Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko Krajeńskie: Siła kobiet. Swym zapałem zarażają wszystkich

RED
OD JUNIORA DO SENIORA KGW Grabówno dzięki środkom pozyskanym z dotacji zorganizowało warsztaty kulinarne, w których wzięli udział mali i dorośli mieszkańcy Grabówna. Na zakończenie wypróbowane podczas warsztatów przepisy zostały zebrane w publikacji „Kulinarnie w Grabównie”.
OD JUNIORA DO SENIORA KGW Grabówno dzięki środkom pozyskanym z dotacji zorganizowało warsztaty kulinarne, w których wzięli udział mali i dorośli mieszkańcy Grabówna. Na zakończenie wypróbowane podczas warsztatów przepisy zostały zebrane w publikacji „Kulinarnie w Grabównie”.
Koło Gospodyń Wiejskich w Grabównie jest kołem nieformalnym, do którego należy trzydzieści pań z jednej miejscowości. Mieszkanki Grabówna chętnie uczestniczą w festynach, konkursach kulinarnych, targach turystycznych czy warsztatach rękodzielniczych, gdzie prezentują swoje umiejętności i promują swoją działalność.

Panie spotykają się na świetlicy wiejskiej w Grabównie. Organizują wspólnie z aktywnymi mieszkańcami spotkania opłatkowe, Dzień Kobiet, Sztab WOŚP, wyjazdy nad morze.

Koło pochwalić się może sporymi sukcesami. W grudniu 2018 roku drużyna KGW Grabówno zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Kulinarna Krajna” zorganizowanym przez LGD „Krajna nad Notecią”. Motywem przewodnim konkursu były potrawy wigilijne, a przygotowana przez członkinie koła kapusta z grzybami okazała się bezkonkurencyjna.

W 2019 roku wspólnymi siłami pań z koła i mieszkańców Grabówna wydana została broszurka „Kulinarnie w Grabównie”. Publikacja była podsumowaniem warsztatów kulinarnych, w których brali udział mali i dorośli mieszkańcy wsi. Od 2019 roku w miejscowości działa także Stowarzyszenie Aktywne Grabówno, w którego szeregi wchodzą również członkinie KGW.

KGW w Wolsku powstało w 2019 roku i zrzesza trzydziestu sześciu mieszkańców Wolska. Choć koło działa od niedawna, to panie od lat uczestniczą w działaniach na rzecz rozwoju swojej miejscowości. Swoją działalność zaczęły z przytupem - zajęły trzecie miejsce w Wielkopolsce w konkursie na wianek świętojański, którego organizatorem była ARMiR. Zaprezentowały też swoje talenty kulinarne podczas jubileuszu 25-lecia ARMiR w Poznaniu oraz licznych konkursów kulinarnych. Aktywnie pozyskują środki na działalność. Pierwsze wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone i wkrótce przyjdzie czas na realizację pomysłów, które zmienią wieś na lepsze.

Koło Gospodyń Wiejskich w Miasteczku Krajeńskim jest młodą organizacją, która powstała w grudniu 2018 roku, a należy do niej ponad 50 mieszkanek i mieszkańców tej miejscowości.

Pomimo krótkiego stażu, organizacja skutecznie aplikowała o środki na realizację takich zadań, jak „Fajnie na Krajnie - warsztaty krajeńskie w Miasteczku Krajeńskim” (projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego), przeprowadzenie warsztatów z zagospodarowania terenów zielonych w przestrzeni publicznej wraz z wyjazdem studyjnym do ogrodów Hortulus w Dobrzycy (projekt dofinansowany przez gminę Miasteczko Krajeńskie) oraz „Nasze miejsce w centrum świata - tworzymy fundament pod działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Miasteczku Krajeńskim” w ramach mikrodotacji Wielkopolska Wiara.

Koło współpracuje z Gminnym Domem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną w Miasteczku Krajeńskim. Efektem tej współpracy było zorganizowanie kilku wydarzeń o charakterze kulturalnym i kulinarnym, takich jak Festiwal Kobiet, piknik integracyjny czy warsztaty rękodzielnicze.

Członkinie koła angażują się również w działalność na rzecz sołectwa - w 2019 roku przygotowały wieniec i korowód dożynkowy. Ponadto brały czynny udział w pracach nad strategią rozwoju sołectwa i w realizacji projektu w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi.

Położenie Miasteczka Krajeńskie-go przy dolinie Noteci zachęca panie do czerpania z natury. Stąd podczas warsztatów członkinie KGW wyrabiały naturalne kosmetyki na bazie ziół zebranych na nadnoteckich łąkach czy też wykorzystywały zioła przy gotowaniu lokalnych potraw. Przepisy, które panie poznały podczas warsztatów, są przez nie z powodzeniem wykorzystywane na co dzień.

Oto jeden z nich na ziołową, aromaterapeutyczną sól do domowego, roślinnego SPA

Przygotowujemy w miseczce gruboziarnistą sól morską, jodowaną, która pięknie zmiękcza skórę, oczyszcza i złuszcza. Dodajemy do niej łyżeczkę oleju z nasion winogron oraz posiekane, umyte zioła. Świetnie nadaje się do tego pokrzywa (bomba witamin i biopierwiastków), skrzyp polny (krzem) oraz macierzanka (antyseptyczna, przeciwgrzybiczna). Dopełniamy sól zapachem naturalnego olejku eterycznego (3-8 kropel) oraz opcjonalnie barwnikiem spożywczym. Sól należy wykorzystać do 3 miesięcy, idealna do kąpieli oraz do moczenia stóp.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski