnie skazany na karę więzienia w zawieszeniu za oszustwo 5 osób. W tym przypadku również chodziło o sprzedaż garnków przez firmę Eco-Vital.

To jednak nie koniec. W prokuraturze toczą się też inne śledztwa przeciwko Pawłowi M. Dotyczą sprzedaży produktów, które miały być wyrobami medycznymi. Jak mówi prokurator Dąbrowski, Paweł M. usłyszał już w tej sprawie zarzuty.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Seniorzy bardzo często padają ofiarami oszustw. Osoby starsze stanowią liczną grupę konsumentów, ale bardzo wrażliwą. Ich ufność i brak wiedzy o przysługujących im prawach staje się często polem do manipulacji i wymuszeń dla nieuczciwych przedsiębiorców. Do nieuczciwych praktyk zaliczamy np. przekonywanie do wyboru towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową, zapraszanie seniora na pokazy pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody, kiedy rzeczywistym celem jest nakłonienie do zakupu np. drogiej pościeli czy garnków, ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji. Ponadto w internecie można trafić na fałszywe sprzedaże czy aukcje, które adresowane są do osób starszych. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, obchodzonego 14 listopada, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował szereg porad dla starszych osób, a my zebraliśmy je dla Was. Zobacz, jak uchronić się przed oszustwem --->

Jak uchronić się przed oszustwem? Poradnik dla seniorów z ok...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski