Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy poznańskich Szacht czekają na nowych lokatorów. Dla nich zawiesili budki lęgowe na drzewach

MRT
61 budek lęgowych dla ptaków zawisło na poznańskich Szachtach. Ich montażem zajęli się mieszkańcy. Budki powieszono w odległościach 10-15 metrowych na wysokości 3-5 metrów po stronie południowo–wschodniej, wzdłuż alejek niedaleko wieży widokowej i od strony ul. Leszczyńskiej.Kolejne zdjęcie -->
61 budek lęgowych dla ptaków zawisło na poznańskich Szachtach. Ich montażem zajęli się mieszkańcy. Budki powieszono w odległościach 10-15 metrowych na wysokości 3-5 metrów po stronie południowo–wschodniej, wzdłuż alejek niedaleko wieży widokowej i od strony ul. Leszczyńskiej.Kolejne zdjęcie -->Maciej Marciniak
Mieszkańcy poznańskich Szacht chcą przyciągnąć na swoje tereny nowych mieszkańców. Nietypowych, bo ptaki, a przede wszystkim gatunki zwane dziuplakami. Na drzewach pod koniec lutego zawisły nowe budki lęgowe.

W miniony weekend na drzewach w lesie na poznańskich Szachtach zamontowano 61 budek lęgowych dla ptaków. Mieszkańcy mają nadzieję, że w najbliższych tygodniach zaobserwują już pierwszych, ćwierkających lokatorów.

Polecamy: Susza w Wielkopolsce. Nie ma rzeki czy jeziora w regionie, które nie cierpiałoby na brak wody

– Będziemy z niecierpliwością obserwować czy w otworach wlotowych do budek zaczną znikać ptaki taszczące źdźbła, pióra czy kępki sierści. Będą to niewątpliwe znaki, że „ktoś” już zaakceptował nowe lokum i wiąże z nim poważne zamiary – mówi Maciej Marciniak, przewodniczący Zarządu Osiedla Fabianowo-Kotowo.

To właśnie tamtejsza rada osiedla wpadła na pomysł, by na Szachty przyciągnąć nowych mieszkańców. Projekt został uzgodniony z Zarządem Zieleni Miejskiej, a także specjalistami z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Termin montażu został wybrany nieprzypadkowo, gdyż od marca zaczyna się okres lęgowy ptaków.

Sprawdź też:

Skąd w ogóle pomysł, by w mieście wieszać budki lęgowe?

– W dzisiejszych czasach ptaki mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na gniazdo. Brakuje starodrzew, próchniejących drzew w lasach, a także spada liczba różnego rodzaju wnęk i szczelin w budynkach ze względu na postępującą w ostatnich latach termomodernizację

– mówi Marciniak.

- W efekcie, liczebność pospolitych gatunków takich jak: wróbel, mazurek oraz szpak w ostatnich latach gwałtownie spada - dodaje.

Czytaj: Poznańskie Szachty mogą stracić swój sielski klimat na rzecz rozbudowy miasta i nowych mieszkań

61 budek zakupiła rada osiedla za 5 tys. złotych. Ich montażem zajęli się mieszkańcy. Budki powieszono w odległościach 10-15 metrowych na wysokości 3-5 metrów po stronie południowo–wschodniej, wzdłuż alejek niedaleko wieży widokowej i od strony ul. Leszczyńskiej.

Sprawdź też:

– Budki maja otwory profilowane w taki sposób, aby uniemożliwić drapieżnikom wyciąganie piskląt. Większe budki przeznaczone są przeważnie dla szpaków – tłumaczy przewodniczący zarządu osiedla.

Zobacz:

61 budek lęgowych dla ptaków zawisło na poznańskich Szachtach. Ich montażem zajęli się mieszkańcy. Budki powieszono w odległościach 10-15 metrowych na wysokości 3-5 metrów po stronie południowo–wschodniej, wzdłuż alejek niedaleko wieży widokowej i od strony ul. Leszczyńskiej.Kolejne zdjęcie -->

Mieszkańcy poznańskich Szacht czekają na nowych lokatorów. D...

Fantastyczne zwierzęta w wielkopolskich lasach:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski