Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy TBS-ów chcą zmiany prawa. Będą o tym rozmawiali w Warszawie z parlamentarzystami

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 17 kwietnia, przedstawiciele mieszkańców TBS-ów z całej Polski wezmą udział w posiedzeniu Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy. Przedstawią oni posłom swoje problemy, wynikające z wadliwych zapisów prawnych.

Mieszkańcy TBS-ów przedstawią swoje problemy

Podczas posiedzenia zespołu przedstawią oni wszystkie niedociągnięcia przepisów regulujących system Towarzystw Budownictwa Społecznego.

- Ten zespół nie jest po to, by zmieniać ustawy, tylko żeby pokazać, jakie są w niej nieścisłości, które powodują nadużycia ze strony TBS w całej Polsce

– stwierdza Marek Cołta, mieszkaniec PTBS, który będzie uczestniczył w posiedzeniu, relacjonując problemy najemców klasycznego systemu TBS.

Oprócz niego problemy systemu podczas posiedzenia zespołu przedstawią mieszkający w ramach programu Najem z Dojściem do Własności oraz poznańska radna PiS, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, która odpowiada za kontrolę w PTBS, Ewa Jemielity. Dodatkowo przyjadą przedstawiciele niemal wszystkich TBS-ów w kraju, między innymi z Warszawy, Wrocławia, czy Krakowa.

Czytaj także: Czy PTBS ma coś do ukrycia? Sprawdzą to poznańscy radni

Mieszkańcy spłacają nieswoje kredyty

Jednym z problemów, oprócz kwestii poziomu utrzymania budynków, jest spłacanie przez mieszkańców starszych bloków kredytów zaciągniętych na budowę kolejnych mieszkań.

- Artykuł 28 ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (potocznie o TBS) jest interpretowany przez TBS-y tak, że mogą one pobierać od jednych mieszkańców pieniądze i spłacać kredyty na inne lokalizacje

– stwierdza Marek Cołta.

Ponadto lokatorzy po spłaceniu kredytu zaciągniętego na budowę budynku, czynsze lokatorów nie maleją, tylko są wydawane na inne budynki. To powoduje zawyżenie kosztów, które windują czynsze w górę.

Obserwuj nas także na Google News

Kolejną patologią, na jaką zwracają uwagę mieszkańcy to spłacanie kredytu za budowę mieszkań, których nigdy nie będą oni mogli przejąć na własność. Stąd pojawiają się w przestrzeni publicznej pomysły, aby mieszkania w budynkach, gdzie kredyty już zostały spłacone, mogły przejść na własność lokatorów.

Mieszkańcy staną się udziałowcami TBS-ów

Mieszkańcy postulują, aby ich wkłady w budowę mieszkań, tak zwane partycypacje, zostały uznane za wkłady pieniężne do spółki i przeliczone na udziały. Wtedy to stają się oni udziałowcami w spółce, co zgodnie z prawem daje im możliwość pełnego wglądu i kontroli działalności TBS-ów. Z apelem do władz państwa zwrócili się radni miejscy w Krakowie.

- Nie jedziemy tam z oskarżeniami, tylko chcemy pokazać błędy, jakie są w ustawach i każdy przedstawiciel TBS z całej Polski będzie poszczególne problemy omawiał na swoich przykładach

- zapowiada Marek Cołta.

Czytaj więcej o sprawie:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Posiedzenie komisji rady miasta z udziałem mieszkańców poznańskiego TBS:

od 16 lat

Protest mieszkańców przed poznańskim urzędem miasta:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski