Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Mikstatu boją się magazynu gazu

Ryszard Binczak
Grzegorz Świtała zapewnia, że magazyn w Mikstacie będzie bezpieczny
Grzegorz Świtała zapewnia, że magazyn w Mikstacie będzie bezpieczny Fot. Ryszard Binczak
Spółka DPV Service zamierza w Mikstacie zlokalizować magazyn gazu. Część mieszkańców uważa, że inwestycja ta jest zagrożeniem dla środowiska i ich bezpieczeństwa. Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Mikstackiej przesłało w tej sprawie protest do burmistrza miasta. - Nie godzimy się na magazyn gazu - mówi Renata Kędzia, pełnomocnik stowarzyszenia.

W Mikstacie-Pustkowie DPV Service wydobywa gaz w starych, dziś ponownie uruchomionych odwiertach. Ta działalność także nie podoba się mieszkańcom, chociaż wcześniej przez prawie 25 lat korzystało z nich Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i wtedy większych protestów nie było.

- Obecnie wydobywamy resztki gazu, które zostały w tym złożu - mówi Grzegorz Świtała, kierownik Kopalni Gazu Ziemnego w Mikstacie-Pustkowie.
Inwestycja związana z powstawaniem magazynu to nic innego, jak wtłaczanie do pustego złoża gazu, który do kopalni w Mikstacie będzie dostarczany z zewnątrz.
- Takie magazyny są niezbędne - dodaje Grzegorz Świtała. - Nasze złoże nadaje się znakomicie na magazyn, bo spełnia wszelkie kryteria bezpieczeństwa.
Część mieszkańców obawia się jednak tej inwestycji. Nie przemawia do nich nawet fakt, że gdy powstanie magazyn, firma zamierza zatrudnić co najmniej dwudziestu nowych pracowników. Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Mikstackiej w piśmie do burmistrza napisało: "Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego nie uwzględnia uchwał mieszkańców zabraniających zatłaczania i magazynowania odpadów i gazów w odwiertach w kopalni’’.
By rozwiać obawy mieszkańców, Jan Marszałek, dyrektor techniczny DPC Service, zapewnia, że nim powstanie magazyn przeprowadzone zostaną dodatkowe badania geologiczne.

Część mieszkańców uważa, że już teraz cysterny przywożą do kopalni szkodliwe odpady, które są tu składowane. Kontrola Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu nie potwierdziła jednak tych zarzutów. Sprawa była badana także przez prokuraturę, która ją umorzyła. Ale taka decyzja nie zadowala mieszkańców. Uważają oni, że gmina straci najbardziej cenne walory związane z ekologią i turystyką. - Kopalnia płaci spore podatki i zapewnia gminie bezpieczeństwo energetyczne - odpowiada Bogdan Małecki, burmistrz Mikstatu. - A w tych okolicznościach łatwiej nam walczyć o nowych inwestorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski