Michał: Nie ma nieuleczalnych chorób. Leczenie zacząłem w...

  Michał: Nie ma nieuleczalnych chorób. Leczenie zacząłem w głowie

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Michał: Nie ma nieuleczalnych chorób. Leczenie zacząłem w głowie
  1/6
  przejdź do galerii

  Michał: Nie ma nieuleczalnych chorób. Leczenie zacząłem w głowie ©Paweł F. Matysiak

  „Jestem pierwszym pacjentem wyleczonym z SLA” - taki napis widnieje na koszulce Michała Łuczaka, syna lekarskiej ikony - Jacka. Michał wrócił z Chin po podaniu mu komórek embrionalnych
  Teraz wiem, że jeśli się o coś poprosi wszechświat, on odpowie i spełni pragnienia i marzenia. Wystarczy tylko bardzo w to wierzyć! Wiara czyni cuda. To długa i niełatwa droga. Wiem, że nawet jakbym miał z dnia na dzień umrzeć, to i tak wygrałem. Ale byłoby to zbyt nudne zakończenie tej opowieści. A ja lubię zaskakiwać. Także to dopiero początek... - tak napisał 30-letni Michał Łuczak, syn prof. Jacka Łuczaka, cenionego lekarza - ikony medycyny paliatywnej w Polsce, po powrocie z leczenia w Pekinie.

  Swoje myśli powoli i starannie przekazuje opiekującymi się nim siostrze i bratu. Choć przez skurcz mięśni jego mowa jest bardzo niewyraźna, Michał to wielka gaduła. I dowcipniś. Po godzinie spędzonej z nim brzuch jeszcze długo boli od śmiechu. Choć wielu na jego miejscu by się załamało, on jest wulkanem pozytywnej energii. Śmieje się całym sobą. I głęboko wierzy, że za pół roku będzie chodził. A za kolejne pół - biegał. I zabierze córkę na koncert ukochanej Metallici.

  Błyskawiczna pomoc w trzy dni
  Roześmiany i energiczny był od zawsze. Rozrywkowy, otoczony szerokim gronem przyjaciół, grał w zespole muzycznym, rozkręcał własną firmę, opiekował się córką. Choroba przyszła nagle, dwa lata temu. Stwardnienie zanikowe boczne (skrót od łacińskiej nazwy SLA) - podstępna, agresywna choroba uszkadzająca neurony ruchowe, co prowadzi do paraliżu, a w dalszej konsekwencji - śmierci.

  U Michała zaczęło się niewinnie - od upuszczenia kubka i słabości prawej ręki. Później przyszedł niedowład prawej nogi. Po około pół roku już wszystkie cztery kończyny były słabe, pojawiło się drżenie mięśni, część z nich zaczęła zanikać. Podobnie jak wyraźna mowa, swobodny oddech i przełykanie. Dziś Michał nie może wstać, obrócić się, cierpi z powodu skurczu wszystkich mięśni. Od początku choroby schudł ok. 16 kg. Zaopiekowali się nim lekarze, pielęgniarki, wolontariusze z Hospicjum Palium - miejsca stworzonego przez słynnego ojca prof. Jacka Łuczaka, który całe życie poświęcił ciężko chorym, umierającym ludziom. - Tak samo, jak rodziny moich pacjentów, zadaję sobie pytanie „dlaczego?”, czy to przypadek, czy znak od Boga? - przyznawał jeszcze przed wyjazdem Michała do Chin prof. Łuczak. - Jako lekarzowi, trudno mi się odnaleźć. Z jednej strony, wiem, że syn cierpi na nieuleczalną chorobę, a z drugiej, działają mechanizmy wypierania i zaprzeczania.

  Michał przeszedł wielotygodniową antybiotykoterapię, zabieg komórkami macierzystymi, brał też udział w eksperymentalnym, francuskim programie lekowym. Pozostało jeszcze podanie komórek embrionalnych do rdzenia kręgowego, które przeprowadza się w Chinach. Na początku marca na stronie fundacji SiePomaga pojawił się dramatyczny apel Michała i jego rodziny o pomoc. Na leczenie było potrzebne ok. 120 tys. zł. Pomoc przyszła błyskawicznie. Po trzech dniach na koncie było ponad 130 tys. zł. Pod koniec marca Michał leciał już do Pekinu.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Als

  Mnd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Mnie dopadła półtora roku temu...teraz nie chodzę ręce słabiutkie.mieszkam w Irlandii prof.Orła Hideman obiecała mi indywidualna terapię. Zobaczymy co to będzie. Ale jestem dobrej myśli. Nic mnie...rozwiń całość

  Mnie dopadła półtora roku temu...teraz nie chodzę ręce słabiutkie.mieszkam w Irlandii prof.Orła Hideman obiecała mi indywidualna terapię. Zobaczymy co to będzie. Ale jestem dobrej myśli. Nic mnie nie boli a rano kiedy się zapomnę to chce wstać z wyra ...że to tylko zły sen i tak też myślę bo w Irlandii jest dużo Guinesa do wypicia !!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Terapia

  Żona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Proszę o dobre wiadomości....jak terapia ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo