Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko Krajeńskie. Mała gmina z ogromną energią

RED
Siłą każdej lokalnej wspólnoty są jej mieszkańcy. Siłą gminy Miasteczko Krajeńskie są koła gospodyń wiejskich, które inspirują, działają i zmieniają gminną rzeczywistość, łącząc tradycję ze współczesnością. Jak to wygląda w praktyce?

W najmniejszej gminie powiatu pilskiego od lat dzieją się rzeczy ważne dla kultury Krajny. To tutaj, w Gminnym Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim, przez ponad dwadzieścia lat odbywały się Biesiady Krajeńskie, podczas których prezentowano krajeńską gwarę, zwyczaje, hafty i potrawy. To tutaj na cmentarzu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się grób bohatera narodowego Michała Drzymały, który stał się symbolem walki o polskość.

Gminę Miasteczko Krajeńskie tworzy osiem sołectw: Arentowo, Brzostowo, Grabionna, Grabówno, Miasteczko-Huby, Miasteczko Kra-jeńskie, Okaliniec i Wolsko. Położenie na skraju doliny Noteci sprawia, że jest to malowniczy teren, niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym i przyrodniczym. Mieszkańcy coraz częściej wykorzystują naturalne walory gminy, sięgając po przepisy na potrawy, czy kosmetyki, w których wykorzystywane są produkty i zioła charakterystyczne dla doliny Noteci.

Niezastąpione przy kultywowaniu krajeńskich tradycji są formalne i nieformalne koła gospodyń wiejskich. Mieszkanki gminy są mistrzyniami w przyrządzaniu potraw z gęsiny, ryb pochodzących z Noteci czy grzybów zbieranych w lasach na wzgórzach morenowych. To one dbają o podtrzymywanie tradycji, organizują wycieczki, warsztaty i działają na rzecz rozwoju sołectw.

Wójt zaprasza

"Szanowni Państwo,

Miasteczko Krajeńskie. Mała gmina z ogromną energią

siłą naszej społeczności są liczne organizacje pozarządowe, które działają na rzecz gminy Miasteczko Krajeńskie. Wśród nich prym wiodą formalne i nieformalne koła gospodyń wiejskich, gdyż często to właśnie kobiety są inicjatorkami wielu ciekawych wydarzeń i motorami napędowymi wielu działań. Dzieje się tak dlatego, że mieszkanki małych miejscowości czują się za nie odpowiedzialne i chcą je zmieniać na lepsze - dla siebie i swoich rodzin. Cieszy mnie niezmiernie wzrost aktywności kobiecych organizacji, jaki ostatnio obserwujemy. Pojawiły się nowe, wspaniałe pomysły na poprawę infrastruktury w sołectwach, na warsztaty i wspólne wyjazdy. Panie są widoczne w mediach, z sukcesami biorą udział w różnego rodzaju konkursach. Jestem z nich naprawdę dumna. Koła z Wolska, Grabówna czy Miasteczka Krajeńskiego są wspaniałym przykładem na to, że kiedy ludzie się spotykają, gdy rozmawiają ze sobą, wtedy rodzą się wspaniałe pomysły. Wspólna realizacja takich pomysłów sprawia, że mieszkańcy czują się gospodarzami swoich miejscowości.

Gmina Miasteczko Krajeńskie jest częścią regionu Krajny. Łączy nas wiele elementów, które wynikają z bogatej, krajeńskiej tradycji. Coraz częściej sięgamy do zapomnianych przepisów, nawiązujemy do mądrości naszych babć. Pełnymi garściami czerpiemy z tradycji, aby zmieniać naszą codzienność."

Małgorzata Włodarczyk,
wójt gminy Miasteczko Krajeńskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski