Mieszkańcy kamienicy na Chwaliszewie na skraju załamania. Dlaczego?

Błażej Dąbkowski
Trwają próby wyprowadzenia lokatorów z kamienicy przy ul. Tylne Chwaliszewo 26. - Chcemy uczciwie płacić czynsz - mówią zdesperowani Błażej Dąbkowski
Trwają próby wyprowadzenia lokatorów z kamienicy przy ul. Tylne Chwaliszewo 26. - Chcemy uczciwie płacić czynsz - mówią zdesperowani.

- Pamiętam dwóch poprzednich właścicieli kamienicy, za ich czasów mieszkało się tutaj jak w bajce. Nawet kiedy MPGM ją przejął nie było źle, ale kiedy weszły Inwestycje Wielkopolski i D&D Investment, zaczął się dla nas koszmar - wspomina Zygmunt Sobkowiak, mieszkający w budynku od blisko 70 lat. Od miesiąca pan Zygmunt i jego sąsiedzi, po tym jak Aquanet odciął im dostęp do wody, jeżdżą nad Maltę z baniakami.

- Pobieramy ją ze źródełka - mówi, wskazując na 10 plastikowych pojemników wypełnionych wodą. W części frontowej kamienicy, jak i przyległej do niej oficynie pozostało już tylko 10 osób.

"Prywatne" sprawy
- Boję się, ale co mam zrobić? Iść pod most, jak jestem uczciwa? Chcemy płacić czynsz, ale właściciel pozostaje głuchy na nasze pisma - przyznaje Zofia Stęclik, kolejna lokatorka. Sytuacja utrzymuje się od ponad dwóch lat, kiedy to wycofał się ostatni administrator kamienicy, a spór sądowy rozpoczęli współwłaściciele budynku. Lokatorzy prosili sąd o możliwość powstania depozytu, pisali do prezydenta Poznania, ZKZL, MPGM - wszystko na marne. Instytucje albo tłumaczyły się nieuregulowanym statusem prawnym nieruchomości, lub stwierdzały, iż nie mogą mieszać się w "prywatne" sprawy prywatnych właścicieli. W tym czasie nie mieli możliwości opłacać czynszu, a budynku pojawiali się kolejni dzicy lokatorzy.

Dziesiątki pism wysłanych do sądu i urzędów nie pomogły lokatorom w rozwiązaniu ich problemu z płatnością czynszu. Przez ponad dwa lata nie mieli gdzie go odprowadzać

Niedawno mieszkańcy dowiedzieli się, że całość przejął deweloper D&D Investment, posiadający już kamienicę na Chwaliszewie. Powstały tam luksusowe apartamenty , jak można dowiedzieć się ze strony internetowej, ceny za m. kw. wahają się od 8,5 do ponad 10 tys. zł netto. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania 27 marca do magistratu wpłynęło pismo od dewelopera. Dotyczy ono ustalenia warunków zabudowy dla budynku mieszkalno-usługowego z parkingiem podziemnym, który powstać ma przy ul. Tylne Chwaliszewo 26 i 27. Postępowanie jest w toku, jednak lokatorzy o zamyśle właściciela dowiadują się od nas.

- Nikt nas o tym nie informował - dziwi się pan Zygmunt. W ubiegłym miesiącu do drzwi lokatorów zaczęła pukać Małgorzata Nowaczyk, pełnomocnik D&D Investment. Proponowała im mieszkania, część skorzystała, wyprowadzając się m.in. do Kórnika, inni jak pani Zofia, nie chcą o tym słyszeć.

- Wyremontowałam łazienkę za własne pieniądze, a pani Nowaczyk chciała mi wcisnąć mieszkanie o nieuregulowanym statusie własności - opowiada. Część lokali już zamurowano, ale jednej osobie nie dano nawet możliwości zabrania swoich rzeczy. Meble pozostały w środku, a dokumenty, w tym m.in. świadectwa pracy wylądowały na korytarzu. - Zabezpieczyłam je na wszelki wypadek - zaznacza Zofia Stęclik.

Zamurowana studzienka
Zygmunt Sobkowiak zwraca uwagę iż przez miesiąc nie wiedzieli dokładnie kim jest Małgorzata Nowaczyk. Kobieta nie przedstawiła im żadnego dokumentu potwierdzającego, iż działa w imieniu dewelopera. 28 maja wezwała do udostępnienia mieszkań, by dokonać przeglądu technicznego instalacji gazowych, elektrycznej i przewodów kominowych.

Pełnomocnictwo przedłożyła dopiero 1 czerwca, tuż przed kolejną wizytą Aquanetu, którego pracownicy zabetonowali studzienkę, by na trwałe odciąć dostęp do wody mieszkańcom. Nie wytrzymali presji - skontaktowali się z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Lokatorów. - Informacja dotarła do nas półtora tygodnia temu, wzięliśmy więc łomy i tę studzienkę odkuliśmy, potem otworzyliśmy zawór. Szybko pojawiła się policja, szkoda tylko, że zabrakło jej w momencie, kiedy ta studzienka była zamurowywana -opowiada Marek Piekarski z WSL i Federacji Anarchistycznej. Woda znów popłynęła, ale przez zaledwie kilka dni.

W ubiegłym tygodniu lokatorzy napisali pismo do właściciela budynku z prośbą o podanie nr konta, na które mogliby wnosić opłaty czynszowe. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymali.

- Oni chcą mieszkania na warunkach jakie mieli przez dwa ostatnie lata, czyli za darmo. Pan Sobkowiak tylko buntuje innych lokatorów i prowokuje niepotrzebne sytuacje z anarchistami, którzy mi grozili - mówi "Głosowi" Małgorzata Nowaczyk.

- Jestem na skraju załamania nerwowego, jeśli właściciel sięgnie po bardziej radykalne metody pozbycia się nas z kamienicy, będą wzywała na pomoc właściciela porsche, mieszkającego w apartamentowcu. Może zechce mi pomóc? - zastanawia się pani Zofia.

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marecki

Co zakłada prawo do wody i godnych warunków sanitarnych
Dodano: 23-07-2014
A A A

28 czerwca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której uznano dostęp do czystej wody i sanitariatów jako prawo człowieka. 122 przedstawicieli głosowało za, nikt przeciw, a 41 (w tym przedstawiciel Polski) wstrzymało się od głosu. Inicjatorem rezolucji była Boliwia.

Stworzenie dogodnych i bezpiecznych warunków do spełnienia tych podstawowych potrzeb człowieka, jakimi są picie, jedzenie i defekacja, to obowiązek państwa w ramach realizacji podstawowych praw człowieka.

Prawo do wody nie może być w pełni realizowane bez spełnienia poniższych kryteriów:
• Infrastruktura wodna i sanitarna i kontrola oraz kontrola dostaw wody nie mogą w żadnym wypadku stanowić narzędzia represji, walki politycznej lub być użyte przeciwko ludności w czasie konfliktów zbrojnych.
• Prawo do wody zakłada, że każdy człowiek ma wystarczająco dużo wody do użytku domowego i osobistego. Przyjmuje się, że dla zapewnienia właściwych warunków zdrowotnych i higienicznych, przygotowania pokarmów, picia i sprzątania potrzeba od 20 do 50 litrów wody dziennie na osobę.
• Dostęp do zanieczyszczonych źródeł nie może być rozumiany jako realizacja prawa do wody.
• Woda jako substancja niezbędna do życia powinna być dostępna dla każdego niezależnie od statusu materialnego. Oznacza to, że cena wody oraz obsługi infrastruktury powinna być na tyle niska aby każdego było stać na wystarczającą ilość wody dla siebie i rodziny.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku gwarantuje wszystkim ludziom prawo do standardu życia odpowiedniego dla ich stanu zdrowia i dobrobytu.
Artykuł 12 Międzynarodowej Konwencji o Prawach Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych (1966) stwierdza „prawo każdego do korzystania z najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego.” Artykuł 24 Konwencji o Prawach Dziecka (1989) dalej zapewnia, że każde dziecko jest uprawnione do korzystania z najwyższego osiągalnego standardu zdrowia, które wymaga od Państw – Stron przedsięwzięcia odpowiednich środków do walki z chorobami i niedożywieniem, w tym udostępnienia podstawowej opieki zdrowotnej (co obejmuje zapewnienie czystej wody pitnej)
(The Right to Water, WHO 2003).

M
Małgorzata Nowaczyk

Nie trzeba być Sędzią , wystarczy znajomość prawa. Ojciec dyrektor, po teologii powinien mieć taką wiedzę. Ale z Pana/i wiadomości wynika, że do szkoły było pod górkę.
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.
Małgorzata Nowaczyk

a
adonis

Bierzcie ludzie po 20 tysięcy i sami sobie organizujcie lokale . I to szybciutko póki jeszcze chce wam developer dać. Rano do kancelarii szybciutko po kaskę bo zachwilę sie skończy.

G
Gość

Panią ? ja nie mogę boże chroń mnie od takich kobiet jedyne co ta Pani potrafi to spokojnie gadać kłamać i to zdecydowanie wychodzi Jej najlepiej, zna się na prawie ponieważ nabyła je pracując dla agencji nieruchomości które po zapoznaniu się z osobą po pewnym czasie odstępowały od zatrudnienia Jej .Kto w ogóle zatrudnił tą Panią Małgorzata Nowaczyk to jest jakaś farsa kpina ona ludziom mówi co mają robić i że za darmo chcieli by mieszkać !!! Sama nie opłacała czynszu za lokal mieszkalny na ul. wilczak w Poznaniu (wszystko można sprawdzić) przez długi okres co skutkowało Jej eksmisją. Otrzymała lokal socjalny który wynajmowała bo standard Jej nie odpowiadał . Dostała mieszkanie socjalne które wynajmuje. Jest poszukiwana przez 2 komisariaty w Poznaniu a tu proszę wypowiada się w Głosie Wielkopolskim Ten świat oszalał !!!!!!!!!!!!!!!!!

p
parafia misia uszatka

pani małgorzto nalerzło by się zastanowić czy to pani jest sędziom skoro to pani decyduje komu należy się mieszkanie a nie niezawisły sąd.wydaje mi się ze nie każdemu pani oferta odpowiada i czy w ten sposób pani prubuje coś ugrać dla siebie hmmmm.szczęść boże dla pani.

k
konkurencja

ofrta dla właścicieli kamienic wyczyszczę mieszkanie za 10000

s
sb

oferta mieszkaniowa lasy w okolicach

t
t

oferta z zasobu ss pienkne baraki na gównej(glutendorf) oferta z 1939 niestety nie aktualna

M
Małgorzata Nowaczyk

W imieniu właściciela spółki D&D Investment Sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu, oświadczam, iż budynek położony w Poznaniu przy ul. Tylne Chwaliszewo 26 zgodnie z wydaną decyzją przez Nadzór Budowlany nr PNINB/73561/4012/2008, przeznaczony jest do rozbiórki, gdyż zagraża życiu i zdrowiu zamieszkujących tam lokatorów.W związku z wydaną decyzją, działając na podstawie pełnomocnictwa Właściciela nieruchomości, zapewniam lokatorom lokale zastępcze. Lokale te są po kapitalnym remoncie,ich standard jest znacznie wyższy, niż lokale, w których obecnie zamieszkują lokatorzy. Mieszkania , o których mowa znajdują się w Kórniku oddalonym od Poznania zaledwie o ok. 15 kilometrów oraz w Poznaniu. Mieszkania w Poznaniu to oferty z zasobu MPGM przeznaczone do kapitalnego remontu, ale za znacznie niższą stawkę czynszu niż obowiązująca obecnie na rynku, bo za jedyne 8 zł. za 1 metr kwadratowy. Koszty utrzymania mieszkań w Kórniku są znacznie niższe niż w Poznaniu. Ponadto większość lokatorów, która nie przekracza kryteriów dochodowych może skorzystać w Urzędzie Gminy Kórnik z dodatku mieszkaniowego, co również obniżą miesięczne koszty utrzymania lokatorów.Z uwagi na nie uregulowany stan prawny budynku lokatorzy, nie płacili czynszu najmu gdyż, nie była prowadzona administracja na, której konto lokatorzy mogliby wpłacać czynsz.
W chwili obecnej gdy sytuacja prawna budynku jest uregulowana Właściciel ma prawo naliczyć wszystkim lokatorom zgodnie z przepisami czynsz trzy lata wstecz. Z uwagi na zachęcenie lokatorów do opuszczenia zagrażających ich życiu i zdrowiu lokali. Właściciel jest skłonny umorzyć zobowiązania z tytułu czynszu najmu w całości wszystkim lokatorom.Ponadto przy zamianie lokali na lokale zamienne Właściciel w całości pokrywa wszystkie koszty związane z zawarciem nowych umów najmu, koszty obsługi, koszty zabezpieczenia budynku oraz koszty transportu. Mimo inicjatywy Właściciela lokatorzy nie przejawiają nawet chęci rozmów. Należy wspomnieć, iż wszyscy lokatorzy mają zaległości czynszowe opiewające na kwoty kilku, a nawet kilkunasto tysięczne, nielegalnie pobierają prąd, który odłączany jest systematycznie przez gestora sieci spółkę ENEA, nielegalnie też pobierają wodę, gdyż Aquanet zamknął główny zawór wody przed budynkiem z uwagi na wystąpienie zaległości lokatorów za korzystanie z bieżącej wody. Przeciwko lokatorom toczą się postępowania karne z tytułu nielegalnych poborów wody i prądu oraz postępowanie cywilne o zapłatę zaległości i nielegalny pobór wody gdzie stroną są wyżej opisane spółki. Część lokatorów ma dostęp do gazu ziemnego, a część z nich korzysta z butli napełnianych gazem propan-butan , przy czym na uwadze należy mieć, iż taka konfiguracja z punktu widzenia prawa budowlanego jest wręcz nie dopuszczalna. Jest to narażanie się na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia wszystkich mieszkańców również tych zamieszkujących sąsiednie budynki. Mimo wybuch butki gazowej w jednym z mieszkań oraz zakazu korzystania z butli wydanego przez Nadzór Budowlany oraz pełnomocnika właściciela, lokatorzy w żaden sposób nie stosują się do wyżej opisanych zaleceń. Bardzo istotną sprawą w całym tym postępowaniu jest fakt, iż oczekiwania lokatorów wobec Właściciela są nie do spełnienia. Bowiem żądają lokali zastępczych od Miasta Poznań , które żadnemu z lokatorów nie przysługuje lub mieszkania, które będą mogli wynajmować na dotychczasowych warunkach od
innego właściciela czyli za darmo, bo jak już wcześniej wspomniałam nikt w tym budynku nie płaci czynszu najmu , ani też opłat eksploatacyjnych. Ważny jest fakt iż, wszystkie rodziny, które zamieszkują budynek mają stałe dochody, są to emerytury, rent, wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy na czas nie oznaczony, umowy zlecenie, czy dochody z własnej działalności gospodarczej. Jako pełnomocnik właściciela, informuję również, że po wybudowaniu nowej nieruchomości w tym miejscu lokatorzy będą mogli wrócić do mieszkań na nowych warunkach.

p
pan ruba

no taka jest stawka w poznaniu za wyczyszczenie mieszkania a ile lokator dostanie od czyściciela to już nie ważne.

M
Małgorzata Nowaczyk

Małgorzata NowaczykPoznań 01.06.2015r
Pełnomocnik Właściciela
tel. 730-770-008

Dotyczy: Ofert mieszkań zamiennych dla mieszkańców nieruchomości Tylne Chwaliszewo 26.

1)Kórnik ul. Armi Krajowej

Lokale mieszkalne usytuowane są w budynku zrewitalizowanej kamienicy. Powierzchnia lokali wynosi od 25-50 m.kw. Są to kawalerki z aneksem kuchennym i dwupokojowe mieszkania. Na podłodze w pokojach są panele. Na podłodze w łazience i kuchni jest terakota. Wszystkie instalacje są nowe. W mieszkaniach są nowe okna PCV. Mieszkania nadają się do zamieszkania od zaraz gdyż wszystkie są po kapitalnym remoncie. Czynsz najmu wynosi od 400-750 zł miesięcznie, plus koszty związane z eksploatacją w wysokości 215 zł. Koszty , o których mowa przeznaczone są na zaliczkę za zużycie wody, prądu, śmieci, ogrzewania zasilanego z cieplika miejskiego. Właścicielem nieruchomości jest spółka z o.o. Pierwsza umowa najmu podpisywana jest z najemcą na okres 3 lat. Gdyż istnieje możliwość skorzystania z dodatku mieszkaniowego dofinansowywanego przez Urząd Gminy i jest to wymóg urzędowy by umowa była podpisana minimum na okres trzech lat. Po tym okresie umowa jest przedłużana na czas nieoznaczony. Z możliwością automatycznego stałego meldunku pod wskazanym adresem w umowie najmu zawartej pomiędzy stronami tj. najemcą i wynajmującym. .

2) Kórnik ul. Parkowa

Lokale mieszkalne usytuowane są w budynku zrewitalizowanej kamienicy. Powierzchnia lokali wynosi od 25-50 m.kw. Są to kawalerki z aneksem kuchennym i dwupokojowe mieszkania. Na podłodze w pokojach są panele. Na podłodze w łazience i kuchni jest terakota. Wszystkie instalacje są nowe. W mieszkaniach są nowe okna PCV. Mieszkania nadają się do zamieszkania od zaraz gdyż wszystkie są po kapitalnym remoncie. Czynsz najmu wynosi od 400-750 zł miesięcznie, plus koszty związane z eksploatacją w wysokości 215 zł. Koszty , o których mowa przeznaczone są na zaliczkę za zużycie wody, kanalizy prądu, śmieci, ogrzewania zasilanego z cieplika miejskiego. Właścicielem nieruchomości jest spółka z o.o. Pierwsza umowa najmu podpisywana jest z najemcą na okres 3 lat. Gdyż istnieje możliwość skorzystania z dodatku mieszkaniowego dofinansowywanego przez Urząd Gminy i jest to wymóg urzędowy by umowa była podpisana minimum na okres trzech lat. Po tym okresie umowa jest przedłużana na czas nieoznaczony. Z możliwością automatycznego stałego meldunku pod wskazanym adresem w umowie najmu zawartej pomiędzy stronami tj. najemcą i wynajmującym.
Opis lokalizacji

Kórnik to miasto w województwie, w powiecie poznańskim nad Jeziorem Kórnickim, siedziba gminy miejsko wiejskiej to Kórnik. W latach1975-1998 miasto administracyjnie należało do wojjewództwa poznańskiego. Położone jest 20 km na południowy wschód od Poznania przy drodze krajowej nr 11.
Na obecny Kórnik składają się dwa dawne miasta położone obok siebie w odległości 1 km:
Bnin z prawami miejskimi od 1395 roku,
Kórnik z prawami miejskimi od 1426.
pomiędzy nimi znajduje się Prowent czyli obszar dworski, do 1934 roku była to odrębna jednostka administracyjna.
Według danych z 31 grudnia 2010 roku miasto liczyło 7206 mieszkańców (razem z Bninem).
Kórnicki zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym (nekropolią właścicieli) zostały uznane za pomniki historii W Kórniku znajduje się siedziba fundacji Zakłady Kórnickie, utworzonej w 1924 r. przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, powstała z oddanego przez niego Narodowi Polskiemu majątku nieruchomego w Wielkopolsce (Kórnik i okolice).
W 1923 roku na Prowencie (który obecnie jest częścią Kórnika) urodziła się polska poetka, laureatka Nagrody Nobla z 1996 roku – Wisława Szymborska. Była córką Wincentego Szymborskiego, zarządcy dóbr hrabiego Zamoyskiego oraz współtwórcy Rzeczpospolitej
Zakopiańskiej. W Kórniku szeroko rozbudowana jest infrastruktóra. W miejscowości znajdują się banki, poczta, szkoły , przedszkola, przychodnia zdrowia. W okolicy są bardzo piękne tereny spacerowe.

j
janusz

Za komuny matka oddała, oddała miastu kamienicę za darmo! Miała dość lokatorów. Płacili grosze. Na remonty nie było pieniędzy. Niszczyli mieszkania, a wymagania to mieli! Nawet życzyli sobie żeby właściciel kamienicy po ich psie sprzątał! Czasy się zmieniły. Nareszcie. Teraz ich nie żałuję

M
Maria

tak dogłębnie mi Pan wyjaśnił zawiłości , że tu nic dodać nic ująć. ZKZL m.in. winno skupić się na przydziale mieszkań dla potrzebujących a Ci ludzie jak sądzę są potrzebujący. Wiem , wiem Pan lubi na mieszkaniach zarabiać.Pamiętam Pana wizje (nie mogę powiedzieć była w tym logika). Niestety Pana podejście nijak nie ma się do rzeczywistości. Prawdziwe życie a wizje Pana to dwa różne światy. Było by milo gdyby wziął Pan to pod uwagę. Proszę.

p
poznanianka

oj ludzie jeśli natychmiast tym lokatorom się nie pomoże to ich choroby zniszczą a oni debatują mieszkałam tam 30 lat na chwaliszewie też nas przesiedlili i nie było mowy aby było takie jakie mieliśmy kogo było stać to sobie kupił a kamienica niszczeje panie deweloperze zlituj się albo posiedz w takim domu 15 minut to pogadamy zapraszam i jak kto nie zna prawdy to niech nie bierze udzialu w którym wieku my jesteśmy że jeszcze takie domy istnieją budujcie dla ludzi a nie dla bogaczy

h
hk;

panoszą się po tym fyrtlu jakby był ich własnością, won!