Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie pszczoły zamieszkały na Dębinie. Poznań dał im dom, a one poprawią klimat. Zobacz pasiekę miejską i jej nowych mieszkańców

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W pasiece miejskiej na Dębinie stanęło osiem uli.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W pasiece miejskiej na Dębinie stanęło osiem uli.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->UM
Pierwsze trzy pszczele rodziny od dwóch tygodni wiodą swoje pracowite życie w miejskiej pasiece na Dębinie. Docelowo do przyszłego roku będzie zasiedlonych zostanie osiem uli. To część programu „Poznań dla pszczół”.

Pierwsza miejska pasieka powstała na Cytadeli dwa lata temu. Nieopodal został też zasadzony miododajny ogród. W ubiegłym roku po raz pierwszy mogli skosztować miodu wyprodukowanego przez komunalne pszczoły.

Pszczoły w Poznaniu - rodziny rozwojowe

Pasieka na Dębinie, w której zasiedlono pszczoły dwa tygodnie temu jest kolejną.

- Na razie są tam trzy pszczele rodziny - mówi Mateusz Kęsy, apodiolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i opiekun pasieki. - Ponieważ rodziny są młode w tym roku na pewno z tej pasieki nie będzie jeszcze miodu. Na razie nasza praca skupia się na zadbaniu o owady od strony zdrowotnej. Docelowo na Dębinie ma znaleźć swoje miejsce osiem pszczelich rodzin. To korzystne oczywiście dla pszczół, ale też dla miasta - dodaje.

O tym, że sytuacja owadów zapylających (pszczół, ale też chrząszczy i motyli) jest coraz trudniejsza mówi się już od wielu lat.

Czytaj także

- Zasadniczym powodem jest działanie człowieka - wyjaśnia Mateusz Kęsy. - Zmniejszająca się liczba owadów zapylających jest uważana za jedno z najpoważniejszych zagrożeń ekologicznych. Owady giną, bo znikają ich siedliska. Mniejsza liczba owadów powoduje, że giną kolejne gatunki roślin. I spirala się nakręca.

Żeby odwrócić te tendencje konieczne są działania, które stworzą m.in. pszczołom lepsze warunki. Jednym z nich jest tworzenie pasiek, gdzie to tylko możliwe. Miasto nie jest gorszą lokalizacją niż inne.

Klimat dla pszczół, pszczoły dla klimatu

- Miejski miód jest równie dobry jak ten zbierany na terenach rolniczych czy w lasach - podkreśla Mateusz Kęsy. -A obecność pszczół ma znaczenie nie tylko dla roślin bezpośrednio przez nie zapylanych, ale też sprzyja rozmnażaniu się drzew i krzewów. One stanowią nie tylko rezerwuar wody, ale też w lecie obniżają temperturę. Mówimy tu o różnicach nawet 10 stopni. To przy bardzo upalnych latach ma niebagatelne znaczenie.

Czytaj także

Można więc powiedzieć, że już teraz pszczoły troszczą się o kondycję miejskich lasów na Dębinie. Od przyszłego roku będą miały swój wkład w promocję miasta.

- W tym roku nie doczekamy się już zbiorów, ale na poznański „Miód w sznupie” warto poczekać do przyszłego roku - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj także

Inne działania służące poprawie kondycji owadów zapylających to także instalowanie dla nich schronień, a także sianie i sadzenie roślin miododajnych. Poznaniacy podróżujący komunikacją miejską mieli okazję dostać ich sadzonki z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczół.

"Miododajne miasta" - Oborniki i Szamotuły

Ale propszczele działania nie ograniczają się tylko do stolicy Wielkopolski.

- W ramach projektu „Miododajne miasta”, realizowanego pod patronatem stowarzyszeń Rzecznicy Nauki i Centrum Promocji Ekorozwoju organizujemy też spacery z przewodnikiem, w czasie których uczymy rozpoznawać owady, warsztaty budowania domków dla nich czy dotyczące roślin miododajnych. Tłumaczymy, że ich obecność na balkonie czy w ogrodzie nie zagraża zdrowiu domowników - relacjonuje Mateusz Kęsy. - Ostatnio dołączyły też Szamotuły i Oborniki. Wszystkie te działania mają na celu najważniejszą zmianę - zmianę świadomości. Ostatecznie ona dla stanu przyrody ma kluczowe znaczenie.

ZOBACZ TEŻ:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski