Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Woli w Poznaniu protestują przeciwko czołgom pod domami i proszą o pomoc premiera Morawieckiego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poseł Franek Sterczewski i grupa mieszkańców Woli protestowała przeciw wycince drzew i planom utworzenia pasa dla rekonstrukcji historycznych, nazywanego w czasie spotkania - poligonem
Poseł Franek Sterczewski i grupa mieszkańców Woli protestowała przeciw wycince drzew i planom utworzenia pasa dla rekonstrukcji historycznych, nazywanego w czasie spotkania - poligonem Łukasz Gdak
- Ponad siedem tysięcy drzew miało wyciąć poznańskie Muzeum Broni Pancernej, by na terenie sąsiadującym z lotniskiem Ławica z jednej i domami ul. 5 Stycznia z drugiej strony wybudować poligon – twierdzi poseł Franek Sterczewski i mieszkańcy – członkowie stowarzyszenia Wolna Wola. Muzeum już wcześniej broniło się, że na tym terenie były chaszcze z samosiejkami i dzikie wysypiska śmieci, a żadnego poligonu budować tu nie zamierza.

Przy ul. 5 Stycznia zebrali się mieszkańcy, którzy zapraszając dziennikarzy przygotowali podest z europalet, by można było rzucić okiem na teren za betonowym płotem.

- To teren należący do skarbu państwa, zarządzany przez Muzeum Broni Pancernej – mówi poseł Franek Sterczewski. - Wydarzyła się sytuacja katastrofalna i niepokojąca. Za tym murem wycięto 7300 drzew, aby zorganizować poligon lub miejsce do rekonstrukcji historycznych. Wycięcie drzew, które stanowiły bufor między domami a lotniskiem wpłynie niekorzystnie na życie mieszkańców - dodaje.

Jak wykonać test na koronawirusa z Biedronki. Zobacz video:

Wycinka drzew przed Muzeum Broni Pancernej - zbierają podpisy pod protestem

Poseł powiadomił o dwóch listach, pod którymi zbierane są podpisy, przygotowanymi przez Wolną Wolę – do premiera Mateusza Morawieckiego, by Ministerstwo Obrony Narodowej zablokowało budowę toru czołgowego, i do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka - o rozpoczęcie dialogu, utworzenie na tym terenie parku dla mieszkańców.

- Miasto mogłoby zamienić się z wojskiem, dając inny teren dla muzeum, ale nie przy domach, a np. przy poligonie – przypuszcza poseł Franek Sterczewski. - Wierzymy, że wilk może być syty i owca cała. A niepokojące jest jeszcze to, że w dobie kryzysu koronawirusowego wydano milion złotych na wycięcie tych drzew!

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otwarte zostanie dla zwiedzających we wtorek, 8 października. Placówka mieści się na terenie dawnych koszar wojskowych na Ławicy przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4. Sprawdź, ile kosztują bilety i jakie są godziny otwarcia. Zobacz, jak muzeum wygląda w środku. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otwarte. Zobacz, jak wyglą...

Mieszkańcy Woli nie chcą hałasu ciężkiego sprzętu - mówią - potrzebujemy ciszy i zieleni

Tomasz Korzan, mieszkaniec osiedla Wola, członek Wolnej Woli i partii Zieloni, przedstawił wizję jeżdżących w przyszłości pojazdów pancernych, żużlowy pył, hałas i brak zielonego bufora od lotniska Ławica.

- Jako rodzic niepełnosprawnego dziecka mam codziennie poligon: potrzebujemy ciszy, spokoju i zieleni, a nie hałasu ciężkich pojazdów – mówi Tomasz Korzan. - Ucieszyłem się na wieść, że naszym sąsiadem będzie muzeum pancerne, placówka bardzo ciekawa i statyczna. Ale perspektywa hałasu i poligonu, fakt dokonany wycinki drzew, z których niektóre miały nawet 160 cm w obwodzie, bardzo nas zaniepokoiły.

Zobacz też: Wojskowe muzeum wycina rośliny koło lotniska Ławica. Ekolodzy protestują i obawiają się tu pokazów czołgów

Mieszkańcy chcą parku z wałem oddzielającym teren od lotniska i nasadzeń, choć wiedzą, że przez kilkadziesiąt lat drzewa nie urosną tak, by zastąpić wycięte. Przyznali, że nie rozmawiano z muzeum o zamianie na inny teren, ani nie konsultowano wycinki z mieszkańcami, choć kustosz muzeum kilkakrotnie nieformalnie rozmawiał z nimi, zapewniając, że nie będzie tu poligonu, a jedynie pas do rekonstrukcji historycznych.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Muzeum Broni Pancernej zapewnia - rekonstrukcje to nie poligon

Pułkownik Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej, zapewnia, że zarzuty, jakoby na siedmiohektarowym terenie przy lotnisku miałby powstać poligon, są nieprawdziwe. Muzeum najpierw musi wypełnić zobowiązania związane z przejęciem zaniedbanego dotąd terenu – uporządkować zieleń i odgruzować z dzikich wysypisk śmieci. Wycinka samosiejek drzew i krzewów uzgodniona była z Wydziałem Ochrony Środowiska, a teren nie pozostanie pustynią, bo posadzone na nim będą drzewa i krzewy, przy tym zadbane, pielęgnowane. Po uporządkowaniu terenu miałyby tu odbywać się prezentacje dynamiczne sprzętu pancernego i inscenizacje historyczne, ale co ważniejsze – miałby być zapewniony dojazd dla straży pożarnej do terenów lotniska, czy oddalona od zabudowań droga dla transportów sprzętu medycznego w przypadku zagrożenia pandemią koronawirusa. Muzeum bowiem już wcześniej pełniło rolę centrum zaopatrzenia medycznego nie tylko dla Poznania. Tomasz Ogrodniczuk zapewnia przy tym, że wyznaczone do prezentacji i rekonstrukcji tereny będą oddalone od zabudowań.

Pułkownik Tomasz Ogrodniczuk i poseł Franek Sterczewski spotkali się też na indywidualnej rozmowie. Następnie kustosz spotkał się także z mieszkańcami i zaprezentował muzeum. Zapewnił, że nie chce, by planowany obiekt koło lotniska i muzeum był uciążliwy dla mieszkańców.

Zobacz też:

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski