Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie Biuro Najmu okazało się bublem? Lokatorzy są zawiedzeni

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wynajmował należące do prywatnych właścicieli, ale miasto pokrywało sporą część związanych z tym kosztów. W połowie 2018 r. z mieszkań oferowanych przez MBN korzystało już ponad 100 rodzin, a w szczytowym okresie maksymalna liczba wynajmowanych mieszkań wyniosła 224.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wynajmował należące do prywatnych właścicieli, ale miasto pokrywało sporą część związanych z tym kosztów. W połowie 2018 r. z mieszkań oferowanych przez MBN korzystało już ponad 100 rodzin, a w szczytowym okresie maksymalna liczba wynajmowanych mieszkań wyniosła 224. Grzegorz Dembinski
Lokatorzy mieszkań komunalnych alarmują, że Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wycofuje się z projektu Miejskiego Biura Najmu.

Na początku 2018 r. w Poznaniu ruszył program Miejskiego Biura Najmu. Był on skierowany przede wszystkim do osób czekających na przydział mieszkania komunalnego. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wynajmował należące do prywatnych właścicieli, ale miasto pokrywało sporą część związanych z tym kosztów. W połowie 2018 r. z mieszkań oferowanych przez MBN korzystało już ponad 100 rodzin, a w szczytowym okresie maksymalna liczba wynajmowanych mieszkań wyniosła 224.

- Byłem jedną z osób, które korzystały z programu od samego początku. Moja umowa najmu miała się zakończyć na początku marca, dlatego postanowiłem skontaktować się z ZKZL i zapytać o jej przedłużenie o kolejny rok. Usłyszałem, że spółka wycofuje się z tego projektu - opowiada pan Michał, jeden z lokatorów. - Kiedy powiedziałem, że nie stać mnie na wynajęcie mieszkania na komercyjnych zasadach, pracownik ZKZL łaskawie zgodził się ją przedłużyć o rok - dodaje.

Czytaj też: Poznań: Cud w ZKZL? W mieszkaniach komunalnych przybyło 800 łazienek? "To malowanie trawy na zielono"

Jak tłumaczy rzecznik ZKZL Łukasz Kubiak miasto nie zamyka programu MBN. - Z uwagi na zmianę przepisów ustawowych jesteśmy jednak zmuszeni do zmiany zasad na jakich MBN działa. Nowe przepisy nakazują zawierać także z lokatorem MBN umowy na czas nieokreślony, chyba że on sam wyrazi zainteresowanie zawarciem umowy na czas określony. Nakazują także stosować do umów podnajmu z lokatorem zasady czynszu obowiązujące dla całego miejskiego zasobu mieszkaniowego - informuje rzecznik.

Czytaj też: Rusza budowa 188 mieszkań na Strzeszynie. PTBS chce w najbliższych latach oddać ponad 2 tysiące lokali

Miasto zdecydowało się wystąpić o zmianę przepisów, a do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przyjęło rozwiązania tymczasowe do końca 2020 r. Osoby, które znajdują się na liście prezydenckiej mają otrzymają lokal z zasobu miejskiego (w tym roku ponad 40 rodzin). Pozostali lokatorzy będą mieli przedłużone umowy najmu do końca roku.

Zobacz też:

We wtorek władze Poznania podpisały umowę z wykonawcą pływalni, która powstanie na osiedlu Zwycięstwa. Na obiekt od wielu lat czekają mieszkańcy Winograd.

Poznań: Pływalnia na osiedlu Zwycięstwa będzie gotowa w 2021...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski