Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miesiąc Pamięci Narodowej w Poznaniu. “Zapominając o korzeniach, tracimy narodowość”

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
5 kwietnia na terenie fortu odbędzie się uroczystość upamiętniająca dramatyczne wydarzenia w historii Polski.
5 kwietnia na terenie fortu odbędzie się uroczystość upamiętniająca dramatyczne wydarzenia w historii Polski. Waldemar Wylegalski
Obchody rozpoczną uroczystości w Forcie VII, pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich, dla uczczenia pamięci ofiar. Centralną postacią tegorocznych obchodów jest pastor, ks. Gustaw Manitius.

Ks. Gustaw Manitius od 1924 roku był proboszczem polskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, budujący polski patriotyzm. Po wybuchu wojny, według relacji, naziści postawili go przed wyborem – albo stanie się Volksdeutschem, co wiązało się z odprawianiem Mszy Świętej w języku niemieckim, albo poniesie konsekwencje odmowy.

Odmówił on jakiejkolwiek współpracy z nazistami, za co 9 października 1939 roku został aresztowany i zamknięty w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. Około 14 grudnia trafił do obozu koncentracyjnego, urządzonego przez niemieckiego okupanta w Forcie VII. Zginął pod koniec stycznia 1940 roku.

- Prawdopodobnie został zabity przez pijanych esesmanów, świętujących rocznicę dojścia Adolfa Hitlera do władzy. Wyciągali oni z cel przypadkowe ofiary, które już nigdy nie wróciły

- opowiadał Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Czytaj także: Marcin W., podejrzany o podwójne morderstwo, był niepoczytalny? Ocenią to psychiatrzy

Kwiecień miesiącem pamięci narodowej

Jak podkreślał, kwiecień jest miesiącem pamięci nie tylko ofiarach obozu, gdzie zginęło około 20 tys. osób, ale także gehenny kraju Warty, którego mieszkańcy doświadczyli szeregu represji. 5 kwietnia na terenie fortu, który przeszedł generalny remont, odbędzie się uroczystość upamiętniająca dramatyczne wydarzenia w historii Polski. Po uroczystościach będzie możliwość zwiedzania nowych części muzeum.

- Fort VII to nie tylko miejsce celebracji uroczystości, a przede wszystkim przestrzenie uwidaczniające historie - podkreślał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. - Co rok podczas uroczystości prosimy o współpracę uczniów poznańskich szkół, którzy także się do tego przygotowują i poprzez pracę nad biografią postaci tegorocznych obchodów, uczą się tej trudnej i tragicznej historii naszego miasta

- dodał.

- Trudno sobie nawet wyobrazić to, co działo się w tym miejscu. To jest głębokie, straszne przeżycie, które tkwi w pamięci - mówił Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Wolności nie jest zadana, tylko dana, dlatego trzeba o nią dbać. Zapominając o korzeniach, tracimy narodowość.

Tradycja dorocznego obchodzenia w kwietniu Miesiąca Pamięci Narodowej została zapoczątkowana tuż po II wojnie światowej. Wybór ten jest przypadkowy, ponieważ to właśnie wtedy miało miejsce wiele tragicznych wydarzeń w historii Polski, między innymi deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu czy mord polskich oficerów przez NKWD w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, czy Ostaszkowie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski