Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Suchego Lasu apelują do wójta i rady gmin o przyjęcie "uchwały antysmogowej". Złożyli petycję z prawie 2 tys. podpisów

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W czwartek, 20 lutego petycja z 1 894 podpisami trafiła do Urzędu Gminy Suchy Las
W czwartek, 20 lutego petycja z 1 894 podpisami trafiła do Urzędu Gminy Suchy Las Fot. Lukasz Kaczanowski
W czwartek, 20 lutego w Urzędzie Gminy Suchy Las złożona została petycja antysmogowa. Podpisy w dokumencie złożyło łącznie 1 894 osób. Autorzy pisma domagają się m. in. dofinansowania opłat za gaz dla osób w trudnej sytuacji finansowej, jak również dopłat do wymiany tzw. kopciuchów.

- Na obszarze Gminy Suchy Las istnieje jeszcze wiele budynków, które ogrzewane są paliwem złej jakości w tzw. kopciuchach, czyli w starych piecach węglowych powodujących emisję szkodliwych pyłów i gazów. Właścicieli tych budynków nie stać często zarówno na zmianę sposobu ogrzewania, jak i na ocieplenie domu - piszą w dokumencie autorzy petycji.

Zobacz też: Epidemia kaszlących dzieci. Kolejki rodziców z dziećmi do lekarza. Kaszel to wina zanieczyszczonego powietrza. Jak się chronić?

I dodają: Gmina Suchy Las nie dofinansowuje wymiany pieców. Na obszarze naszej gminy odbywają się natomiast tylko sporadyczne i nieprzynoszące większych rezultatów konsultacje w sprawie istniejących publicznych programów dofinansowania wymiany kotłów grzewczych. Inne podejście do dofinansowania prezentują sąsiadujące z gminą miasto Poznań czy podpoznańskie gminy Czerwonak, Swarzędz, Dopiewo, Mosina, Puszczykowo czy Tarnowo Podgórne. Samorządy te, podobnie jak wiele innych, biedniejszych niż Suchy Las gmin, stawiają na aktywną pomoc w uzupełnianiu wkładu finansowego do wymiany pieców dla osób najuboższych.

Pełną treść petycji możesz przeczytać KLIKAJĄC TUTAJ

Oprócz dofinansowania wymiany starych pieców, autorzy petycji domagają się również m. in.:

  • wprowadzenie stałego dofinansowania opłat (rachunków) za ogrzewanie budynków paliwami gazowymi dla mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej
  • wprowadzenia programu "aktywnych konsultacji", które pozwolą wyznaczyć budynki przyczyniające się w największym stopniu do niskiej emisji na obszarze gminy
  • powołanie koordynatora ds. zwalczania problemu smogu na obszarze Gminy Suchy Las, którego zadaniem będzie koordynacja programu „aktywnych konsultacji”
  • zwiększenie wydatków na zajęcia z edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie naszej Gminy oraz zwiększenie efektywności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania ekologiczne.

Czytaj też: Smog w Poznaniu: Dron kontrolujący jakość powietrza zbadał ponad 22 tysiące budynków. Wystawiono 25 mandatów

W czwartek, 20 lutego petycja z 1 894 podpisami trafiła do Urzędu Gminy Suchy Las. Teraz jej autorzy i mieszkańcy czekają na dalsze kroki przedstawicieli gminy.

- W dniu 27 lutego (czwartek) o godz. 16.30 odbędzie się sesja rady gminy, na której mamy nadzieję, odbyć dyskusję na temat przedmiotowej petycji - informuje Wojciech Ptak, jeden z autorów petycji.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski