Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsce, które łączy zdrowych i chorych, starszych i młodych. Stowarzyszenie „Hospicjum Domowe" już ponad 20 lat pomaga Wielkopolanom

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” znajduje się w Poznaniu przy ulicy Bednarskiej 4. Od ponad 20 lat udziela wsparcia osobom przewlekle i nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Prowadzi też ciekawe zajęcia dla seniorów, dzięki którym mogą oni dłużej cieszyć się zdrowiem.

W ramach prowadzonego przez stowarzyszenie Poznańskiego Centrum Seniora finansowanego z budżetu Urzędu Miasta zapewniana jest opieka geriatryczno-gerontologiczna. Osoby starsze, które zgłoszą się do rejestracji (tel. 618551176) mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy wielu specjalistów - psychologa, geriatry, prawnika czy dietetyka, a także wziąć udział w ciekawych warsztatach.

- Prowadzone są tu m.in. zajęcia aktywizujące dla seniorów, którzy są w na tyle dobrej kondycji, że mogą jeszcze dużo robić i potrzebują sobie zagospodarować czas - mówi psycholog kliniczny Beata Kaczmarek, która prowadzi dla seniorów warsztaty z treningu pamięci.

Centrum organizuje też wycieczki i spacery po Poznaniu, a także zajęcia ruchowo-taneczne i artystyczne. Wszystkie warsztaty cieszą się dużą popularnością, dlatego na jesień planowane są już kolejne. Wśród pomysłów jest m.in. cykl wykładów o bezpieczeństwie w przestrzeni publicznej.

Czytaj też: "List do chłopca z latarką", czyli fotograficzna opowieść o relacjach ojca z synem

- Myślę, że te zajęcia dają seniorom poczucie, że jeśli będą tu przychodzić, to będą wiedzieli co się dzieje, uzyskają przydatne informacje. Jeżeli będą bardziej aktywni, to na przykład lepiej zapamiętają listę zakupów - zauważa Beata Kaczmarek i dodaje: Taki jest nasz cel, całościowo, w różnych obszarach pomóc stymulować ich sprawność ruchową i poznawczą.

Opieka medyczna

W budynku przy ul. Bednarskiej 4 od poniedziałku do piątku prowadzony jest też Dzienny Dom Opieki Medycznej, dzięki któremu mieszkańcy Poznania i gminy Czerwonak, którzy otrzymali skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego mogą m.in. wziąć udział w terapii zajęciowej, fizykoterapii, rehabilitacji medycznej, czy skorzystać z konsultacji lekarskich i pomocy zespołu terapeutycznego.

Z kolei opiekę hospicjum domowego otrzymują pacjenci, którzy nie są objęci opieką w ramach świadczeń gwarantowanych w ramach NFZ. Kwalifikacji do objęcia pacjenta opieką dokonuje lekarz hospicjum domowego. Pacjentami są osoby starsze, a także dzieci z całej Wielkopolski, przewlekle i nieuleczalnie chore. Dzięki wizytom pracowników medycznych mają oni szansę spędzić ostatnie chwile w domu, a nie na oddziale opieki paliatywnej.

- Jest to szczególny, wybrany personel, który cechuje się dużą dawką empatii. To nie jest łatwa praca, z ludźmi chorymi, szczególnie ze starszymi. Wymaga ogromnej cierpliwości, zaangażowania i dużej odporności psychicznej. Ci, którzy mają na co dzień do czynienia z dziećmi chorymi onkologicznie, dziećmi umierającymi, czyli pielęgniarki, lekarze, psychoterapeuci i psycholodzy, są też wsparciem dla ich rodzin - mówi Iwona Maciejewska, pracująca w administracji hospicjum.

Miejsce dla kolejnych pacjentów

Środki na działalność stowarzyszenia pozyskiwane są dzięki kontraktom z Narodowego Funduszu Zdrowia, a także wsparciu Urzędu Miasta, Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Zdrowia. Hospicjum jest też organizacją pożytku publicznego. Można je wesprzeć przekazując 1 procent z podatku lub wpłacić darowiznę.

Czytaj też: Osteoporoza - co to? Objawy bólowe, przyczyny, leczenie. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta ludzi z osteoporozą

Dzięki zebranym do tej pory funduszom stowarzyszenie wybudowało przy ulicy Bednarskiej kolejny budynek, który teraz czeka na wykończenie.

- Będzie to nasz oddział. Jeszcze nie wiadomo jaką konkretną funkcję będzie pełnił, czy będzie to oddział paliatywny, czy oddział dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Nie jest to duży ośrodek, ale przewidziano w nim miejsce na kilkanaście łóżek - opowiada Iwona Maciejewska.

Stowarzyszenie czeka na dofinansowanie, które zostało zapowiedziane na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia, dzięki czemu będzie można zakończyć budowę i zakupić wyposażenie. Nowy budynek ma wydzielone pokoje z łazienkami, z których rozpościera się widok na ogród. Przyszli pacjenci, a także ich rodziny będą mogły tu odnaleźć spokój.

Towarzystwo na spacer i kawę

Wielu osobom starszym, znajdującym się pod opieką stowarzyszenia potrzebne są nie tylko świadczone zabiegi, ale też sama obecność drugiego człowieka. Taką formę pomocy mogą ofiarować nie tylko pracownicy medyczni, ale każdy, kto ukończył 18 lat i ma w tygodniu trochę czasu.

- Wolontariusz na geriatrii może wyjść na spacer, pójść razem na zakupy, poczytać książkę, obejrzeć telewizję, wypić kawę, porozmawiać, czy po prostu spędzić czas - zachęca Iwona Maciejewska.

ZOBACZ TEŻ:

Dom Autysty w Poznaniu organizuje już pierwsze zajęcia. Jest to pierwsza tego typu placówka w stolicy Wielkopolski. Udało nam się zajrzeć do wnętrza tego wyjątkowego budynku.Przejdź dalej i zobacz kolejne fotografie --->

Dom Autysty w Poznaniu już działa. Zobacz zdjęcia z wnętrza budynku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski