Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zmienia organizację ruchu na ulicach Enklawy Powstańczej w Poznaniu. Mieszkańcy niezadowoleni

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Miasto wprowadza zmiany w organizacji ruchu a Grunwaldzie, na terenie tzw. Enklawy Powstańczej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Miasto wprowadza zmiany w organizacji ruchu a Grunwaldzie, na terenie tzw. Enklawy Powstańczej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->ZDM
Na poznańskim Grunwaldzie, w rejonie tzw. Enklawy Powstańczej wprowadzane są korekty w organizacji ruchu. Choć miasto zapewnia, że celem jest poprawa komfortu dotarcia mieszkańców do posesji i poruszania się wewnątrz obszaru, to mieszkańcy są niezadowoleni.

Jak mówią, to zaprzeczenie wcześniejszej organizacji ruchu, którą już zaakceptowano: widzą, że w praktyce likwiduje się strefę 30, odbiera się im miejsca parkingowe (obawiają się, że wszystkie na ulicach Wawerskiej, Słonecznej, połowa na Racławickiej i połowa na Ściegiennego – będą zlikwidowane) i boją się już jadących pod prąd kierowców. Jak mówią – miasto zna ich stanowisko, wyrażane w pismach – m.in. o mediację do prezydenta, a także w czasie kilku spotkań społecznych, a mimo to wprowadza swoje zmiany i w żaden sposób nie informuje o nich lokalnej społeczności.

Zobacz też: Czy dojdzie do zmian niekorzystnych dla mieszkańców Grunwaldu? Nie ma porozumienia, a prace ruszą już za kilka dni

Jak informuje ZDM, teren tzw. Enklawy Powstańczej ograniczony jest ulicami Grunwaldzką, Jugosłowiańską, Promienistą i Palacza. Na części ulic, nastąpi korekta organizacji ruchu, w tym kierunków przejazdów.

- Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu, na wniosek rady osiedla, zamontowane zostały już progi zwalniające. Nie zmieni się natomiast sposób parkowania – zaznacza ZDM. - Ulica Palacza zostaje wyłączona ze strefy Tempo 30. Tym samym nie będzie na niej skrzyżowań równorzędnych. Będzie dwukierunkowa, z pierwszeństwem przejazdu, co ma usprawnić ruch na ulicach okalających tzw. Enklawę Powstańczą. Dla bezpieczeństwa utrzymane zostanie jednak na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Zobacz też: Poznań chce wpuścić ruch przelotowy w uliczki Grunwaldu Południe. Mieszkańcy w proteście będą chodzić po pasach

Ulica Słoneczna (od ul. Taczanowskiego do ul. Palacza) oraz ul. Wawerska (od ul. Jugosłowiańskiej do Racławickiej) stają się dwukierunkowe. Kierowcy nie będą mogli jednak wjechać na ul. Wawerską z ul. Jugosłowiańskiej – mieszkańcy ulicy nie muszą więc obawiać się tranzytu. Wjazd od strony ul. Jugosłowiańskiej, wąskim przejazdem, będzie możliwy tylko dla rowerzystów. Dzięki dwóm kierunkom mieszkańcy ulicy będą mogli zawrócić w stronę ul. Racławickiej i poruszać się wewnątrz osiedla bez konieczności wyjazdu na ul. Jugosłowiańską i Grunwaldzką.

Ulica Listopadowa zgodnie z projektem ma być jednokierunkowa w kierunku ul. Jugosłowiańskiej. Z kolei ul. Świetlaną będzie można jechać od ul. Racławickiej w stronę ul. Palacza. Ulica Gwieździsta ma być natomiast jednokierunkowa od ul. Palacza do połączenia z ul. Racławicką. Powyższe korekty służą dalszemu uproszczeniu zasad ruchu wewnątrz obszaru i ułatwieniu dotarcia mieszkańców do swoich posesji.

Ponadto, w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Ściegiennego zostały wykonane trzy progi zwalniające i zamontowane punktowe elementy odblaskowe. Ulicą porusza się m.in. młodzież w drodze do pobliskiej szkoły.

Miasto dodaje, że oprócz tych zmian, wyremontowany został chodnik na ul. Ściegiennego, na długości ponad 700 metrów, po stronie prowadzącej do XI Liceum Ogólnokształcącego: zamontowano obniżone krawężniki przy przejściach przez jezdnie. Wyremontowane zostały także wjazdy na posesje. Koszt remontu to blisko milion złotych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków znajdujących się w dyspozycji Rady Osiedla Grunwald-Południe.

Rozpoczął się także remont chodnika na ul. Wawerskiej, na odcinku od ul. Jugosłowiańskiej do Racławickiej. Prace są finansowane ze środków przekazanych przez radę osiedla.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oponeo i Yanosik po raz kolejny stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Podsumowanie 2021 roku wyłoniło miasta z dwóch kategorii - powyżej i poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Zobacz wyniki tegorocznego rankingu miast najbardziej przyjaznych kierowcom.Przejdź dalej -->

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski