Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto weźmie kredyt na twoje mieszkanie? Prezydent przygotowuje plan

Bogna Kisiel
Prezydent przygotowuje biznesplan mieszkaniowy
Prezydent przygotowuje biznesplan mieszkaniowy Grzegorz Dembiński
Prezydent przygotuje biznesplan. Radni zastanowią się nad kryteriami doboru osób, które mogłyby wziąć udział w programie mieszkaniowym. Za miesiąc spotkają się ponownie, by przedyskutować pomysł tanich mieszkań dla poznaniaków, którzy mają dochody, ale bank im nie da kredytu.

Radni wystąpili z inicjatywą umożliwienia zdobycia mieszkania osobom, które posiadają dochody, ale są niewiarygodne dla banku, ponieważ na przykład mają umowy o pracę na czas określony. Kredyt wzięłaby spółka miejska, która wybudowałaby mieszkania, a najemcy spłacaliby pożyczkę w czynszu. Po około 20-25 latach, gdy należność zostanie uiszczona, mieszkanie przeszłoby na własność lokatora.

Czytaj więcej: Miasto bierze kredyt, ty go spłacasz

O tym pomyśle przedstawiciele wszystkich klubów w Radzie Miasta rozmawiali w środę z prezydentem Ryszardem Grobelnym.

Dobrej myśli po spotkaniu jest Maciej Przybylak, radny z klubu prezydenckiego PRO.

Zobacz: Młodym pomysł radnych się podoba

- Jestem przekonany, że uda się ten projekt zrealizować - uważa M. Przybylak. - Warto pójść w tym kierunku. Prezydent zwrócił uwagę, że trzeba dokładnie przeanalizować finansową stronę tego przedsięwzięcia. Zastanowić się, która spółka mogłaby się z nim zmierzyć.

Radni wskazywali na ZKZL lub PTBS, który się do takiego projektu przymierzał od pewnego czasu. - Prezydent podzielił moje wątpliwości, dotyczące między innymi kalkulacji przygotowanej przez PTBS - mówi Ewa Jemielity, radna PiS.

M. Przybylak przypomina że najemcy musieliby spłacać kredyt w czynszu. - A z PTBS problem polega na tym, że nie może on naliczać wyższego czynszu niż cztery procent wartości odtworzeniowej - przyznaje M. Przybylak i dodaje, że trzeba rozważyć, czy uda się to rozwiązać w inny sposób.

Marek Sternalski, szef klubu radnych PO, podkreśla, że wiele kwestii wymaga dopracowania. Jego zdaniem, trzeba odpowiedzieć m.in. na pytania: w jakim standardzie mają być budowane te mieszkania; ustalić postępowanie wobec osób, które przestają spłacać kredyt; w końcu do kogo powinien być adresowany program.

- Musimy się też zastanowić co zrobić, aby ta oferta była przynajmniej o 10 proc. atrakcyjniejsza od deweloperskiej, otwarta dla ludzi młodych - zaznacza E. Jemielity.

Role prezydenta i radnych zostały podzielone.

- Ustaliliśmy, że przygotuję biznesplan na konkretnym przykładzie - mówi R. Grobelny. - Zidentyfikujemy ryzyka. Zobaczymy, jak je można złagodzić, jak wyeliminować np. sytuację, gdy ktoś będzie chciał podnajmować mieszkanie. Z kolei radni zadeklarowali opracowanie dokładnych zasad kto mógłby korzystać z tego programu. Za miesiąc spotkamy się ponownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski