Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Wierzbięcic zarzucają miastu brak kontroli nad remontem, zapowiadają protest. Miasto odpowiada, że wszystko jest zgodne z planem

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Mieszkańcy piszą, że spotykają się z utrudnieniami z dostępem do posesji - jeśli są, to są chwilowe, związane np. z rozładunkiem sprzętu - odpowiada miasto
Mieszkańcy piszą, że spotykają się z utrudnieniami z dostępem do posesji - jeśli są, to są chwilowe, związane np. z rozładunkiem sprzętu - odpowiada miasto Lukasz Gdak
Mieszkańcy Wierzbięcic i przedsiębiorcy pracujący przy tej ulicy mają żal do władz miasta, że jej przebudowa jest prowadzona bez kontroli, że tracą dostęp do posesji, sygnalizują też, że spodziewają się ulg i rekompensat. Miasto odpiera zarzuty – twierdzi, że modernizacja ulicy odbywa się pod ścisłym nadzorem i zgodnie z planem.

Petycję z ponad dwustoma podpisami złożył w Urzędzie Miasta Marcin Staniewski, farmaceuta i działacz społeczny z Wierzbięcic. W petycji jej inicjatorzy proszą o „pilne wyjaśnienie oraz podjęcie stosownych działań w celu usprawnienia inwestycji na odcinku ulicy Wierzbięcice”.

- W okresie pandemii Covid-19 wszyscy powinniśmy poświęcić czas na walkę z wirusem i ewentualnymi kryzysami z tym związanymi, a nie walczyć o przetrwanie z powodu nieudolnie prowadzonej inwestycji – piszą mieszkańcy. - To oczywiste, że aby wyremontować tak istotny ciąg komunikacyjny jak ulica Wierzbięcice, muszą być utrudnienia. Jednak oczywiste jest też to, że przy tak dużej liczbie mieszkańców, samochodów, prowadzonych tam biznesów wszystko powinno być zorganizowane w taki sposób, żeby zminimalizować utrudnienia. Jest inaczej...

Mieszkańcy Wierzbięcic piszą petycję: zarzucają miastu brak kontroli nad remontem

Inicjatorzy petycji podkreślają utrudnienia lub wręcz uniemożliwienie korzystania z miejsc postojowych, miejsc rozładunku towarów, odbierania odpadów komunalnych, czy narażenie ich na niebezpieczeństwo z powodu zablokowania dojazdu dla straży pożarnej, pogotowia, czy policji. I mają dwa postulaty – o kontrolę miasta nad inwestycją i o rekompensaty, czy zwolnienia z podatku od nieruchomości.

- Ulica Wierzbięcice została w całości zamknięta – mówi Marcin Staniewski. - Można przecież było prowadzić remont fragmentami i zamykać kolejne jej fragmenty po oddaniu zakończeniu remontu poprzednich. Nie można nawet przejechać rowerem, bez ryzyka uszkodzenia opon. Kłopoty mają też służby: wiem, że do wykopu wjechała śmieciarka, nie mogąc przejechać. Nie możemy pracować, odbierać towaru, przyjmować klientów, czy pacjentów: szacujemy, że w efekcie wirusa i remontu nasze dochody skurczyły się do poziomu zaledwie 10-15%!

"Błędnie uznał, że nie da się unieważnić pozwolenia na budowę". Wojewoda wielkopolski odwołany za decyzję ws. zamku w Stobnicy. Zobacz video:

Przebudowa Wierzbięcic jest pod surową kontrolą - odpowiada miasto

- Przebudowa ulicy Wierzbięcice ma ogromne znaczenie zarówno dla funkcjonowania komunikacji publicznej, jak i dla poprawy komfortu życia mieszkańców Wildy – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. - To skomplikowana inwestycja polegająca nie tylko na zmodernizowaniu samego torowiska, ale również na wymianie sieci ciepłowniczej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Zyskają więc na niej wszyscy. Cała przebudowa prowadzona jest pod pełną i surową kontrolą Miasta.

Zobacz też: Mieszkańcy i przedsiębiorcy z Wierzbięcic zarzucają władzom Poznania brak kontroli nad przebudową ulicy. Proszą prezydenta o interwencję

Zastępca prezydenta podkreśla, że w kontrakcie inwestycji zagwarantowana jest przejezdność ulicy oraz dostęp do znajdujących się wzdłuż niej nieruchomości. W związku z prowadzonymi pracami mogą pojawić się incydentalne utrudnienia, ale nie są one stałe i wynikają jedynie z konieczności zachowania bezpieczeństwa, np. przy rozładunku ciężkich materiałów.

Odpowiedź na petycję mieszkańców: przebudowy Wierzbięcic nie można rozbić na odcinki

- Podzielenie tej inwestycji na etapy nie byłoby lepsze dla samych mieszkańców: takie działanie wydłużyłoby znacznie samą przebudowę, zwiększyło jej koszty i doprowadziło do absurdalnych sytuacji np.: pozbawienia na czas zimy możliwości ogrzewania lokali – podkreśla Mariusz Wiśniewski. - Na prace na ulicy Wierzbięcice patrzymy kompleksowo i strategicznie. Warto zauważyć, że dopiero po ich zakończeniu podejmiemy działania związane z kolejną ważną inwestycją w tym rejonie, czyli remontem torowiska na ul. 28 czerwca 1956 r.

Zastępca prezydenta zachęca, by wszelkie wątpliwości dotyczące inwestycji zgłaszać do swoich rad osiedli, które zawsze mają kontakty do osób odpowiedzialnych za prowadzone prace lub do spółki ją nadzorującej, czyli Poznańskich Inwestycji Miejskich: wszelkie problemy będą wówczas wyjaśniane na bieżąco.

- Chcemy dojść do porozumienia, czekamy na działanie miasta i nie wykluczamy protestu zbiorowego - podkreśla Marcin Staniewski. - Zapraszamy, by ktoś z władz miasta wszedł do sklepów, aptek, do mieszkań i zobaczył jak teraz tu się żyje i pracuje.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski