Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łazarza pomagają potrzebującym sąsiadom. Mogą oni liczyć na żywność, opał, środki czystości i...kosmetyczkę

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Grupa „Łazarz pomaga” szybko zaczęła się rozrastać. Obecnie zaangażowanych jest ponad 400 osób. Po świątecznej akcji organizatorzy postanowili, by nie poprzestawać na jednorazowym działaniu, tylko pomagać swoim sąsiadom cały czas.
Grupa „Łazarz pomaga” szybko zaczęła się rozrastać. Obecnie zaangażowanych jest ponad 400 osób. Po świątecznej akcji organizatorzy postanowili, by nie poprzestawać na jednorazowym działaniu, tylko pomagać swoim sąsiadom cały czas. Joanna Ellmann/Łazarz pomaga
Na poznańskim Łazarzu potrzebujący sąsiedzi nie pozostają bez pomocy. Dzięki stałemu zaangażowaniu ponad 400 osób, do potrzebujących trafiają paczki z żywnością i środkami czyszczącymi. Niektórzy też mogą skorzystać z fryzjera lub kosmetyczki. W końcu najłatwiej pomóc własnemu sąsiadowi.

Pan Sławek jest mieszkańcem poznańskiego Łazarza. Jego życie nie był usłane różami, ale teraz, po wielu trudnych latach, wraca do normalności. Pomagają mu w tym zajęcia plastyczne i sąsiedzi. Mężczyzna tworzy rękodzieła, które następnie kupują mieszkańcy dzielnicy. W ten sposób chcą oni pomóc mężczyźnie i jego mamie. Po opłaceniu wszystkich rachunków nie zostaje im wiele na życie. Ich problemami zainteresowali się członkowie grupy „Łazarz pomaga”, która zrzesza mieszkańców dzielnicy, chcących nieść pomoc sąsiadom w potrzebie.

Zobacz też: Wzrost zakażeń!

od 16 lat

Pomoc dla ubogich mieszkańców

Pomysł założenia grupy pojawił się pod koniec listopada. Jej założycielka, Joanna Ellmann, przeczytała artykuł o potrzebach mieszkańców DPS-u.

- Mieszkańcy placówki opisywali swoje marzenia, które były całkiem przyziemne i łatwe do spełnienia. Chodziło m.in. o parę białych skarpetek, kwiat doniczkowy czy paczkę kawy. Pomyślałam więc, że skoro te marzenia są łatwe do spełnienia, to mogłabym sama je zrealizować, ale jeszcze lepiej byłoby to zrobić w grupie

- wyjaśnia.

Pani Joanna napisała post na Nieformalnej Grupie Łazarskiej, w którym spytała o podobne inicjatywy w Poznaniu. Okazała się, że takich nie ma.

- Nie da się pomóc wszystkim potrzebującym. Postanowiłam ograniczyć obszar działania. Uważam, że najłatwiej jest pomóc swojemu sąsiadowi. Założyłam więc grupę „Łazarz pomaga”. Pierwszym zadaniem było przygotowanie paczek na Boże Narodzenie. Paczki były spersonalizowane, oprócz żywności do potrzebujących trafiły też kartki świąteczne czy ozdoby choinkowe

– dodaje Ellmann.

Plan się powiódł. W niecały miesiąc, wspólnym działaniem, udało się przygotować ponad 100 paczek, które trafiły do 70 potrzebujących mieszkańców Łazarza: sąsiadów, osób z dziennego DPS-u przy ul. Konopnickiej oraz weteranów poznańskiego Czerwca 1956 roku. Nie obyło się jednak bez komplikacji – do piwnicy, w której przechowywano dary, wkradli się złodzieje.

Pomoc w Łazarzu nie tylko od święta

Grupa „Łazarz pomaga” szybko zaczęła się rozrastać. Obecnie zaangażowanych jest ponad 400 osób. Po świątecznej akcji organizatorzy postanowili, by nie poprzestawać na jednorazowym działaniu, tylko pomagać swoim sąsiadom cały czas.

- Większość potrzebujących sąsiadów poznałam osobiście. Zrozumiałam, że akcja nie może ograniczyć się do świątecznego zrywu. Chciałam, żebyśmy pomagali swoim sąsiadom praktycznie każdego dnia. Tak też się stało. Cieszę się, że udało się utrzymać aktywność i zaangażowanie

– przekonuje Ellmann.

Podejmowane cyklicznie działania są nietypowe. Oprócz zaspokajania najpilniejszych potrzeb, jak zapewnienie żywności lub opału, ubodzy mieszkańcy Łazarza mogą skorzystać z fryzjera czy kosmetyczki.

Wielkanoc 2021: paczki dla potrzebujących

Podczas zbliżającej się Wielkanocy mieszkańcy Łazarza ponownie pomogą swoim uboższym sąsiadom. W przygotowanych paczkach znajdą się różne produkty oraz własnoręcznie robione ozdoby. Aktualnie pomoc przewidziana jest dla 68 osób, którym zapewnione zostaną m.in. żywność i środki czyszczące. Znalazły się też nietypowe prośby: garnek, buty, piżama, opatrunki, witaminy, telefon i koszula.

Pakowanie prezentów i przygotowywanie ozdób odbędzie się w tym tygodniu. 29 marca rozpocznie się roznoszenie prezentów.

- Mamy swoje miejsce w „Jagoda nie porzeczka”, gdzie spotykamy się na pakowaniu i przygotowywaniu ozdób. Planujemy przygotować pisanki i stroiki wielkanocne. Zauważyłam, że te działanie ma również wymiar integracyjny. Bardzo mnie to cieszy, także jako radną dzielnicy

– opowiada Ellmann.

Zobacz, czy znasz pochodzenie poznańskich ulic.

Zobaczcie, skąd się wzięły najciekawsze naszym zdaniem nazwy ulic w Poznaniu. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czarnucha? Mylna? Sprawdź, skąd wzięły się nazwy ulic w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski