Mieszkania komunalne. Wzrosną czynsze, a umowy będą tylko na 5 lat

BEM
W Poznaniu jest ponad 14 tys. mieszkań komunalnych.
W Poznaniu jest ponad 14 tys. mieszkań komunalnych.
Lokatorze komunalki - nie wynajmiesz już mieszkania od miasta czy gminy na "aż do śmierci". Twój syn czy wnuk nie będzie najemcą "z automatu". Będziesz płacić więcej - tyle, na ile miasto czy gmina wyceni czynsz - na podstawie kosztów utrzymania konkretnej nieruchomości.

To tylko niektóre z propozycji zmian dotyczących m.in. ustaw o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.

- Na razie projekt znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Po nich rozpoczną się konsultacje resortowe - informuje Zbigniew Przybysz z biura prasowego ministerstwa. Droga do wprowadzenia zmian jest więc jeszcze bardzo daleka. Warto jednak wiedzieć, czego można się spodziewać - zwłaszcza, gdy chodzi o dach nad głową.

O tym, że w tzw. mieszkaniówce dzieje się źle - wiadomo od dawna. "Projekt jest próbą rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym" - czytamy w uzasadnieniu ministerialnego dokumentu. Potrzeba więc instrumentów do lepszego gospodarowania "komunalką" - m.in. poprzez zwiększenie rotacji lokatorów, efektywniejsze przyznawanie dodatków mieszkaniowych.

Posłowie z projektem jeszcze się nie zapoznawali, ale zastrzegają, że dokładnie mu się przyjrzą.

- Na pewno nie możemy pozwolić na osłabienie pozycji lokatora. Prawo musi też chronić oczywiste prawa właścicielskie. Trzeba będzie znaleźć rozsądne rozwiązania - deklaruje Witold Czarnecki z PiS.

- Z jednej strony gminy nie budują, bo nie mają z czego. Z drugiej - jest głębokie przekonanie społeczne, że mieszkanie każdemu się należy. Tysiące rodzin czekają na lokal socjalny, a gminy płacą gigantyczne odszkodowania za ich niedostarczenie - mówi Jacek Tomczak z PO. - Cieszy mnie, że taki projekt, który otworzy ważną dyskusję, powstał .

Najem, na przykład w przypadku objęcia mieszkania "po babci" zależeć ma także od dochodów rodziny.

- Nie wyobrażam, że miałabym po pięciu latach opuścić mieszkanie, które sama wyremontowałam od A do Z, bo np. przekroczyłam jakiś próg o stówę! - mówi Anna Saremak. - Umowy na czas określony to bezsens - dodaje.

W Poznaniu jest ponad 14 tys. mieszkań komunalnych (w tym socjalne), w Ostrowie 2099 (331 "socjali"), w Pile 3,5 tys., a w podpoznańskiej Mosinie 167. I w każdej z tych miejscowości tych lokali jest za mało, by ich włodarze mogli powiedzieć, że gmina zaspokaja podstawowe potrzeby mieszkańców.

TAK JEST
- Umowa o odpłatne używanie lokalu mieszkalnego musi być zawarta na czas nieokreślony z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali służbowych
- Stawki czynszu ustalane są bez uwzględnienia kosztów utrzymania nieruchomości (czynsz jest dotowany przez gminę)
- Sąd ma obowiązek przyznać lokal socjalny m.in. kobiecie w ciąży, obłożnie chorym, bezrobotnym, małoletniemu, niepełnosprawnemu oraz opiekunowi

TAK MA BYĆ
- Obowiązek zawierania umów na czas oznaczony nie krótszy niż rok, nie dłuższy niż 5 lat
- Podstawowa stawka czynszu pokrywa co najmniej koszty utrzymania nieruchomości (2 metody: jedna stawka dla jednostki terytorialnej np. dzielnicy albo konkretna stawka dla danego budynku)
- Sąd nadal będzie orzekał o uprawnieniach do lokalu socjalnego, ale po rozpoznaniu faktycznej sytuacji finansowej rodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Najemca
Nareszcie zmiany na lepsze.Utrzymanie lokalu komunalnego jest zbyt wysokie a tak wykupię na własność.Nie wyobrażam sobie jak można żerowac na cudzym majątku i jeszcze rządać darowizn i umarzaniu długów czynszowych przez sądy.Zasoby mieszkaniowe gmin upadają ze względu na niewypłacalność najemców.a przecież mogą sięgać po dodatki mieszkaniowe czy pomoce społeczne.Ale wolą mieszkać za darmo bo tak wygodniej dla nich.Rodziny z dziećmi także wykorzystują swoje sytuacje ale nic nie robia aby to zmienić.
M
Maciej
Mieszkania komunalne do dramat i wyzysk. Powinni ułatwić każdemu otrzymanie kredytu. Wtedy ludzi byłoby stać na mieszkanie. Niektóre nowe mieszkania nie są nawet takie drogie. Spójrzcie chociażby na ceny za metr w Family House.
e
elaw
tym niemniej,za piaskownice dla Ryska i Jarka(vide:stadion za 900 mln),byloby ok 4500 mieszkan w srednim standardzie,dla rodzin bez zdolnosci kredytowej,z imponujaca,smieciowa pensja 1200.Oj,oj, mam wrazenie,ze ktos zapomnial o tym,ze swiat nie sklada sie tylko z Ryskow,Jarkow i Donkow,a ziemia wrze,to naprawde za chwile "rypnie",poziom biologicznej wegetacji to troche za malo w 21 wieku!
n
najemca (gość)
Żadna gmina nie radzi sobie z problemem ustawowego obowiązku zaspokajania potrzeb lokalowych mieszkańców. Tak wielka liczba lokali komunalnych jaka znajduje się w gestii Poznania uniemożliwia prowadzenie racjonalnej gospodarki i o remontach kamienic można zapomnieć. Ustawiczne straszenie ludzi podwyżkami czynszu, z jednoczesną groźbą wypowiedzenia umowy najmu, może prowadzić wyłącznie do dekapitalizacji substancji lokalowej. Czas więc aby nasi włodarze przełamali opór prezydenta i powrócili do preferencyjnej sprzedaży tych lokali (jak to miało miejsce do 2008 r.) ich wieloletnim najemcom. Dla miasta byłyby fundusze na budowę nowych domów, a lokatorzy nie obawiali by się inwestować w remonty własnych mieszkań.
Z
Zły
Czynsz jest dotowany przez gminę (w Poznaniu)? Co za chrzanienie... Czynsze w poznańskich komunalkach są zazwyczaj 2-3x wyższe, niż czynsze w poznańskich spółdzielniach mieszkaniowych. W dodatku remonty komunalek wykonywane są raz na 25 lat, a sprzątanie leży w gestii mieszkanców. Gmina zwróci koszty sprzątania i remontów, gdy ktoś mieszka w kamienicy np. 50 lat?
T
Tissot
Czas najwyższy zrobić porządek w mieszkaniach komunalnych, jest straszny bałagan w tej materii. Ludzie mieszkają tam za grosze w porównaniu z kosztami utrzymania własnego mieszkania lub kosztami wynajmu, niestety często są to osoby, które stać na wynajem a nawet zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Do tego dochodzi degradacja dzielnic, dobrym przykładem jest wrocławskie Śródmieście. Lumpenproletariat - sztandar wyprowadzić.
k
kroczek
maleńki krok w dobrym kierunku!!! te mieszkania to własność gminy, dlaczego ma z nich korzystać wąska grupa, często ustosunkowanych, ludzi, a inni czekają na takie mieszkania do śmierci !! często z małymi dziecmi i niedołężnymi rodzicami!!
d
drugi zły
Ucisk obywateli tego kraju rozwija się w najlepsze. Jakie siły nam to czynią? Ludzie mają przebywać w "pomieszczeniach" komunalnych przez 5 lat w niepewności, strachu czy umowa przedłużona zoastanie. Czynsze w górę- bo co? Bo w kasie brakuje? Brakuje, gdyż gospodarz zły jest. To delikatne określenie na władze tego miasta, możnaby dodać kilka terminów z kodeksu karnego.
Ludzie nie mają pracy, a jeśli juz mają to na śmieciowych umowach i takich też zarobkach.
A tutaj wyskakują z podwyżką. Nie napędzicie developerom klienteli tym sposobem. Umowy 5 letnie doprowadzą do korupcji. Chcesz przedłużenia umowy, dawaj kopertę.
"Elaw" ma rację. Od jakiegoś czasu trwa proces testowania społeczeństwa na ile można nimi manipulować, narzucać, odbierać. Czas kosy ostrzyć...
e
elaw
nie masz wrazenia,ze sami na wszystko sie godzimy?na podwyzki,niewonictwo kredytowe,chamstwo wladzy,obnizki pensji(dla ludu,oczywiscie).ludzie godza ie na wszystko,a na pytanie:dlaczego?ciagle slysze odpowiedz:"bo mam kredyt",czesto ponad realne mozliwosci.tak nas banki z politykami usciskaly,na wlasne zyczenie zreszta......
w
witek
Skoro umowa na 5 lat to ... lamperia, olejna i kredowa na ścianach i żadnych kafelek, duperelek, kraników czy dywaników, bo po co... dla kogo ?
z
zły
XXI wiek - a my wracamy do czasów pańszczyzny, niewolnictwa i ciemnoty. Państwo z jednej strony żąda wypełniania obowiązków obywatelskich (podatki), a z drugiej strony nie chroni swoich płatników. Musi się to rypnąć.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie