Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Inżynier Ruchu w Poznaniu powołany. Czym będzie się zajmował?

MI
Miejski Inżynier Ruchu w Poznaniu powołany. Czym będzie się zajmował?
Miejski Inżynier Ruchu w Poznaniu powołany. Czym będzie się zajmował? Paweł Miecznik
Łącznie z 8 etatów składać się będzie biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu w Poznaniu. Czym biuro będzie się zajmowało? Komunikacją, znakami drogowymi oraz przyciskami przy przejściach dla pieszych.

Miejskim Inżynierem Ruchu w Poznaniu został Łukasz Dondajewski.

– Wcześniej pracował w urzędzie miasta – wyjaśnia Violetta Wabińska - Chmielewska, dyrektor nowego Wydziału Transportu i Zieleni. – Oprócz niego będzie jeszcze osoba z Zarządu Dróg Miejskich, a reszta pracowników przechodzi właśnie rekrutację. Wcześniej nie byli związani z magistratem– dodaje.

Czym ma zajmować się MIR? – Głównie zintensyfikowaniem działań i rozpoczęciem nowych z priorytetowym traktowaniem transportu publicznego, rowerowego i pieszego, rozważenie likwidacji niektórych zbędnych znaków drogowych oraz zmian w funkcjonowaniu przycisków dla pieszych – zapowiada Łukasz Dondajewski.

Oznacza to, że dzięki niemu mamy mniej narzekać na komunikację miejską, rowerzyści będą mieli więcej lepszych tras, a piesi nie będą już musieli tak długo stać przed przejściem, wciskać przycisk na sygnalizatorze i czekać aż zapali się zielone światło.

Jednym z pierwszych zdań jest stworzenie nowego przejścia dla pieszych z przystanków tramwajowych do dworca PKP i PKS. Był to jeden z punktów przedwyborczego programu Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Jak wyjaśnia Łukasz Dondajewski zakończyły się już konsultacje w tej sprawie.

Natomiast Maciej Wudarski, zastępca prezydenta dodaje, że obecnie Zarząd Dróg Miejskich wysyła zapytania ofertowe do biur projektowych. Wstępny termin zakończenia prac to sierpień tego roku.

– Oczywiście będę pracował również nad stworzeniem takich rozwiązań jak budowa nowych parkingów typku parkuj i jedź lub idź – zapowiada Łukasz Dondajewski.

Ich powstanie już od kilkunastu lat planowały poprzednie władze Poznania, jednak nie udało się stworzyć do tej pory. To na nich swoje samochody mają zostawiać kierowcy dojeżdżający do Poznania i dalszą podróż kontynuować tramwajem, autobusem lub pieszo.

W tym celu ma także prowadzić działalność marketingową. Łukasz Dondajewski i jego pracownicy w zakresie swoich obowiązków mają mieć propagowanie poruszania się autobusami i tramwajami oraz rowerami.

Do Miejskiego Inżyniera Ruchu zgłaszać się będzie wnioski dotyczące organizacji ruchu. To właśnie MIR wydawać będzie zezwolenia na przeprowadzenie imprez, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny. Wnioski składać się będzie właśnie do inżyniera 30 dni przed imprezą, a wydanie decyzji odbywać się ma na minimum 7 dni przed imprezą.

Powołanie MIR stało się konieczne po ubiegłorocznej kontroli Najwyżej Izby Kontroli w urzędzie miasta i Zarządzie Transportu Miejskiego. We wnioskach napisano, że w naszym mieście musi być wydzielone stanowisko MIR. Rekrutację zaczęto jeszcze w zeszłym roku.

Natomiast w najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs na stanowisko oficera rowerowego. Będzie to osoba odpowiedzialna za stworzenie nowych i bezpiecznych tras dla jednośladów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski