Współorganizatorem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych jest m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkania historyków z całego świata odbywają się od 1900 roku. Polska była gospodarzem tylko raz, w roku 1933 (w Warszawie). Ostatni kongres odbył się w 2015 roku w Jinan w Chinach. Wtedy na miejsce kolejnego spotkania wybrano Poznań.
Ze względu na pandemię koronawirusa i wynikające z niej ograniczenia, decyzją Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych (ICHS) i Polskiego Lokalnego Komitetu Organizacyjnego postanowiono przełożyć kongres na lato przyszłego roku.
Sprawdź też:
XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych rozpocznie się 22 sierpnia 2021 roku i potrwa 7 dni - do 28 sierpnia. Centrum Kongresowe znajdować się będzie w CK Zamek, jednak historycy obradować będą także w Collegium Minus, Collegium Maius i Collegium Novum UAM, na terenie MTP, a komisje specjalistyczne w siedzibie Wydziału Historii UAM na Morasku.
- Podczas kongresu w Poznaniu ma się odbyć około 70 różnych paneli. Wśród nich najważniejsze będą całodniowe tzw. wielkie tematy (Major Themes). Ponadto planowanych jest 15 tzw. Joint Sessions, około 20 okrągłych stołów (Round Tables), a także około 30 sesji specjalistycznych. Ponadto odbędą się 2 sesje wieczorne - mówi Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM.
Nagrody dla młodych naukowców
Planowana jest również sesja posterowa dla doktorantów. Najlepsze prace zostaną uhonorowane nagrodą ICHS-Shandong University Young Historian Award ustanowioną na poprzednim Kongresie w Jinan. Nagroda miała wtedy zachęcić młodych naukowców do uczestnictwa w kongresie, podczas którego mogli zaprezentować swoje aktualne osiągnięcia naukowe. Uniwersytet Shandong i ICHS postanowiły przyznać taką nagrodę również podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w Poznaniu w 2021 roku. Nagroda w wysokości 10 000 USD zostanie podzielona między pięciu laureatów.
Podczas kongresu w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się tak zwane Research Forum. Jest to nowa inicjatywa Zarządu ICHS. Głównym celem Forum jest umożliwienie instytucjom badawczym przedstawienia uznanym uczonym i początkującym badaczom realizowanych lub planowanych projektów.
Kongres będzie też okazją do przyznania po raz trzeci International ICHS History Prize. Nagrodę tę otrzymuje historyk, który wyróżnił się w dziedzinie historii dzięki swoim badaniom, publikacjom lub osiągnięciom dydaktycznym i wniósł znaczny wkład w rozwój wiedzy historycznej. Tradycyjnie Kongresowi towarzyszyć będzie również Międzynarodowa Wystawa Książki Historycznej.
ZOBACZ TEŻ:
30 zdjęć przedwojennego Poznania. Nie uwierzysz, jak pięknie...
Sprawdź też:
Inauguracja roku akademickiego w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kto dostanie literacką nagrodę Nobla? Typy, przecieki, doniesienia
- Kto weźmie udział w przedwyborczej debacie w TVP? Znamy coraz więcej szczegółów
- Wiceminister ujawnia dzięki czemu szybko zlokalizowano i złapano Sebastiana M.
- Będzie kolejny wniosek o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego? Ziobro komentuje