Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad tzw. specustwą kolejową, która uprości proces inwestycyjny i przyspieszy realizację projektów kolejowych, a także zmniejszy ryzyko niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na rozwój polskiej kolei poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB).


- Zwróciliśmy się do branży kolejarskiej z prośbą o pomoc w przygotowaniu takich zmian w prawie, które znacząco przyczynią się do zwiększenia tempa realizacji inwestycji na kolei. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie wszystkich środków zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk zapowiedział, że do przygotowania i realizacji każdego projektu zostanie wyznaczona odpowiedzialna za niego konkretna osoba.


- Każda realizowana inwestycja będzie odtąd miała swoje imię i nazwisko – osoby, która bezpośrednio odpowiada za jej przygotowanie, a później realizację – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Jednym z celów, jakie MIB stawia przed nowym zarządem PKP PLK, jest także poszukiwanie możliwości uruchomienia nieużytkowanych dziś linii kolejowych oraz wzmocnienia tych szlaków, które dziś nie są w pełni wykorzystywane.


- Polska kolej ma się rozwijać, dlatego PKP PLK nie będzie podejmowała działań prowadzących do likwidacji linii kolejowych – dodał minister Adamczyk.

 

W środę został też powołany nowy prezes i zarząd PKP PLK S.A. Nowym szefem spółki został Ireneusz Merchel.